Výživa a stimulace
INNVIGO Agrar CZ s.r.o. představuje hnojiva Opti
29. 04. 2016 Listová hnojiva Zobrazeno 1953x
Společnost INNVIGO Agrar CZ s.r.o., dceřiná společnost INNVIGO Sp. z o.o. Polsko, zavádí na trh hnojiva řady OPTI v České republice. Přípravky jsou vyráběny společností Przedsiębiorwo Usługowo-Handlowe "CHEMIROL" Sp. z o.o.
Hnojení ozimé řepky na jaře
22. 03. 2016 Hnojení Zobrazeno 5127x
Ozimá řepka přijímá většinu živin až v jarním období. Přestože některé živiny (zvláště P a K) již měly být aplikovány před setím, může o jejich využití rozhodovat i hnojení na jaře. Jarní hnojení je především otázkou aplikace dusíkatých hnojiv a dále síry, případně hořčíku, mikroprvků, a také některých organických hnojiv. V tomto příspěvku se zaměříme především na problematiku hnojení dusíkem.
Stav porostů a doporučení k jarní stimulaci, výživě a hnojení řepky ozimé
15. 03. 2016 Hnojení Zobrazeno 3746x
Poslední tři roky jsou pro řepku výnosově velmi úspěšné (2012/13 - 3,45 t/ha, 2013/14 - 3,95 t/ha, 2014/15 - 3,46 t/ha). Plochy sice od roku 2012/13 (418,8 tis. ha) stále klesají, ale letošní osevní plochy by podle ČSÚ (zpráva z 25. 1. 2016) měly tento trend zastavit. Podle odhadů má být zaseto o 15 tis. ha řepky více tj. 381 tis. ha. To, ale vzhledem ke špatnému vzcházení, nemusí být aktuální údaj a zima ještě není u konce.
Kniha - Biologie a regulace plevelů
Jedinečná kniha přinášející na 360 stranách aktuální pohled na regulaci plevelů v Českých podmínkách. Poskytuje přehled o možnostech regulace a chování plevelů včetně podrobného přehledu jednotlivých druhů a jejich specifik. Rozsáhlostí a formou se jedná o výjimečnou publikaci nemající v českých podmínkách obdoby svojí komplexností a množstvím obrazového materiálu.
Neskoré hnojenie repky na jeseň
23. 10. 2015 Hnojení Zobrazeno 3406x
Výžive poľných plodín je v súčasnosti venovaná veľká pozornosť. To, že máme dodržovať základné hnojenie (P, K a Mg) a vápniť vieme už pomerne dlho - bez toho to nejde. Ale ako správne a či vôbec pohnojiť repku dusíkom pred zimou musíme väčšinou zvážiť sami alebo hľadať v zahraničnej literatúre.
Hnojení řepky na podzim
28. 07. 2015 Hnojení Zobrazeno 7135x
„Podzimní“ hnojení ozimé řepky je ovlivňováno mnoha faktory, z nichž některé nedokážeme předpovídat dopředu. Je proto důležité se na pěstování řepky na příslušném honu připravit předem a výživu řešit již v rámci celého osevního postupu. Další upřesnění potřeby hnojení pak provádíme před setím. Hnojení na podzim pak už bývá doplněním živin podle skutečného vývoje porostu, případně reakcí na průběh počasí.
Mimokořenová výživa je součástí systému hnojení rostlin
20. 04. 2015 Listová hnojiva Zobrazeno 5784x
Základem optimálního růstu a vývoje rostlin je zajištění jejich požadavků, které umožňují pěstiteli zvýšit využití genetického potenciálu rostlin a zachovat dobrou kvalitu produktu. S ohledem na skutečnost, že normativní potřeba živin na tunu hlavního produktu je značná, je třeba vycházet z vyrovnané bilance živin, tedy, že jejich výstupy na konkrétním pozemku se musí rovnat jejich vstupům.
Efektivní podpora výnosu a kvality
07. 04. 2015 Hnojení Zobrazeno 3232x
Hlavním cílem při sestavování pěstební technologie je co nejlépe zhodnotit vynaložené investice v podobě dosažení očekávaného výnosu a kvality. Každý agronom přemýšlí, jak podpořit pěstované plodiny v aktivním příjmu živin. K tomu uzpůsobuje systém zpracování půdy a optimalizaci jednotlivých vstupů do porostu.
Rast repky ozimnej a neskorá aplikácia dusíku na jeseň
23. 10. 2014 Hnojení Zobrazeno 4475x
Repka ozimná v priebehu jesenného obdobia odčerpá asi 50–80 kg N/ha. Často sa repka hnojí dusíkom pred sejbou s použitím kombinovaných hnojív (Amofos, NPK, NPS 49 a pod.). Tento dusík však repke rozhodne nestačí. Nehladiac na to, že ho z veľkej časti spotrebujú mikroorganizmy na rozklad slamy.
Předseťové a podzimní hnojení pšenice ozimé
27. 08. 2014 Hnojení Zobrazeno 13022x
Ozimá pšenice je nejvíce pěstovanou plodinou v České republice. Přestože pěstitelé znají doporučení pro hnojení této obilniny, je důležité připomenout některé skutečnosti, které mohou ovlivnit tvorbu výnosu a kvalitu produkce. Ozimá pšenice je poměrně náročná na jednotlivé živiny.
Výživa a hnojení cukrovky
10. 04. 2014 Hnojení Zobrazeno 5879x
Cukrovka má vysoké nároky na živiny. Nejvíce odebírá draslíku, potom dusíku. Ukazuje se, že hlavním činitelem regulujícím růst je správná výživa dusíkem. Zvýšené hnojení se u cukrovky uplatňuje zejména na chudších půdách, kdežto na půdách úrodných, dobře zásobených živinami a s vyšším obsahem humusu se více uplatňuje přirozená zásoba živin. Správnou výživu cukrovky zajistíme vhodnou kombinací organických a průmyslových hnojiv.
Novela vyhlášky o používání hnojiv a jejich evidenci
17. 01. 2014 Legislativa Zobrazeno 10373x
Od 1. 1. 2014 vstoupila v platnost nová vyhláška č. 377/2013 Sb.o o skladování a způsobu používání hnojiv, která vyšla na základě § 8 odst. 5 a § 9 odst. 9 zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech)v aktuálním znění. Veškeré údaje v evidenci hnojiv se nadále evidují shodným způsoben jako v předchozí evidenci.
Regulace a hnojení řepky ozimé na podzim
24. 09. 2013 Hnojení Zobrazeno 9270x
Posun ve vegetaci možná nebude, kvůli červencovému suchu, tak markantní jak se očekávalo. Přesto se připravme na opožděné setí řepky. Pokud bude konec srpna a začátek září suchý, lze očekávat nevyrovnané porosty a slabé rostliny. Stejně tak může po zasetí zapršet a řepky budou mít tendenci k přerůstání. Každá řepka na podzim potřebuje ošetřit. Jak? To se dovíte v tomto příspěvku.
Hnojení podle nitrátové směrnice
03. 01. 2013 Legislativa Zobrazeno 26769x
Směrnice Rady 91/676/EHS o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (tzv. nitrátová směrnice) je jednou ze směrnic EU orientovaných na ochranu vod a nakládání s vodními zdroji. Cílem nitrátové směrnice je snížit znečištění vod způsobené dusičnany ze zemědělských zdrojů a předcházet dalšímu takovému znečištění. Je to nutné nejen pro zajištění dostatku kvalitní pitné vody, ale i pro omezení eutrofizace povrchových vod a moří.
Kvalitní hnojiva pro Váš domov - Verde Vivo
11. 05. 2012 Hnojení Zobrazeno 5000x
Kvalitní hnojiva pro domácnost přináší italská firma Kollant. Hnojiva Verde Vivo se vyznačují několika unikátními vlastnostmi:
- obsahují mikroprvky v chelátové formě, kde jsou nejlépe přístupné pro rostliny,
- vysoký a vyrovnaný podíl živin,
- chráni rostliny před důsledky příliš tvrdé vody,
- ergonomické balení s jednoduchým dávkováním,
- jedno balení = 100 l zálivky.
Jarní hnojení řepky ozimé dusíkem a sírou
29. 03. 2012 Hnojení Zobrazeno 13209x
Vzhledem k příznivým podmínkám v podzimním období byla v Čechách před zimou většina porostů řepky ve velmi dobrém stavu (nejlepší v posledních letech). Rostliny během podzimu přijaly využitelný dusík z celého prokořeněného půdního profilu, což potvrdily velmi nízké obsahy minerálního dusíku v půdě pod ozimou řepkou na konci listopadu.
Hnojení chmelové sadby za účelem zvýšení jejích morfologických parametrů
17. 12. 2011 Hnojení Zobrazeno 6309x
Chmel je víceletou rostlinou, jejíž nadzemní část každoročně v průběhu podzimu odumírá a do dalšího roku v půdě přežívají jen její podzemní orgány, které musí být před nástupem zimního období dostatečně vyspělé. Z tohoto důvodu chmelovou sadbu, na rozdíl od převážné většiny sadby ovocných, okrasných a lesních dřevin, vyzvedáváme v podzimním období zpravidla s již odumřelou nadzemní částí.
První poznatky z ověřování přípravku Vortigern 70 ve chmelařství
17. 12. 2011 Hnojení Zobrazeno 5136x
Chmel náleží mezi naše nejintenzivnější plodiny. Jeho pěstování se vyznačuje jak velkou potřebou lidské práce, tak vysokou náročností na materiálové, zejména však investiční vstupy. V porovnání s ostatními plodinami často klesá atraktivnost a rentabilita jeho produkce. Proto jsou hledány způsoby jak pěstování této významné plodiny zefektivnit. Jednou z cest je aplikace pomocných látek, které v životě rostlin často plní multifunkční úlohu.
Pokusy s hnojením chmelnic v roce 2011
17. 12. 2011 Hnojení Zobrazeno 6465x
Ve chmelové kultuře jsou pěstovány pouze samičí chmelové rostliny. Ty se vyznačují značně velkým potenciálem produkovat generativní orgány. V konsekvenci s krátkodenním charakterem chmele se květní pupeny, květenství a posléze i hlávky intenzivně vytvářejí především až po letním slunovratu, při zkracující se délce fotoperiody.
Optimalizácia výživy repky ozimnej
20. 06. 2011 Hnojení Zobrazeno 13778x
Z celosvetového hľadiska patrí repka ozimná medzi nosné poľnohospodárske plodiny. V súčasnosti sa záujem o pestovanie a dopyt po repke z roka na rok zvyšuje, nakoľko popri jej využití v potravinárskom priemysle pri výrobe jedlých olejov, sa stále viac do popredia dostáva ako energetická surovina, ktorá sa uplatňuje pri výrobe metylesteru repkového oleja, ktorý sa stáva v dôsledku hroziaceho poklesu svetových zásob ropy strategickou surovinou.
Pozdní přihnojení ozimé pšenice v počátku metání - Aktuální informace o kvalitativním hnojení dusíkem
27. 05. 2011 Hnojení Zobrazeno 10089x
Dělené hnojení a zvláště hnojení kvalitativní podle průběhu povětrnostních podmínek vytváří předpoklady pro zvýšenou technologickou jakost pšenice (obsah bílkovin, mokrého lepku a pekařské kvality zrna). Zvýšený obsah lepkové bílkoviny ovlivňuje především pekařské parametry a významně se odráží v kvalitě střídy a vyklenutí pečiva.
Listová výživa - významný faktor pri pestovaní poľnohospodárskych plodín
30. 04. 2011 Listová hnojiva Zobrazeno 11728x
Schopnosť rastlín prijímať živiny nielen koreňmi, ale aj listami a ďalšími nadzemnými časťami preukázali mnohé výskumné práce už pred viac než sto rokmi. Už v druhej polovici 19. storočia Gris (1844), Mayer (1874) a Bohm (1877) potvrdili, že anorganické soli môžu do rastlín vstupovať aj listami. V súčasnej dobe je táto možnosť veľmi dobre dokumentovaná a využívaná i pri hnojení poľných a záhradných plodín.
Cross Compliance aneb Kontrola podmíněnosti
08. 04. 2011 Legislativa Zobrazeno 10195x
Kontrole podmíněnosti podléhají všichni žadatelé, kteří žádají o přímé platby, dále některé podpory osy II Programu rozvoje venkova a některé podpory v rámci společné organizace trhu s vínem. Státní rostlinolékařská správy (SRS) je jedním z dozorových orgánů podřízený ministerstvu zemědělství, který provádí v rámci kontrol podmíněnosti kontrolu požadavků týkajících se používání přípravků na ochranu rostlin.
Výnos a jakost cukrovky po ošetření listovým hnojivem
22. 07. 2009 Listová hnojiva Zobrazeno 7570x
Významným intenzifikačním faktorem při výrobě cukrovky a cukru jsou listová kapalná hnojiva. Jejich použití během vegetace nahrazuje momentální nedostatek nejen základních živin NPK, ale i některých významných mikroelementů, které mají katalytický účinek při fotosyntéze. Cukrovka je velkým konzumentem živin. Podle nejnovějších poznatků Vaňka a kol.
Agrochemické skúšanie pôd a jeho potreba pre rastlinnú výrobu
22. 07. 2009 Hnojení Zobrazeno 11214x
Nevyhnutným podkladom pre tvorbu štátnej poľnohospodárske politiky sú informácie o stave a vývoji pôdnej úrodnosti. Tá výraznou mierou rozhoduje o výsledkoch rastlinnej výroby a predstavuje súčasne jeden z prvých článkov potravového reťazca ovplyvňujúceho kvalitu produkcie. Nielen farmár, ale aj spoločnosť potrebuje poznať chemické vlastnosti pôdneho fondu. Od pôdnych zásob sa odvíja potenciál výkonnosti celej rastlinnej výroby.
Novela zákona o hnojivech (leden 2009)
25. 03. 2009 Legislativa Zobrazeno 10074x
Ve sbírce zákonů byla dne 8.1.2009 vydána novela zákona č. 156/1998 Sb., o hnojivech a dalších souvisejících zákonů. Novela vyšla pod č. 9/2009 Sb., s účinností od 23. ledna 2009. Nejdůležitější změny dané novelou se týkají terminologie hnojiv, uvádění hnojiv do oběhu, skladování hnojiv a evidence hnojení.