Škůdci
Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (44): Řízení hmyzí rezistence I. – obecné zásady
09. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 1538x
V tomto příspěvku jsou popsány zásady řízení hmyzí rezistence. Významnou součástí naplňování těchto zásad je monitoring rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům a antirezistentní strategie, které patří k významným opatřením pro uplatňování systému integrované ochrany rostlin, respektive pro naplňování zásady č. 9 z vyhlášky o obecných zásadách integrované ochrany rostlin.
Tmavka švestková - tvrdá realita
04. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 7083x
V roce 2015 se čtenáři tohoto časopisu mohli seznámit s tehdy novým invazním škůdcem peckovin, tmavkou švestkovou (Eurytoma schreineri). Uběhly tři roky, a je načase zhodnotit, co za tu dobu dokázala tmavka, a co my. Realita je tvrdá.
Makadlovka jihoamerická - nový invazní škůdce rajčat
22. 02. 2019 Škůdci Zobrazeno 7961x
V minulém roce způsobila makadlovka Tuta absoluta (Tuta absoluta Meyrick, 1971) větší škody na porostech rajčat a poprvé i brambor na jižní a střední Moravě. Jednalo se o oblast Břeclavska ve Velkých Němčicích a Starovicích a Olomoucka kolem Litovle na více lokalitách a v okresech Prostějov a Přerov. Jeden nález pochází z Čech (okres Kutná Hora).
Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2018
31. 01. 2019 Škůdci Zobrazeno 1686x
Mšice jsou drobný savý hmyz s velmi složitými vývojovými cykly. Mnohé druhy jsou také považovány za výrazně škodlivé. Škody způsobené sáním mohou být často značné a dochází při něm k přímému poškození rostlin. Za závažnější problém ovšem bývá pokládán přenos rostlinných virů těmito vektory. Celosvětově je popsáno cca 5 000 druhů mšic a v České republice se druhová početnost uvádí na 780 druhů. Za vážné škůdce je považováno přibližně 30 z nich.
Ochrana obilnin proti hmyzím přenašečům virových patogenů
05. 11. 2018 Škůdci Zobrazeno 2213x
Výměra ozimých obilnin se dle dat ČSÚ v České republice v posledních letech pohybovala mezi 900 a 1000 tis. ha, z čehož ozimá pšenice byla pěstována na výměře nad 700 tis. ha, plocha ozimého ječmene se pohybovala kolem 110 tis. ha, výměra tritikale v posledních letech klesla k 30 tis. ha a žito se v posledním období pěstuje na výměře do 30 tis. ha.
Sledování hmyzích druhů v porostech víceletých pícnin na vybraných lokalitách jižní Moravy v roce 2017
26. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 1597x
Pěstování polních plodin na velkých lánech ovlivňuje zásadním způsobem vzhled a využití okolní krajiny. Monotónní používání stále stejných osevních sledů sestávající se z pěstování obilnin a olejnin výrazně ovlivňuje přirozené systémy krajiny. Je to důsledek především pěstování „vysoko ziskových“ plodin.
Mšice na ozimé řepce
22. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 2212x
Po letech, kdy mšice pro řepku neznamenaly vážnou hrozbu, se situace změnila. Zásadní problém však není výskyt, pro tuto plodinu typické, mšice zelné (Brevicoryne brassicae), ale stal se jím podzimní výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae).
Dřepčík olejkový - stále významný škůdce řepky na podzim
04. 10. 2018 Škůdci Zobrazeno 2877x
Dřepčík olejkový se stal na našem území významným škůdcem řepky po roce 2013. Přispěly k tomu jak zákaz moření osiva řepky neonikotinoidy, tak několik teplých zim od roku 2013. V posledních letech se škodlivé výskyty dřepčíka olejkového rozšiřují do regionů, kde dosud neškodil.
Přirození nepřátelé škůdců řepky a jejich význam
21. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 3399x
Předchůdci současných fytofágních druhů hmyzu, kteří se kdysi v dávné minulosti adaptovali na rostlinnou potravu, získali jistou konkurenční výhodu před svými příbuznými, kteří evolučně uvízli na úrovni masožravců. Objevili pro sebe dosud nikým nevyužívaný prostřený stůl plný potravy.
Semenní škůdci jetele lučního a ochrana proti nim
20. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 2015x
Jetel luční pěstovaný na semeno se v posledních několika letech řadí k plodinám, kde se postupně zvyšuje množitelská plocha v rámci České republiky. Celková plocha semenářských víceletých jetelovin činila v roce 2017 18 473,35 ha, z toho pak zastoupení jetele lučního bylo 7651,12 ha. Celkem se množilo 50 různých odrůd jetele lučního. Naopak semenné porosty vojtěšky seté činily v daném roce pouze 1628,85 ha.
Hospodářsky významné druhy fytoparazitických háďátek na území ČR
19. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 6320x
Mezi významné a v praxi bohužel často přehlížené škůdce polních plodin patří fytoparazitická háďátka (zástupci kmene Nematoda - hlístice). Hlavním důvodem tohoto nepříznivého stavu je náročná diagnostika těchto živočichů.
Přírodní látka v boji proti slimákům a plzákům - Ironmax Pro
16. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 2824x
V březnu letošního roku byl zaregistrován nový moluskocid - Ironmax Pro s účinnou látkou fosforečnan železitý (24,2 g/kg) od francouzského výrobce DeSangosse, ve formě vysoce trvanlivých a tvarově pravidelných modrých granulí.
Mění se škodlivost zavíječe kukuřičného v ČR? - Aneb výstupy monitoringu ÚKZÚZ
04. 09. 2018 Škůdci Zobrazeno 1380x
Četnost zavíječe kukuřičného v posledních letech graduje, a to v souvislosti se zvyšujícími se plochami pěstované kukuřice jako energetického zdroje pro bioplynové stanice. Kukuřice se pěstuje ve vysokém zastoupení i v oblastech, ve kterých se ještě před 10 lety její podíl pohyboval okolo 10 %. S posunem pásma pěstování kukuřice se posouvají i její škůdci.
Zdravý start rostlin začíná mořením aneb poslední sezona s insekticidními mořidly obilnin
27. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 1639x
Čas žní se blíží a za dveřmi je opět nová sezona. Je na vás, jaké odrůdy si vyberete a je i na vás, čím ochráníte jejich genetický potenciál. Fungicidní moření ozimých obilnin je téměř samozřejmostí, neboť každý již ví, že choroby přenosné osivem a půdou nelze regulovat foliární aplikací. Jiná situace je zatím u insekticidního moření obilnin.
Aktuální změny v používání rodenticidů v deratizační praxi
17. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 3178x
Synantropní hlodavci - myš domácí, krysa obecná, potkan obecný - patří mezi významné škůdce v zemědělských skladech a potravinářských provozech. Díky své přizpůsobivosti, nenáročnosti a rychlému rozmnožování jsou schopni v krátké době osídlit prakticky každé prostředí s dostatkem potravy a úkrytů.
Integro a Nurelle D v boji proti zavíječi a bázlivci
02. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 2397x
Plodinou, kde se v letních měsících dělají pesticidní zásahy je kukuřice. Do té právě nalétávají zavíječi a následně v období květu bude třeba ještě pohlídat výskyt bázlivce. Zavíječ se v porostu dost špatně diagnostikuje, a tak je někdy nutkání aplikaci nedělat. Bohužel skutečné napadení zavíječem je viditelné až v pozdějším období, kdy jsou již housenky zažrány v rostlinách a úspěšnost aplikace přípravku proti zavíječi je již nulová.
Ochrana máku setého proti významným hmyzím škůdcům - krytonosci makovicovému a bejlomorce makové
01. 08. 2018 Škůdci Zobrazeno 1794x
Oseté plochy mákem setým zažívají v posledních několika letech opětovný pěstitelský „boom“. Nejinak tomu bude nejspíše i v letošním roce. Již nyní jsou opět zakládány i porosty ozimého máku s budoucím dobrým potenciálem v podobě vysokého výnosu. Je nutno počítat s budoucí ochranou těchto makových polí proti hlavním hmyzím škůdcům.
Rostoucí rezistence mandelinky bramborové vůči insekticidům v ČR
27. 07. 2018 Škůdci Zobrazeno 2117x
Mandelinka bramborová patří ve světě ke škůdcům s nejvyšší pravděpodobností rozvoje rezistence vůči insekticidům. Také v ČR mandelinka selektuje postupně populace rezistentní vůči širokému spektru účinných látek přípravků. V roce 2017 byla prvním rokem za podpory MZe zahájena expertní činnost „Plošný monitoring rezistence vybraných škůdců vůči účinným látkám pesticidů na území ČR v roce 2017“.
Bázlivec kukuřičný na jižní Moravě v roce 2017
22. 07. 2018 Škůdci Zobrazeno 1149x
Kukuřice setá je plodina, která se trvale zařadila ve zvýšené míře do osevních sledů zemědělských podniků. V teplejších pěstitelských oblastech zaujímá významné procento jejich obhospodařované zemědělské půdy. U této plodiny se čím dál tím častěji setkáváme s opakovaným pěstováním v rámci jednoho pozemku.
Mandelinka bramborová - nejvýznamnější škůdce bramborové natě
29. 06. 2018 Škůdci Zobrazeno 15865x
Rok 2017 se vyznačoval vysokým výskytem mandelinky bramborové. Tento škůdce dokázal na některých lokalitách bramborářské oblasti dokončit i 2 generace. Důvodem vysokého výskytu bylo jednak velmi dobré přezimování a jednak velmi vhodné podmínky během vegetace.
Přípravky a metody pro ochranu v ekologické a bezreziduální produkci
09. 05. 2018 Škůdci Zobrazeno 4544x
Biopěstitelé, a také sadaři zaměření na ovoce určené na dětskou výživu se neobejdou bez možnosti využití účinných nechemických metod ochrany. Příznivou zprávou je, že v současné době máme k dispozici poměrně bohaté spektrum alternativ schopných plnohodnotně nahradit tradiční chemické pesticidy, i když principy účinku i zacházení s těmito přípravky bývají od běžných pesticidů odlišné.
Rezistence škůdců řepky vůči insekticidům v České republice a na Slovensku
04. 05. 2018 Škůdci Zobrazeno 1857x
Úspěšná ochrana proti škůdcům řepky může významně ovlivnit ekonomickou efektivnost pěstování řepky. V důsledku zvyšování výskytu škůdců a jejich rostoucí škodlivosti vzrůstají náklady na ochranu řepky. Současně dochází ke zvyšování podílu neúčinných nebo málo účinných aplikací insekticidů s tím, jak narůstá podíl rezistentních populací jednotlivých druhů škůdců vůči insekticidům.
Jak předcházet riziku škod hraboše polního v polních plodinách
26. 02. 2018 Škůdci Zobrazeno 3047x
Čas od času je třeba připomínat, že hraboš polní (Microtus arvalis) je nejrozšířenější a nejhojnější hlodavec jako škůdce v zemědělství, ale také nejrizikovější druh pro člověka a životní prostředí.
Kalamitní výskyt virových chorob v řepce v sezoně 2016/17
25. 12. 2017 Škůdci Zobrazeno 1943x
V posledních letech se významně zvýšil výskyt několika druhů škůdců v podzimním období. Přispěly k tomu mírný průběh několika zim za sebou i výkyvy počasí během celého vývoje řepky v podzimním období, především delší období sucha. Situaci ještě významně zhoršuje zákaz používání mořidel na bázi neonikotinoidů. Ani jejich použití by však nedokázalo zabránit všem škodám způsobenými škůdci, protože se vyskytují často až do období vánoc.
Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2017
13. 12. 2017 Škůdci Zobrazeno 2037x
Mšice jsou drobný hmyz živící se sáním rostlinných šťáv, proto je mnoho druhů považováno za výrazně škodlivé. Škody způsobené sáním mohou být značně vysoké a mnohdy jimi dochází k přímým škodám, ale závažnější je přenos rostlinných virů těmito vektory. Ze známých cca 5000 druhů mšic, žije v České republice jen asi 780. Za vážné škůdce v zemědělství, lesnictví a zahradnictví je považováno přibližně 30 z nich.