BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Škůdci

Ochrana brambor proti mandelince bramborové a výsledky pokusů s insekticidy v roce 2020

Ochrana brambor proti mandelince bramborové a výsledky pokusů s insekticidy v roce 2020

23. 07. 2021 Ing. Petr Doležal, Ph.D., Ing. Ervín Hausvater, CSc.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. Škůdci Zobrazeno 2986x

Mandelinka bramborová neměla v zimě 2019/20 vhodné podmínky k přezimování. Je známo, že v mírné zimě, jako byla v minulém roce (2019/20, graf 1), kdy prakticky nedošlo k promrznutí půdy, hibernující dospělci více podléhají bakteriálním a houbovým infekcím, takže počet jarních brouků bývá často redukován.

Kalendář předsklizňové ochrany před škůdci ve skladech

Kalendář předsklizňové ochrany před škůdci ve skladech

30. 06. 2021 Ing. Radek Aulický, Ph.D.; Ing. Václav Stejskal, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 1761x

Sklizeň v roce 2020 je již několik měsíců za námi, přesto se stále setkáváme s její produkcí ve skladech. Jarní období ve skladech farmářů je klíčové pro ochranu následující sklizně proti skladištním škůdcům. I když je toto téma často přehlíženo z důvodu náporu jarních prací na polích, tak by každý farmář měl svým skladům věnovat patřičnou péči a čas.

Limagrain
Limagrain

OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY

Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“

Nosatčík ve víceletých pícninách - citlivost k vybraným insekticidům

Nosatčík ve víceletých pícninách - citlivost k vybraným insekticidům

22. 05. 2021 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 2234x

Porosty víceletých pícnin, jako je jetel luční, se stále řadí k nedílné součásti zemědělské krajiny v České republice. Význam jetelovin je důležitý z hlediska několik faktorů - velmi pozitivní vliv na půdu.

Rozklad slámy kukuřice

Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě

Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.

Současný pohled na škůdce řepky

Současný pohled na škůdce řepky

10. 05. 2021 Ing. Jiří Havel, CSc.; OSEVA vývoj a výzkum s. r. o. Opava Škůdci Zobrazeno 4372x

Ozimá řepka je nejvýznamnější olejnina mírného pásma, její osevní plocha v České republice se už 10 let pohybuje okolo 380 000 ha. Je otázkou, jak dlouho se ještě podaří udržet osevní plochu řepky na této úrovni, protože pěstování řepky je rok od roku problematičtější. Nenávistné útoky ve sdělovacích prostředcích a nesmysly šířící se po internetu (http://www.spzo.cz/wp-content/uploads/2017/05/myty-final.

Ochrana proti škůdcům řepky insekticidním systémem D-Act

Ochrana proti škůdcům řepky insekticidním systémem D-Act

09. 05. 2021 Ing. Petr Ort; Bayer s.r.o. Škůdci Zobrazeno 2343x

V současné době musí pěstitelé zemědělských plodin čelit mnoha novým výzvám. Ty mimo jiné souvisejí s významným omezením insekticidních látek v EU a s tím spojeným důrazem na zavádění nových přístupů k ochraně pěstovaných rostlin.

Využití feromonů k přímé ochraně proti škůdcům

Využití feromonů k přímé ochraně proti škůdcům

02. 05. 2021 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 2740x

Feromony se používají v ochraně rostlin především k monitoringu škůdců. Při použití odparníku od stejného výrobce a stejného typu lapáku lze na základě víceletých údajů odhadnout riziko škodlivosti a podle toho zvolit odpovídající způsob ochrany. Použití feromonů k přímé ochraně je méně časté, protože vychytání škůdců do feromonového lapáku je možné pouze u několika druhů, které dokáží způsobit významné škody i při relativně nízké početnosti.

Škůdci na cukrovce - co je nového

Škůdci na cukrovce - co je nového

30. 04. 2021 Ing. Vít Bittner; MARIBOHILLESHÖG ApS ČR Škůdci Zobrazeno 2115x

Evropská komise v roce 2018 zakázala moření osiva cukrovky a dalších polních plodin insekticidními látkami se skupiny neonikotinoidů - thiamethoxam, clothianidin, imidacloprid. V České republice je naštěstí každoročně obnovována výjimka povolující pěstování cukrovky z osiva mořeného neonikotinoidy. V řadě zemí tato výjimka však není (například Francie, Polsko, Velká Británie, Německo a další) a velmi rychle narůstá škodlivost řady hmyzích škůdců.

Ochrana proti škůdcům řepky v jarním období

Ochrana proti škůdcům řepky v jarním období

28. 04. 2021 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Škůdci Zobrazeno 4655x

Ozimá řepka je od obnovení vegetace na přelomu února a března až do období zrání koncem června významně poškozována několika škůdci. Pamětníci si určitě ještě vzpomenou na dobu, kdy stačilo jedním insekticidním postřikem eliminovat nálet blýskáčka a úroda byla zachráněna.

Hraboš polní - souhrn 2020 a výhled 2021

Hraboš polní - souhrn 2020 a výhled 2021

27. 04. 2021 Ing. Jakub Beránek, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně Škůdci Zobrazeno 2475x

Přestože hraboš polní patří mezi naše běžné škůdce, poslední dobou patří v Česku k nejskloňovanějším živočichům. S ohledem na jeho krátký gradační cyklus a extrémní rozmnožovací schopnosti, které za poslední dva roky pocítila většina zemědělců, asi není příliš divu. Ačkoli v médiích vítězí spíše koronavir SARS-CoV-2, zemědělci, ochránci přírody, výrobci přípravků na ochranu rostlin či výzkumné organizace hraboše neustále sledují.

Nový insekticídny systém pre pestovateľov repky a maku

Nový insekticídny systém pre pestovateľov repky a maku

17. 04. 2021 Ing. Ján Hanuska; Bayer s.r.o. Škůdci Zobrazeno 2756x

Úspešné pestovanie ozimnej repky je náročné na zvládnutie jarnej insekticídnej ochrany. Zvýšená intenzita a skrátený interval striedania osiatych plôch vytvára vhodné podmienky pre výskyt významných škodcov tejto plodiny. V priebehu minulého roka došlo k ukončeniu autorizácie insekticídnych účinných látok thiacloprid a chlorpyrifos, ktoré v kombináciách s pyretroidnou zložkou tvorili významný pilier ochrany porastov repiek.

Houbové choroby řepky ozimé a stonkoví krytonosci

Houbové choroby řepky ozimé a stonkoví krytonosci

13. 04. 2021 Ing. Milena Bernardová, Ing. Lucie Švehlová; Zkušební stanice Kluky Škůdci Zobrazeno 2491x

V odborné literatuře a dalších zdrojích se setkáváme s informacemi o tom, že pokud je silnější napadení stonků řepky larvami stonkových krytonosců, je následně zjišťováno i silnější napadení houbovými chorobami. Abychom si mohli ověřit/doložit tyto informace, je nutné, aby se v jednom roce vyskytli silně jak škůdci - krytonosec řepkový a čtyřzubý, tak i choroby - zejména hlízenka obecná (bílá hniloba řepky).

Jak jsou na tom české a slovenské populace řepkových škůdců s citlivostí k insekticidům?

Jak jsou na tom české a slovenské populace řepkových škůdců s citlivostí k insekticidům?

06. 04. 2021 Ing. Marek Seidenglanz a kol. Škůdci Zobrazeno 2275x

Rok 2020 byl charakteristický neobyčejně vysokým výskytem stonkových krytonosců. O tom, jestli šlo o extrémní projev, který se již nebude jen tak opakovat, anebo naopak o poněkud důraznější potvrzení trendu (výskyty rostou ve skutečnosti již dlouho), se dozvíme již brzy.

Nebezpečný pro škůdce, bezpečný pro svět

Nebezpečný pro škůdce, bezpečný pro svět

03. 04. 2021 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech, s.r.o. Škůdci Zobrazeno 3102x

Japonský výraz pro životodárnou kapalinu, bez níž by život na Zemi tak jak ho známe neexistoval, zní Mizu. Stejné slovo se nově objevuje v názvu špičkového a bezpečného insekticidu, bez kterého by ochrana plodin byla mnohem náročnější. Mospilan Mizu 120 SL, seznamte se prosím…

Causa: Stonkoví krytonosci 2020

Causa: Stonkoví krytonosci 2020

18. 03. 2021 Ing. Marek Seidenglanz, Bc. Romana Bajerová, Msc. María Munoz, Ing. Jaroslav Šafář, Ph.D.; Agritec Plant Research s. r. o., Šumperk Škůdci Zobrazeno 2841x

Výskyty krytonosce čtyřzubého a krytonosce řepkového byly v roce 2020 vysoké prakticky v celé ČR. Je to neobvyklý extrém, mimořádná záležitost jedné sezony? Nebo jde o něco, co zapadá do trendu? Jak lze takovou sezonu využít z hlediska sbírání dat, která bude možné využít při ochraně porostů v sezonách příštích?

Prognóza výskytu mšic na jaře 2021

Prognóza výskytu mšic na jaře 2021

02. 03. 2021 Ing. Svatopluk Rychlý; Ústřední kontrolní a zkušební ústav Opava Brno Škůdci Zobrazeno 2899x

Mšice jsou, co do počtu druhů, velice rozsáhlou skupinou hmyzu. Kromě toho vynikají mimořádnou rozmnožovací schopností, a to i proto, že se během vegetační sezony množí pouze partenogeneticky, tedy bez oplodnění a navíc, samičky rovnou rodí živé larvy.

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v ročníku 2019/20

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v ročníku 2019/20

27. 02. 2021 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc. a kol. Škůdci Zobrazeno 2618x

První zaznamenaná kůrovcová kalamita byla ve středoevropském regionu, v německém pohoří Harz, v 15. století. Na našem území je zaznamenána první kalamita z Jeseníků po nezpracovaných polomech ve 20. letech 19. století, ovšem z dnešního pohledu byla tato kalamita „nevýznamná“, celkem byl napaden necelý půl miliónu m3 smrkového dříví.

Ochrana proti živočišným škůdcům v sadech v roce 2020

Ochrana proti živočišným škůdcům v sadech v roce 2020

14. 02. 2021 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT, spol. s r.o. Škůdci Zobrazeno 2743x

Blížící se konec roku je příležitostí ke zhodnocení právě uplynulé sezony. Jaký byl letošní rok v sadech z pohledu ochrany proti škůdcům a čím se lišil od let předchozích? Především jsme se dočkali většího množství srážek a nižších teplot v rozhodujících obdobích, což se například projevilo na nižší aktivitě obaleče jablečného i dalších druhů, jejichž vývoj vyžaduje teplé počasí.

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2020

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2020

13. 02. 2021 Ing. David Fryč; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Opava Škůdci Zobrazeno 1962x

Mšice jsou drobný savý hmyz, který bývá často považován za vysoce škodlivý v zemědělství, zahradnictví i lesnictví. Škody jsou způsobeny přímým sáním na rostlinách. Nejčastěji jde o listy, ale význam mají i pro plody, květenství a kořeny. Významnější jsou ovšem nepřímé škody, způsobené přenosem rostlinných virů.

Hraboš polní - noční můra zemědělců

Hraboš polní - noční můra zemědělců

18. 12. 2020 Ing. Jakub Beránek, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Škůdci Zobrazeno 3817x

V loňském roce došlo v jarním období na území ČR k mimořádným výskytům hraboše polního, což v některých oblastech, především střední a jižní Moravy, bylo příčinou značných hospodářských ztrát. Stejně tak tomu bylo např. na území Holandska, Německa, Slovenska, Rakouska či Španělska. Podobná situace, avšak v mnohem menším měřítku, se opakovala i v roce letošním, kdy hraboš postihl především oblast severozápadních Čech.

Invazní vrtule ovocných plodin v podmínkách ČR

Invazní vrtule ovocných plodin v podmínkách ČR

16. 12. 2020 Ing. Michal Skalský a kol. Škůdci Zobrazeno 4802x

Ještě do nedávné doby vnímali pěstitelé ovoce v ČR, jako škůdce z řad vrtulí, pouze jeden druh a to vrtuli třešňovou Rhagoletis cerasi (Linnaeus, 1758). Avšak s rozvojem globalizace, celosvětového transportu rostlinného materiálu, ovoce, migrace obyvatel planety z různých částí světa atd., došlo k invazi nových, v ČR nepůvodních druhů vrtulí.

Hraboš polní zůstává stále problémem v našem zemědělství

Hraboš polní zůstává stále problémem v našem zemědělství

02. 12. 2020 Doc. RNDr. Marta Heroldová, Ph.D. a kol. Škůdci Zobrazeno 4405x

Stručně si zopakujeme, jaké podmínky vedly k velké explozi populací hraboše polního v roce 2019. V roce 2018 byly zvýšené stavy hrabošů hlášeny zvláště na podzim. Byla příznivá zima, kdy chyběly holomrazy a počátek roku byl suchý a teplý.

Škodcovia kapustovín (4): Škodcovia poškodzujúci listy rastlín

Škodcovia kapustovín (4): Škodcovia poškodzujúci listy rastlín

30. 11. 2020 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s. r. o., Nitra Škůdci Zobrazeno 4838x

Listy kapustovín poškodzujú vošky najme druh voška kapustová - Brevicoryne brassicae, molice: druh molica lastovičníková - Aleyrodes proletella a strapky: druh strapka tabaková - Thrips tabaci. Významné škody na listoch môžu spôsobiť húsenice motýľov: moličky kapustovej - Plutella xylostella (= maculipennis), mory kapustovej - Mamestra brassicae, mory kelovej - Lacanobia oleracea a tiež húsenice mory gama - Autographa gamma.

Dřepčík olejkový a jeho citlivost k insekticidům

Dřepčík olejkový a jeho citlivost k insekticidům

06. 11. 2020 Ing. Marek Seidenglanz a kol. Škůdci Zobrazeno 5119x

Dřepčík olejkový (Psylliodes chrysocephala) je velmi důležitý škůdce řepky ozimé zejména na Britských ostrovech a v celé řadě oblastí kontinentální Evropy charakteristických především teplými podzimy přecházejícími do mírných a vlhkých zim. Zde se jedná o dlouhodobý problém. Jeho význam ovšem vzrůstá i v Čechách.

Mšice na ozimé řepce

Mšice na ozimé řepce

04. 11. 2020 Ing. Svatopluk Rychlý; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Opava Škůdci Zobrazeno 2709x

Řepka ozimá je napadána celou řadou škůdců, mezi ně patří, samozřejmě, také mšice. Typickým druhem škodícím na této plodině je mšice zelná (Brevicoryne brassicae), na podzim má však větší význam výskyt mšice broskvoňové (Myzus persicae), která se kromě přímých škod sáním významněji podílí na přenosu virů, především viru žloutenky vodnice (TuYV).

Invazní škůdci ovocných plodin v ČR

Invazní škůdci ovocných plodin v ČR

29. 10. 2020 Ing. Jana Ouředníčková, Ph.D. a kol. Škůdci Zobrazeno 7337x

V ovocných sadech se vyskytuje mnoho druhů živočišným škůdců, které jistě každý pěstitel dobře zná a umí si s nimi poradit. Jsou to většinou naše původní druhy a i přestože dokáží napáchat velké hospodářské škody, ochrana proti nim je již dobře popsána a praktikována.

1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 .. 15
detail