Užitečné organizmy (26): Vejřitky
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1015x
Nadčeleď vejřitky (Proctotrupoidea) zahrnuje drobné druhy s délkou těla do 10 mm. Tělo je většinou tmavě zbarvené, silně sklerotizované s nesesychavým zadečkem. Tykadla jsou nelomená, s 13–15 články. Žilnatina křídel je zpravidla bohatá, plamka vyvinuta. Postavení žilek je charakteristické a v kombinaci s dalšími znaky slouží k odlišení od dalších nadčeledí.
Užitečné organizmy (27): Vejřitkovití
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 801x
Vejřitkovití (Proctotrupidae) patří mezi malé až středně velké (2–10 mm) druhy parazitoidů. Zbarvení těla je většinou černé, kombinované s hnědočervenou kresbou. Nohy a tykadla bývají světlejší. Plamka v předním křídle je velká, nápadná, plamkové pole je naopak malé, uzavřené, často menší než plamka, ostatní žilnatina je redukována. U samic jsou vzácně křídla zkrácená nebo úplně chybí.
Vyvážené silážní hybridy pro zdravé a spokojené krávy
Ačkoliv výměra zemědělské půdy každoročně stále klesá, pro podniky s živočišnou výrobou tvoří pole oseté kukuřicí základní prvek krmivové základny a její výměra se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Nejen proto, ale i kvůli bioplynovým stanicím se kukuřice v posledních letech ustálila v popředí nejpěstovanějších plodin.
Užitečné organizmy (28): Diaprioidea
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1082x
Nadčeleď stíněnky (Diaprioidea) zahrnuje drobné druhy parazitující především v larvách a pupáriích dvoukřídlých. Od příbuzné nadčeledi Proctotrupoidea se liší lomenými tykadly a žilnatinou. Většina druhů má tykadla nasazena na výrazném hrbolku, který vyčnívá dopředu a v kombinaci s různými výrůstky může vytvářet bizarní tvary hlavy.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Užitečné organizmy (29): Parazitoidi bělásků
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1355x
Bělásci rodu Pieris patří mezi nejhojnější denní motýly zemědělské krajiny. Za škůdce se považuje pouze bělásek řepový (P. rapae) a zelný (P. brassicae). Dospělci běláska řepkového (P. napi), s tmavě poprášenými žilkami křídel, jsou stejně početní nebo v některých letech i početnější než bělásek řepový, ale housenky se vyvíjejí především na nekulturních druzích brukvovitých rostlin a neškodí.
Užitečné organizmy (30): Stíněnkovití
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1177x
Stíněnkovití (Diapriidae) patří mezi drobné druhy parazitoidů (cca 2–5 mm, vzácně do 8 mm). Mají lomená tykadla, nasazená vysoko nad ústy, často na výrazném hrbolku vyčnívajícím dopředu (hlava z boku klínovitá). První článek tykadel (scapus) je nápadně velký, dlouhý, tykadla u samic s 11–15 a u samců s 13–14 články, 3. nebo 4. článek většinou na bázi zúžen, prohnut nebo jinak modifikován.
Užitečné organizmy (31): Diapriinae
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 836x
Diapriinae jsou druhou podčeledí stíněnek s více než 350 evropskými druhy. U nás lze očekávat okolo 200 druhů, ale pro nedostatečný průzkum jich bylo potvrzeno dosud pouze několik desítek. O vlivu na škůdce v našich podmínkách se neví téměř nic.
Užitečné organizmy (32): Jesenky
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1024x
Nadčeleď jesenky (Platygastroidea) zahrnuje převážně drobné až velmi drobné druhy (<1 mm), které se v přírodě snadno přehlédnou, i při jejich hojném výskytu. Malá velikost odpovídá velikosti hostitelů, kterými jsou nejčastěji vajíčka hmyzu nebo larvy bejlomorek. Z větších zástupců nadčeledi lze na polích s řepkou pozorovat v jarním období jesenky rodu Platygaster, které hromadně pobíhají/poletují v porostu a hledají bejlomorku kapustovou.
Užitečné organizmy (33): Parazitoidi slunéček
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1537x
Slunéčka (Coccinellidae) jsou významnými predátory mšic, mer, dalšího hmyzu a roztočů. Při dostatečné početnosti dokáží v zemědělských plodinách sami, i bez pomoci dalších užitečných organizmů, zvládnout populace škůdců a v závislosti na plodině snížit počet nebo zcela nahradit insekticidy.
Užitečné organizmy (34): Vejcomaři
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1015x
Vejcomarovití (Scelionidae) se specializují na parazitaci vajíček jiného hmyzu, několik rodů parazituje vajíčka pavouků v kokonech. Výhoda vaječných parazitoidů v ochraně rostlin spočívá v zahubení škůdce ještě před vznikem škod, na rozdíl od dalších parazitoidů, kteří regulují škůdce až v následné generaci.
Užitečné organizmy (35): Vejcomaři 2
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 954x
Vejcomaři se dělí do třech podčeledí, které se liší morfologicky i hostitelským spektrem. U většiny druhů hostitele dosud neznáme nebo patří mezi hospodářsky nevýznamné druhy, pouze část vejcomarů parazituje vajíčka škůdců nebo užitečných organizmů. Některé druhy se záměrně introdukují do nových oblastí k regulaci invazních škůdců.
Užitečné organizmy (36): Parazitoidi ploštic
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1681x
Ploštice patřily v minulosti mezi škůdce různých plodin, proti kterým se prováděla cílená ochrana. V současné době je většina druhů pod prahem škodlivosti a kromě klopušek bývá vzácnost se s nimi v porostech setkat. Doufejme, že domácí druhy zůstanou nadále pouze vítaným zpestřením biodiverzity, problém však nastane s invazními druhy, které do několika let naruší systém pěstování ovoce, zeleniny i dalších plodin.
Užitečné organizmy (37): Jesenkovití
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1001x
Jesenkovití (Platygastridae) jsou drobní parazitoidi (0,5–4 mm) s převážně černým tělem a světlýma nohama, méně často je tělo světle hnědé až rezavé. Přes svoji nenápadnost jsou významnými regulátory škodlivých bejlomorek a používají se i k boji s invazními druhy.
Užitečné organizmy (38): Plamčice
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1137x
Nadčeleď plamčice (Ceraphronoidea) zahrnuje drobné druhy s nedostatečně prozkoumanou biologií. Na celém světě bylo dosud popsáno 639 druhů ve 27 rodech, ale ve skutečnosti jich bude několikanásobně více. Obdobně jako u jiných málo prozkoumaných skupin je hodnověrnost publikovaných údajů nejistá, v závislosti na kvalitě diagnostiky.
Užitečné organizmy (39): Megaspilidae
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 946x
Z pohledu ochrany rostlin lze plamčice z čeledi Megaspilidae považovat spíše za škůdce než užitečné organizmy, protože většina druhů se známou biologií patří mezi parazitoidy predátorů a hyperparazitoidy jiných parazitoidů. Při vyšších počtech mohou negativně ovlivnit početnost nepřátel mšic v agrocenózách i v uzavřených prostorech skleníků.
Užitečné organizmy (40): Nepřátelé žlabatky kaštanovníkové
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 979x
Žlabatka kaštanovníková (Dryocosmus kuriphilus) je invazní druh pocházející z Číny. Nejdříve se rozšířila do Japonska (1941), později do Ameriky (1974) a Nepálu (1999). V Evropě byla nalezena v roce 2002 v Itálii, kam byla přivezena s kaštanovníky z Číny o 2–3 roky dříve. Od té doby se šíří Evropou, až v roce 2012 přijela v napadených stromcích kaštanovníků i do České republiky.
Užitečné organizmy (41): Nové čeledi chalcidek
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1309x
Chalcidky jsou převážně drobné až velmi drobné druhy, některé z nich jsou okem téměř neviditelné. Mnoho druhů patří mezi důležité parazitoidy hospodářsky významných škůdců a jsou často záměrně introdukovány k regulaci invazních druhů. Jsou hojně využívány jako bioagens do skleníků i polních plodin. U některých mikroskopických škůdců jsou chalcidky jedinými známými parazitoidy.
Užitečné organizmy (42): Netradiční hostitelé
01. 05. 2019 Škůdci Zobrazeno 1014x
Blanokřídlí parazitují nejčastěji vývojová stadia, méně často i dospělce hmyzu. V porovnání s parazitickými dvoukřídlími, kteří se vyvíjejí např. v žížalách, ploštěnkách nebo plžích, využívají hostitele z jiných živočišných tříd velmi málo.
Rezistence řepkových škůdců proti různým druhům insekticidů
05. 04. 2019 Škůdci Zobrazeno 3296x
Za stavu, kdy je rezistence některých škůdců realitou, je nutné změnit přístup k ochraně porostů, které tito škůdci poškozují. Jedná se vždy o změnu typu od jednoduššího ke složitějšímu. Mluví se o anti-rezistentních postupech (strategiích). Základem pro jejich smysluplné uplatnění je především dobrá znalost toho, u kterých škůdců a ke kterým účinným látkám (nebo skupinám látek) rezistence vznikla.
Stonkoví krytonosci na ozimé řepce
03. 04. 2019 Škůdci Zobrazeno 3190x
Podobně jako v minulých letech i v roce 2018 byly zaznamenány škodlivé výskyty obou druhů stonkových krytonosců a lze předpokládat nárůst plošné škodlivosti především krytonosce řepkového i do budoucích let.
Lýkožrout smrkový a české lesy II. - Možnosti kontroly a obrany
27. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 4206x
Současná kůrovcová kalamita postavila před lesníky (včetně vlastníků lesa) při snaze o její řešení řadu praktických problémů, se kterými jsme se dosud v takové míře nesetkali. K jejímu rozvoji přispěla celá řada faktorů.
Lýkožrout smrkový a české lesy I. - Historie a současnost
12. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 5482x
Lýkožrout smrkový patří dlouhodobě k nejvýznamnějším škůdcům lesních porostů ve střední a severní Evropě. Se stoupajícím podílem smrku v našich lesích jeho význam postupně narůstal. Jde o typického sekundárního a fyziologického škůdce. Napadá především čerstvě odumřelé stromy (dřevo), proto je důležité včasné zpracování polomů nebo odstranění dříví z těžby z porostů, a teprve při přemnožení napadá i zdánlivě zdravé stromy.
Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (44): Řízení hmyzí rezistence I. – obecné zásady
09. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 2491x
V tomto příspěvku jsou popsány zásady řízení hmyzí rezistence. Významnou součástí naplňování těchto zásad je monitoring rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům a antirezistentní strategie, které patří k významným opatřením pro uplatňování systému integrované ochrany rostlin, respektive pro naplňování zásady č. 9 z vyhlášky o obecných zásadách integrované ochrany rostlin.
Tmavka švestková - tvrdá realita
04. 03. 2019 Škůdci Zobrazeno 9821x
V roce 2015 se čtenáři tohoto časopisu mohli seznámit s tehdy novým invazním škůdcem peckovin, tmavkou švestkovou (Eurytoma schreineri). Uběhly tři roky, a je načase zhodnotit, co za tu dobu dokázala tmavka, a co my. Realita je tvrdá.
Makadlovka jihoamerická - nový invazní škůdce rajčat
22. 02. 2019 Škůdci Zobrazeno 13585x
V minulém roce způsobila makadlovka Tuta absoluta (Tuta absoluta Meyrick, 1971) větší škody na porostech rajčat a poprvé i brambor na jižní a střední Moravě. Jednalo se o oblast Břeclavska ve Velkých Němčicích a Starovicích a Olomoucka kolem Litovle na více lokalitách a v okresech Prostějov a Přerov. Jeden nález pochází z Čech (okres Kutná Hora).
Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2018
31. 01. 2019 Škůdci Zobrazeno 2659x
Mšice jsou drobný savý hmyz s velmi složitými vývojovými cykly. Mnohé druhy jsou také považovány za výrazně škodlivé. Škody způsobené sáním mohou být často značné a dochází při něm k přímému poškození rostlin. Za závažnější problém ovšem bývá pokládán přenos rostlinných virů těmito vektory. Celosvětově je popsáno cca 5 000 druhů mšic a v České republice se druhová početnost uvádí na 780 druhů. Za vážné škůdce je považováno přibližně 30 z nich.