Vliv organických hnojiv na erozní parametry půdy
03. 06. 2024 Hnojení Zobrazeno 933x
V České republice představuje půda klíčový faktor v rostlinné produkci, a proto je intenzivně zkoumána z hlediska její kvality a vlastností. Jako komplexní směs minerálních a organických látek disponuje půda pomalou regenerační schopností. Porušení tohoto regeneračního cyklu, způsobené například nevhodnou volbou osevních postupů, vede ke snížení obsahu organické hmoty v půdě a následné erozi.
Topsil - novinka pro sílu a odolnost
02. 06. 2024 Stimulace Zobrazeno 700x
V letošním roce uvádí společnost CHEMAP AGRO s.r.o. na trh nový přípravek s obchodním názvem Topsil. Přípravek patří do skupiny rostlinných biostimulantů a vznikl na základě spolupráce společnosti s pracovištěm růstových regulátorů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tedy na základě stejné spolupráce jako již dříve vznikl úspěšný přípravek Aucyt® Start.
Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů
31. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 3132x
Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.
Rozdílná témata a jeden cíl - zvýšení výnosu a jeho kvality
20. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1305x
V současném období můžeme významně ovlivnit přesun asimilátů do generativních orgánů několika plodin. Speciálně u potravinářských pšenic vidíme změnu chování farem v masivním zájmu o Energen Aktivátor Plus, který umí nejenom zvýšit výnos, ale i obsahy dusíkatých látek v zrnu.
Specifika hnojení jarního ječmene
16. 05. 2024 Hnojení Zobrazeno 953x
Jarní obilniny (obecně) jsou v osevních postupech důležitou skupinou plodin. Někdy však zůstávají trochu opomenuté ve výživě rostlin. To je nežádoucí, zejména u jarního ječmene. Jaké jsou jeho nároky na živiny a na co bychom neměli zapomínat s ohledem na současné poznatky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím příspěvku.
Intenzivně v kukuřici s hnojivy od Chemap Agro
15. 05. 2024 Hnojení Zobrazeno 103x
V aktuální technologii pěstování kukuřice se stále častěji využívají možnosti doplňkové aplikace listových hnojiv zaměřených především na dodávku zinku. Jejich využívání však není v takovém rozsahu, jako u jiných polních plodin. Historicky je to dáno zejména absencí aplikačního partnera. V posledních letech se situace mění, stále více je využívána insekticidní ochrana proti zavíječi či bázlivci.
Unikátní Utrisha N od Cortevy mění pravidla hnojení a zvyšuje výnosy
11. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 638x
Dusík, zásadní složka zemské atmosféry, je klíčový pro výživu rostlin a zemědělskou produktivitu. Výzvou však zůstává jeho efektivní využití a minimalizace environmentálních dopadů, zejména v kontextu vysokých cen hnojiv. Corteva Agriscience reaguje inovacemi - stabilizátorem dusíku N-Lock Super a biostimulátorem Utrisha N, které snižují ztráty dusíku a zvyšují výnosy a kvalitu plodin.
Status®: Překoná sucho a horko, rozšíření registrace
10. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 757x
Doba efektivnějšího využívání stimulátorů i pro polní plodiny nastává. Dáno zčásti legislativním tlakem Evropské unie na limitaci používání klasických chemických přípravků v ochraně rostlin, zčásti také evolucí v poznání, že správně podmíněné zásahy do fyziologie rostlin sami o sobě dokážou pozitivně ovlivňovat výnos a kvalitu produkce.
Hnojenie ozimnej pšenice na jar
09. 05. 2024 Hnojení Zobrazeno 1288x
V praktickej výžive rastlín je dôležité naplánovať a zabezpečiť efektívnu, biologicky a ekonomicky čo najracionálnejšiu aplikáciu živín, pri zohľadnení špecifických odrodových požiadaviek determinovaných v priestore a čase, v záujme zabezpečenia maximálnej produktivity a rentability výroby poľnohospodárskych produktov.
Kvalita a výnos u pšenice, jarního ječmene, máku, kukuřice…
07. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1476x
Srážky na začátku května, někde silnější, jinde skromné dávají porostům naději k nadechnutí. U jařin bude mít obecně smysl pracovat s kořeny. U pšenic se blížíme v nejjižnějších lokalitách ošetření klasovým fungicidem a současně se první porosty kukuřic dostávají do fáze, kdy výborně reagují na stimulační impuls.
Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici
02. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1433x
Porosty pšenice mají dle teritoriích velký rozptyl růstových fází. Od BBCH 31 u pozdnějších výsevů ve vyšší nadmořské výšce, po fázi vymetaných pšenic raných odrůd v jižních oblastech Moravy. Klíčící a vzcházející porosty cukrových řep byly, a to zvláště v českém teritoriu poškozené mrazy a došlo k jejich přesevům. Návrh vedení porostů cukrovky naleznete ve videu popisujícím technologii využití výrobků Energen.
Začínáme přicházet o vodu - ochrana systémem Energen
02. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 1191x
V tomto článku se budeme věnovat několika aktuálním doporučením. Dominantně chceme hovořit o tom, že mnoho porostů je v ve vláhovém bodu zlomu, (někde i hluboko za ním), kdy jim hrozí ztráta vody díky regionálně nedostatečným srážkám. Dle portálu Intersucho i dle předpovědí je před námi většinově další minimálně 14denní přísušek s pouze drobnými srážkami.
Hnojiva obohacená o hydrogely - alternativa výživy polních plodin v podmínkách sucha
30. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 816x
Voda sehrává nepostradatelnou úlohu při příjmu, transportu i využití živin. Její obsah v půdě a následná dostupnost rostlinám je jedním z klíčových faktorů rostlinné produkce. Klimatická změna s sebou přináší oteplování a až extrémně nerovnoměrné rozložení srážek, které jsou příčinou zemědělského sucha.
Encera SC - nová formulace pro uživatelsky komfortnější použití se zárukou výnosu
25. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 578x
V loňském roce byla na český trh uvedena nová technologie pro systémové poutání vzdušného dusíku do rostlin pod obchodním názvem Encera. Tento systémový, mikrobiální biostimulant fixuje vzdušný dusík v obilninách, řepce, kukuřici, bramborách, slunečnici, máku, hořčici, luskovinách a zelenině.
Regenerace plodin po mrazech - réva vinná, ovocné sady, polní plodiny
25. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 1364x
U porostů, které jsou poškozené mrazem musíme brát v úvahu několik faktorů. Růstová fáze vývoje porostu, kdy u malých rostlin musíme zjistit celkovou mortalitu a tím pádem i smysl regenerace. Ve finálních fázích, např. kvetení řepky brát v úvahu hustotu porostu, počet zbylých šešulí a schopnost odrůdy kompenzovat HTS.
Plodiny, úhly pohledu a regenerace po mrazech
22. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 1146x
Ve druhé polovině dubna 2024 prochází porosty nízkými teplotami. Některým porostům teploty okolo 8 °C spíše prospějí, jiné budou pravděpodobně poškozené nočními mrazíky. Obecně by takovýto průběh teplot nebyl k tomuto datu nijak výjimečný, ale vzhledem k vývoji porostů, které jsou o měsíc napřed, to může být problém. V současné době jsou porosty v závislosti na nadmořské výšce ve významně odlišných fázích vývoje.
Problematika dusíkaté výživy jarního ječmene
15. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 723x
Výroba ječného sladu špičkové kvality se neobejde bez kvalitní suroviny. Kvalitní surovinou rozumíme homogenní partie ječného zrna, vyznačujícího se dostatečnou extraktivností, tj. maximálním obsahem škrobu a přiměřeným obsahem dusíkatých látek s vysokou biologickou hodnotou, spočívající ve vysoké klíčivosti a také rychlosti klíčení.
Mimořádný průběh přináší mimořádná doporučení
14. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 1744x
Sezona letí, a proto budeme naše doporučení jenom krátce popisovat společně s jejich odůvodněním. Některé momenty se bohužel budou opakovat, slabé kořeny ozimých obilnin se na mnoha porostech již velmi negativně propisují do vývoje porostů.
Slabý nárůst kořenů limituje výnos porostů pšenice
14. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 1633x
Na cca 50 % výměry pšenice jsou porosty, které jsou stále silně nevyrovnané s velkým nepoměrem nadzemní části a kořenů. Ty nemají často objem ani potřebný výkon. Nevyrovnaným porostům se silným hlavním stéblem a slabšími odnožemi můžeme pomoci.
Doporučení do jarních sladovnických ječmenů
12. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 2004x
U jarních obilnin ve fázi odnožování můžeme ovlivnit jejich celkový výnosový potenciál a architekturu porostu. Jarní ječmeny, jarní pšenice a ovsy mají obecně významně méně času pro svůj vývoj než ozimy, a proto má význam jim v období odnožování věnovat maximální pozornost. Podpora tvorby kořenů, zvýší příjem živin z půdy. To dodá porostům dlouhodobou stabilitu v jejich dalším vývoji.
Sofistikovaná listová výživa - regenerace kořenů a posílení zdravotního stavu v jednom vstupu
09. 04. 2024 Výživa a stimulace Zobrazeno 711x
Letošní průběh zimy do konce roku 2023 probíhal v anglickém stylu, tedy že i pod sněhem půda nepromrzla. Začátkem nového roku přišlo střídání mrazu a oteplení takřka bez sněhové pokrývky, což není hlavně pro mělce kořenící ozimy a slabé řepky příznivé. Bude proto důležité podívat se na stav kořenů také u dobrých, vitálních rostlin a podpořit jejich regeneraci po zimě.
Vyzrát na výnos stylem StimSTART - Cíl, se vyplatí
07. 04. 2024 Stimulace Zobrazeno 669x
NaStimSTARTovat porosty ozimých obilnin či ozimé řepky může být jedním z prvních adeptů jarních agrotechnických zásahů, které můžou oslabené porosty vrátit zpět do hry o co nejvyšší výnosový potenciál. Pozdní termín setí v kombinaci se zamokřeným půdním profilem a sníženou životaschopností kořenové soustavy těchto plodin mohou zásadně přibrzdit další rozvoj.
Výzkum a využití stimulátorů v travách pěstovaných na semeno
27. 02. 2024 Stimulace Zobrazeno 895x
S pěstováním trav na semeno z hlediska jeho historie se můžeme setkat v Evropě a zámoří v průběhu 19. století. Souvisí s přeměnou extenzivní živočišné produkce v intenzivní chov hospodářských zvířat vyžadující kvalitní píci jak na lučních, tak i pastevních stanovištích. V České republice je pěstování trav na semeno pro účely zemědělské (pícninářství) i nezemědělské (trávníkářství, konzervace půdy, bioenergetika aj.
Regenerace kořenů po zamokření a mrazech na jaře 2024
23. 02. 2024 Stimulace Zobrazeno 3567x
Velikost a výkon kořenové soustavy předurčuje výnosovou hladinu. Letos se mnoho regionů potýká se zamokřením, a některé porosty byly navíc poškozeny mrazy. V článku se dozvíte, jak regenerovat poškozenou kořenovou soustavu a jak stimulovat tvorbu nových kořenů.
Využití bilancí živin z polního pokusu VÚRV pro určení dávek minerálních hnojiv (3): Fosfor - 2. hon
02. 02. 2024 Hnojení Zobrazeno 1073x
Většina doporučení ve výživě rostlin vychází ze sledování časových změn obsahu přístupných živin (viz AZZP). Další z polního pokusu, který bude hodnocen, je 2. hon. V tomto příspěvku budou hodnoceny pouze varianty s hnojem skotu a bez hnoje, které jsou hnojeny se stupňovitými dávkami fosforu. Sledované osevní sledy spadají do rozmezí let 1957–2019, tj. 7 osevních sledů.