Regenerace kořenů po zamokření a mrazech na jaře 2024
23. 02. 2024 Stimulace Zobrazeno 3507x
Velikost a výkon kořenové soustavy předurčuje výnosovou hladinu. Letos se mnoho regionů potýká se zamokřením, a některé porosty byly navíc poškozeny mrazy. V článku se dozvíte, jak regenerovat poškozenou kořenovou soustavu a jak stimulovat tvorbu nových kořenů.
Velikost a výkon kořenové soustavy předurčuje výnosovou hladinu.
V letošním roce má velké množství regionů problém se zamokřením. Na některých místech do slabých zamokřených porostů zasáhly ještě mrazy. To jsme v minulých letech často neviděli, proto bychom rádi připomněli postupy, jak regenerovat poškozenou kořenovou soustavu. Ta není vidět, ale může způsobit velké propady výnosu, které se později budou jen draze napravovat.
V aktuální videu Jarda Mach a Radek Kašík prochází teoretická doporučení napříč regiony. Petr Král přidává jeho praktický pohled z pole.
Co je nutné si v tomto období uvědomit?
Půda je velmi dobře saturována vodou a podle předpovědi Intersucha je pravděpodobné, že se situace bude směřovat do normálu. Nyní jsou v mnoha regionech kořeny, které byly v zimě zamokřené a nemají tak potřebný výkon. Je potřeba stimulovat regeneraci a tvorbu nových kořenů, abychom vytvořili porosty s předpoklady vysokého výnosu.
Dvouměsíční předpověď srážek pro ČR a SR (intersucho.cz) |
|
Pole s vysokou mírou zamokření
Silně odnožený porost pšenice ozimé s lehkou nevyrovnaností
Obecné doporučení pro kořeny pšenice a řepky
Doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN Fulhum PLUS, dále 3 až 5 kg/ha vodorozpustné mimokořenové výživy s dominancí fosforu. Porosty, které jsou poškozené mrazem a budou potřebovat energii na opravu můžeme ošetřit přidáním 5 kg/ha cukru. Tím jim pomůžeme urychlit růst a jarní start.
Výrazně lepšího výsledku dosáhneme, pokud dávku ENERGEN Fulhum PLUS rozdělíme na dvě a společně s výživou opakujeme. Teprve do druhé dávky přidáme u pšenic, po zvýšení teplot, CCC.
Jak se vyhnout zbytečným aplikacím a ušetřit?
Vždy mějte přehled, jak vypadají porosty. Na aplikace rostliny reagují podle toho, v jakém jsou stavu. Například stimulace porostů bez kořenů a kvalitních listů bude neúčinná. Vysoká dávka nitrátového dusíku s hrozícím silným jarním mrazem je riziková. Vždy záleží na konkrétních faktorech na vašem pozemku. Můžeme vám ale poradit s tím, co sledovat a jaké aplikace zvážit. Pro konkrétní konzultace se můžete obrátit na naše zástupce v regionech.
Jak postupně regenerovat porosty?
- Nerostoucí poškozené porosty potřebují primárně energii a fosfor (cukr 3-5 kg/ha a 3 kg/ha listového hnojiva s dominancí fosforu). Cukr na opravy po mrazech a fosfor, protože skoro není přijímán kořeny při teplotách pod 10 °C.
- Základní výživa N, P, S, Ca - proč i síru a vápník? Protože byl proplavný režim a látky nejsou v dosahu kořenů.
- Až budou mít rostliny bílé kořeny, pak použijeme ENERGEN Fulhum PLUS na kořeny. Rozpuštěnou močovinu přes list. Močovinu v koncentraci 5 až 15% porosty brzo na jaře snesou a nesnižuje mrazuvzdornost. 3 až 5 kg/ha listového hnojiva s dominancí fosforu.
Do slabých porostů znovu cukr.
Autoři: Jarda Mach – vývoj přípravků Energen, Petr Král – poradce pro ČR a SR
Další články v kategorii Stimulace