Herbicidy BeFlex, Fenix, Foker, Chlortoluron 500: Spolehlivá herbicidní ochrana ozimých obilnin
24. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 294x
Časně seté porosty ozimých obilnin jsou vystaveny vysokému tlaku plevelů již na podzim. Konkurenčně se uplatňují především plevele spodního patra (rozrazil, violka, ptačinec, hluchavka, penízek, kokoška pastuší tobolka, kakost, zemědým, výdrol řepky aj.), které dokáží na pozemku konkurovat a výrazně omezit růst obilniny, významně odebírat dusík a následně velmi brzy na jaře zregenerovat a nadále obilnině škodit.
Užitečné organizmy (56): Parazitoidi žilnatek
23. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 385x
Žilnatky zatím patří mezi méně známé škůdce, kteří budou postupně nabývat na významu. Přímé škody sáním jsou většinou nevýznamné, důležitá je jejich schopnost přenosu fytoplazem. U některých chorob jsou nejvýznamnějšími přenašeči fytoplazem z planých druhů rostlin na pěstované druhy, kde se mohou uplatnit i méně výkonní přenašeči z dalších skupin savého hmyzu.
Příznivá předpověď - na radaru jsou vysoké výnosy
22. 10. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 224x
Když se v roce 2022 prohnal svěží západní vítr skrze naše česká i moravská políčka, tak na ně přivál tehdy ještě neznámé odrůdy ozimých pšenic, které v té době v Německu způsobovaly výnosovou smršť. Za dvě sezóny pak odrůdy KWS Donovan (A/B) a KWS Keitum (C) rozvířily výnosové hladiny i u nás a nadále představují příznivý vítr do pěstitelových plachet, které se ubírají kurzem vysokého výnosu. V roce 2023 se KWS Donovan v Německu stal celkem 4.
Výnos a kvalitatívne parametre biomasy u rôznych medziplodinových zmesí
21. 10. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1213x
Poľnohospodári sa v súčasnosti stretávajú s mnohými problémami súvisiacimi s degradáciou pôdy a znižovaním jej úrodnosti. Intenzívne poľnohospodárstvo na ornej pôde v spojení s úbytkom maštaľného hnoja spôsobuje znižovanie obsahu organickej hmoty v pôde, vytváranie utužených vrstiev pôdy a znižovanie jej biologickej aktivity.
Škůdci a choroby lesa v návaznosti na klimatickou změnu (1): Kůrovci rodu Pityokteines na jedlích v ČR
19. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 898x
Ačkoli porosty jedle bělokoré (Abies alba Mill.) představují jen zhruba setinu našich lesů, její význam coby původní dřeviny je neoddiskutovatelný. Z pohledu měnícího se klimatu je podstatná i odolnost jedlových porostů vůči nedostatku srážek či význam pro dřevozpracující průmysl. Do budoucna je proto na území ČR počítáno s výrazným navýšením jejího zastoupení.
Porovnání účinnosti herbicidů v ozimé řepce v pěstitelském roce 2023/24
18. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 1033x
V pěstitelském roce 2023/24 proběhly na 2 lokalitách (Praha a Hořice na Vysočině) 2 identické srovnávací herbicidní pokusy v řepce ozimé. Cílem pokusů bylo porovnat účinnost a selektivitu běžně používaných herbicidů v různých půdních a povětrnostních podmínkách. Volba herbicidu, jeho dávky i aplikačního termínu byla ponechána na doporučení zadavatelů jednotlivých variant.
Autonomní robotické prostředky v polní výrobě a krajinný prostor (1)
17. 10. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 1218x
V souvislosti s rozvojem využití autonomních robotických systémů v polní výrobě narůstá potřeba systémových řešení spojených s jejich reálným uplatněním v praxi. Jestliže byl doposud pohled na tyto systémy zaměřen především na hodnocení technických a technologických řešení samotných strojů, dochází dnes k ověřování jejich praktického využití s ohledem na co nejvyšší ekonomickou návratnost investice ...
Očista dočista
16. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 734x
Mezi klíčové faktory ovlivňující úspěšné pěstování řepky patří kvalitní herbicidní ochrana. Tolerantní k pěstované plodině, ale zároveň účinná a z hlediska aplikačního termínu variabilní.
Choroby luskovin: Strupovitost hrachu
15. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 940x
Strupovitost hrachu způsobuje komplex tří patogenů rodu Didymella. Tato choroba je celosvětově rozšířena, projevuje se kořenovými a krčkovými hnilobami, skvrnitostí a strupovitostí nadzemních částí rostlin. Patogeny se mohou na rostlinách hrachu vyskytovat společně, dochází k předčasnému a nouzovému dozrávání rostlin, redukci tvořících se lusků, a tím i ke snížení výnosu a kvality semen.
Virová onemocnění maliníku (3): Přenašeči virů maliníku - roztoči a háďátka
14. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 893x
Přenos virů maliníku byl prokázán nejen mšicemi (viz minulý díl), ale také sedmi druhy fytoparazitických háďátek. Za přirozený vektor viru skvrnitosti listů maliníku (raspberry leaf blotch virus [RLBV]) je považován vlnovník maliníkový, Phyllocoptes gracilis (Acari: Eriophyidae). Nelze však vyloučit, že i další druhy roztočů mohou některé viry maliníku přenášet.
Hybridní síla nové generace hybridů
12. 10. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 825x
SU Hytoni je hybridem z nové generace, jejímž přínosem je nová výnosová úroveň a stabilita ve velmi variabilních podmínkách pěstování. Díky novým vylepšeným vlastnostem SU Hytoni pěstiteli umožňuje velmi jednoduchou rajonizaci od lehkých písčitých a kamenitých půd až po těžké jíly.
Reakce ozimé řepky na hnojení
12. 10. 2024 Hnojení Zobrazeno 1415x
Ozimá řepka je plodina náročná na živiny, avšak ne vždy je naplněno očekávání dobrého výnosu při dobré úrovni hnojení nebo zásobě živin v půdě. Vliv na výnos má totiž mnoho faktorů. Mohou však být některé živiny pro ozimou řepku skutečně limitující? A je možné některými postupy před výsevem řepky či během podzimního období přispět k předpokladu dosažení vyššího výnosu?
Biologická ochrana (5): Sekundární metabolity bakterií účinné proti původcům chorob
11. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 1058x
V minulém dílu našeho seriálu jsme si představili bakteriální metabolity, které lze s úspěchem používat v boji proti hmyzím škůdcům. Řada látek, které produkují symbiotické bakterie entomopatogenních hlístic, má však i účinky baktericidní nebo fungicidní.
Podzimní ošetření řepky s novinkami od INNVIGO
10. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 137x
Insekticidní a následná fungicidní ochrana porostů řepky je po jejím vzejití jedním z nejdůležitějších zásahů pro ochranu porostu. V posledních letech díky klimatickým změnám a zákazům některých insekticidních účinných látek sílí tlak škůdců zvláště v podzimním období, kdy k nejvýznamnějším škůdcům řepky patří bezesporu dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala).
Okénko do zahraničí: Nadějné nedestruktivní senzory podporují zabezpečení dostatku potravin a udržitelné zemědělství
09. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 952x
Výzkumníci z Disruptive & Sustainable Technologies for Agricultural Precision (DiSTAP) v Singapuru se svými spolupracovníky publikovali přehledový článek (review) pojednávající o nedávném pokroku v nedestruktivním monitorování zdraví rostlin od elektrochemických polí (arrays) po nanosenzory a elektronické nosy, a proč je sledování zdraví rostlin atraktivní a udržitelnou strategií, kterou lze použít ...
Hulevníky jako plevele v porostech řepky
08. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 1039x
Ozimá řepka má v současnosti především v nižších polohách specifické spektrum plevelů, se kterými se u jiných ozimých plodin (obilniny) prakticky nesetkáváme. Je to dáno především časnějším termínem setí, který umožňuje rozvoj i těch druhů, které vyžadují na podzim delší dobu k vytvoření rostlin dostatečně velkých pro přezimování, a také nižší hustotou porostu v podzimním a časně jarním období, což ...
Regulace plevelů v meziporostním období
07. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 480x
Hustě seté plodiny, např. obilniny, mají poměrně vysokou konkurenční schopnost vůči většině plevelným druhům. Tato schopnost závisí na několika faktorech. Základem je kvalitní osivo, zpracování půdy, dodržování pravidel střídání plodin, kvalita setí, termín setí, správné hnojení i sklizeň. V současnosti však není možné dodržovat zásady střídání plodin s ohledem na spektru pěstovaných plodin.
Monitoring pole a odhad doby sklizně porostu kukuřice pomocí bezpilotního dronu
06. 10. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 1116x
Odhad optimální doby sklizně je důležitým faktorem pro zúročení celoroční práce na poli a startovací bod pro výživu skotu. V posledních letech byly zaznamenány meziroční extrémní klimatické rozdíly, které způsobovaly velké výkyvy ve výnosech, ale také výrazně odlišnou nutriční hodnotu nejen z pohledu kvantitativního (výnos hmoty kukuřice), ale i kvalitativních ukazatelů (podíl škrobu, podíl klasu, obsah NDF, stravitelnost atd.
Energetické žito - hodně muziky za málo peněz
05. 10. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 434x
Ozimé žito na siláž se stalo vítaným zdrojem bílkovin a energie v podnicích s chovem skotu nebo s bioplynovou stanicí. Pěstitelům přináší mnoho výhod: velkou jistotu dobré sklizně, malé agroekologické nároky, snadnost pěstování a v neposlední řadě cenné ekologické vlastnosti - omezení eroze a vyplavování dusíku.
Použití herbicidů v pšenici tvrdé
05. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 330x
V České republice se pěstuje kromě pšenice seté (Triticum aestivum) také tvrdozrnná neboli pšenice tvrdá (Triticum durum). V posledních letech stoupá požadavek na její pěstování, ruku v ruce se zvýšeným zájmem o zdravou výživu. Mouka z pšenice tvrdé (semolina) je používaná na výrobu kvalitních těstovin s vyšším obsahem lepku a dále například na výrobu bulguru a kuskusu.
Hodnocení technologických linek na sklizeň píce
04. 10. 2024 Sklizeň Zobrazeno 1057x
Pícniny jsou velmi důležitým krmivem rostlinného původu. Jedná se o nepostradatelné objemné krmivo, které má rozhodující podíl na výrobě a kvalitě masa, mléka a dalších živočišných produktů. Kvalita sklizené píce má významný podíl nejenom na zdraví, ale též na užitkovosti.
Ochrana řepky ozimé proti podzimním škůdcům
03. 10. 2024 Škůdci Zobrazeno 426x
V současné době patří řepka ozimá k plodinám, které jsou z hlediska ochrany proti hmyzím škůdcům velmi náročné. Je to dáno především její velkou pěstitelskou plochou v České republice a omezováním účinných látek insekticidů, které lze použít pro minimalizaci škodlivosti u hlavních hmyzích škůdců.
Reziduální působení herbicidů v systémech redukovaného zpracování půdy
03. 10. 2024 Plevele Zobrazeno 1014x
Klasické (konvenční) zpracování půdy využívající orbu je v posledních letech čím dál více nahrazováno redukovanými (minimalizačními) technologiemi zpracování půdy. V některých podnicích se dokonce půda nezpracovává vůbec a seje se přímo do strniště, či rostlinného mulče.
Proč jsou naše žita nejžádanější
02. 10. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 291x
Ozimá žita jsou v poslední době velmi žádaná. Na tomto vývoji se podepisuje jak trend zdravého životního stylu (například větší poptávka po pečivu s obsahem žitné mouky), tak také větší využívání žita pro výrobu kvalitní senáže pro živočišnou výrobu a bioplynové stanice. Podívali jsme se tedy, jak jsou s nabídkou hybridních žit SAATEN-UNION spokojeni naši farmáři a proč jim dávají přednost.
Fungicídna rezistencia huby Cercospora beticola v Slovenskej republike
02. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 975x
Cukrová repa (Beta vulgaris) je v európskych krajinách najužitočnejšou surovinou obsahujúcou sacharózu na výrobu cukru. Zároveň je to ale aj plodina náchylná na škodcov a mnohých rastlinných patogénov. V našich podmienkach sa medzi najdôležitejšie patogény napádajúce nadzemné časti cukrovej repy zaraďujú Cercospora beticola, Alternaria spp., Phoma betae, Ramularia beticola, Erysiphe polygoni a Pseudomonas syringae.