Výživa a stimulace
Prínos aplikácie prípravku Galleko® koreň v porastoch repky ozimnej
15. 12. 2019 Stimulace Zobrazeno 1042x
V čase vzniku tohto článku je už úroda repky ozimnej v rámci SR a ČR „pod strechou“. Celkové čísla úrod ešte neboli zverejnené, no v porovnaní s minulým rokom určite zaznamenajú výrazný pokles. Nenaplnili sa optimistické predpovede farmárov z mája. Poniektorí v tom období očakávali ešte rekordné úrody v tejto plodine. Vychádzali z aktuálneho stavu porastov, dostatočnej (miestami až nadpriemernej) vlahy a chladnejšieho počasia.
Vliv statkových hnojiv na bilanci draslíku v dlouhodobých pokusech
13. 12. 2019 Hnojení Zobrazeno 1285x
Tento příspěvek navazuje na první část, která pojednává o hodnocení bilance fosforu z dlouhodobého pokusu hnojeném statkovými hnojivy. V první části (Agromanuál 1/2019, str. 52–53) je popsána podrobně metodika pokusu a zde budou uvedeny pouze informace zaměřené k hodnocení bilance draslíku.
Aktivní přístup k formování produktivních odnoží a výnosu obilnin
23. 11. 2019 Listová hnojiva Zobrazeno 1199x
Mezi nejdůležitější výnosotvorné prvky, které ovlivňují výnos obilnin, patří bezesporu počet a zastoupení jednotlivých odnoží. Obilniny však mají velmi silnou autoregulační schopnost tvorby i redukce jednotlivých odnoží, v závislosti na vnějších podmínkách. Mezi ně patří teplota, srážky během vegetace, dostupnost živin a hustota rostlin.
Biologická ochrana a výživa v polní produkci a zelenině
BIOCONT LABORATORY je česká společnost, která se zabývá prostředky biologické ochrany a výživy rostlin a věnuje se rozvoji ekologických a alternativních metod pěstování. Jsme aktivní ve všech kulturách, tj. vinicích, sadech, polní produkci, zelenině i sklenících. V našem portfoliu je okolo stovky produktů používaných k biologické ochraně a výživě rostlin.
Organická hmota v půdě, její obsah, složky a význam
05. 11. 2019 Hnojení Zobrazeno 7566x
V tomto příspěvku se budeme zabývat problematikou půdní organické hmoty. Přestože je v půdě v poměrně malém zastoupení, jej význam je značný, a to nejen pro půdu, ale také pro ostatní složky agroekosystémů a životního prostředí.
Jak a proč organické hnojení zvyšuje přístupnost fosforu rostlinám
18. 10. 2019 Hnojení Zobrazeno 1923x
V mnoha našich dřívějších článcích v Agromanuálu, kde na základě výsledků z dlouhodobých polních pokusů, se pomocí bilancí hodnotil vliv statkových hnojiv na zvýšení obsahu přístupného fosforu.
Technológia Galleko v porastoch repky ozimnej
14. 09. 2019 Stimulace Zobrazeno 1510x
Jarná sezóna pokročila. Z polí už zmizli žlté kvety a porasty repky ozimnej pomaly ale isto spejú do finále. Prvé oficiálne odhady tohtoročných úrod sa hľadajú len veľmi ťažko. Je preto ťažko zhodnotiť, do akej miery sa na konečnom pestovateľskom výsledku podpíše minuloročná suchá jeseň, mierna zima, suchá a veterná tohtoročná jar. Zabúdať netreba ani na škody na porastoch spôsobené zverou.
Hnojenie repky olejnej v jesennom období
30. 08. 2019 Hnojení Zobrazeno 1576x
Repka olejná patrí spoločne s ozimnou pšenicou k dlhodobo najrozšírenejším poľným plodinám v Slovenskej republike, ktoré sa vysievajú v jesennom období, pričom osevné plochy pri repke olejnej predstavujú v súčasnom období cca 150 tis. hektárov. Repka predstavuje veľmi významnú tržnú komoditu, ktorá významne ovplyvňuje ekonomiku poľnohospodárskych podnikov.
Galleko® špeciál - overený pomocník
26. 08. 2019 Stimulace Zobrazeno 1031x
Čo nevidieť bude po žatve a na poľnohospodárov čaká ďalšia sezóna. Mnohí s prípravou na ňu začali už v minulých mesiacoch. Na rôznych poľných prezentačných akciách mali možnosť vybrať si vhodnú odrodu do svojich podmienok. Momentálne zostáva ešte zvoliť a správne si vybrať pomocníkov na ošetrenie osiva. Už dávno sú preč časy, keď jediným prostriedkom používaným na ošetrenie ozimných pšeníc bolo moridlo.
Uplatnění křemíku nejenom ve výživě cukrovky
19. 08. 2019 Listová hnojiva Zobrazeno 1134x
Cukrová řepa patří k plodinám dlouhého dne. Vyznačuje se dlouhou délkou vegetace, která je významně ovlivněna plánovaným termínem sklizně. Je obecně známo, že nejvyšších výnosů dosahuje za 180–200 dní (Hřivna et al., 2014).
Vliv hnojení statkovými hnojivy na obsah oxidovatelného uhlíku a přístupného fosforu v dlouhodobém pokusu
30. 05. 2019 Hnojení Zobrazeno 1086x
Co historie agrochemie pamatuje, je neustále kladen důraz na prospěšnost organického hnojení na stabilitu půdní úrodnosti a to jak z hlediska fyzikálního, chemického a biologického. Touto problematikou se zabývají téměř všechna zemědělská výzkumná pracoviště ČR, včetně zemědělských universit, akademií věd, ale každé pracoviště z jiného pohledu. Získané závěry platí dodnes a jsou shrnuty v různých publikacích a metodikách výživy rostlin.
Využití digestátu při hnojení kukuřice
24. 05. 2019 Hnojení Zobrazeno 1796x
Digestáty ze zemědělských bioplynových stanic vyrobené anaerobní fermentací rostlinné biomasy a statkových hnojiv patří mezi typová organická hnojiva 18.1.e dle přílohy 3 vyhlášky č. 474/2000 Sb. (min. 25% spalitelných látek v sušině, min. 0,6 % Ntot. v sušině). V roce 2018 bylo v ČR provozováno více než 380 zemědělských BPS a produkce digestátu v nich byla stanovena na více než 7,4 mil. tun.
Jarná regenerácia ozimných obilnín prípravkami Galleko®
14. 04. 2019 Stimulace Zobrazeno 1210x
Pre poľnohospodárov sa pomaly končí to „pokojnejšie a kľudnejšie“ obdobie, začínajú sa regeneračné prihnojovania. Nasledovať budú aj obhliadky porastov ozimích obilnín. Vplyv na ich stav a prezimovanie mala už minuloročná jeseň. Tú v mnohých častiach Slovenska a Čiech charakterizovali tri slová - dlhá, suchá a teplá. Vlaha a vysoké teploty ovplyvnili aj vzchádzanie a ich pripravenosť na prezimovanie.
Zkušenosti se stabilizovanými dusíkatými hnojivy při pěstování pšenice ozimé
01. 04. 2019 Hnojení Zobrazeno 2399x
K dosažení požadovaného výnosu a kvality zrna pšenice ozimé je nezbytný mj. přísun dostatečného množství dusíku jako základní živiny. Jeho spotřeba v ČR je na poměrně vysoké úrovni a činí v průměru 109,6 kg na každý hektar zemědělsky využívané půdy. Tato hodnota převyšuje spotřeby dusíkatých hnojiv na konci osmdesátých let minulého století, tzn. je vyšší než na konci socialistického způsobu hospodaření.
Lze ovlivnit počet produktivních odnoží a konečný výnos pšenice ozimé?
30. 03. 2019 Stimulace Zobrazeno 1398x
Jednou z možností intenzifikace pěstování ozimé pšenice je aplikace regulátorů a růstových stimulátorů, kterými lze ovlivnit strukturu a počet odnoží, a tím i konečný výnos. Vývoj klimatu posledních let, jakými je nedostatek srážek a vysoké teploty, však tyto agrotechnické zásahy velmi komplikují. Konečné rozhodnutí o agrotechnickém zásahu, kterým lze dosáhnout změny ve struktuře odnoží je tak často velmi složité a rizikové.
Příjem a využití dusíku ozimou řepkou na jaře a možnosti hnojení
19. 03. 2019 Hnojení Zobrazeno 1729x
Ozimá řepka je plodina s vysokými nároky na živiny. Tato skutečnost je obecně známá, avšak ne vždy jsou při pěstování podmínky, které by umožňovaly dostatečné využití živin z půdy nebo aplikovaných hnojiv. Problémy může způsobovat nejen průběh počasí, ale také například zdravotní stav porostu. S efektivitou využití živin také úzce souvisí druh používaných hnojiv (formy aplikovaných živin) a významně ji může ovlivnit také termín aplikace.
Prípravky Galleko® a ich prínos pri pestovaní repky ozimnej
17. 03. 2019 Stimulace Zobrazeno 1188x
Repka ozimná je plodina, ktorá sa v našich končinách teší pomerne veľkej obľube pestovateľov. V minulej sezóne sa navýšili nielen jej pestovateľské plochy (podľa ŠÚ SR o 2,6%), ale aj úrody (o 6,1 %) v porovnaní z predchádzajúcim obdobím. Pod minuloročné dosiahnuté výsledky sa azda najvýznamnejšie podpísali predovšetkým klimatické podmienky. Tie priniesli nadpriemerné teploty a naopak v mnohých oblastiach (a to nielen SR) podpriemerné zrážky.
Podpora vzcházení a odnožování jarních obilnin
10. 03. 2019 Listová hnojiva Zobrazeno 1134x
Základní možností v podpoře vzcházení a zakořeňování obilnin je aplikace stimulačních látek a živin přímo na osivo, která se postupně stává standardem. Jedním z důvodů jsou především problematické vláhové poměry v průběhu vegetace. Poměrně zásadní roli ve změně pohledu na efektivnost takových zásahů mělo zavedení přípravku M-Sunagreen na trh.
Vliv statkových hnojiv na bilanci fosforu v dlouhodobých pokusech
05. 03. 2019 Hnojení Zobrazeno 992x
K bilancování fosforu byly využity výsledky z dlouhodobého výživářského pokusu, který patří mezi nejstarší stacionární polní pokusy v České republice. Pokusy byly založeny v Praze-Ruzyni v roce 1955, a to nejdříve na 9 honech a v současnosti jsou na 5 honech a z nich byly vybrány hon č. 2, 3 a 4. Tyto vybrané hony mají shodné složení osevních sledů a stejné dávky minerálních hnojiv, ale jsou hnojeny různými statkovými hnojivy.
Význam organických látek v půdě chmelnic
24. 02. 2019 Hnojení Zobrazeno 1110x
Vzhledem ke svému původu je chmel nejen značně vlhkomilný, ale i náročný na vyšší obsah organických látek v půdě. Zvýšenou potřebu těchto látek v podstatě umocňuje i okopaninová pěstební kultura chmele (v minulosti: odkopávka a přikopávka chmelových rostlin, prorývání půdy v meziřadí, opakované kypření atd.; dnes: odorávka a přiorávka chmelových řadů, plečkování, orba apod.
Podzimní hnojení chmelnic
24. 02. 2019 Hnojení Zobrazeno 1134x
Chmel jako víceletá rostlina (bylina) krátkého dne náleží mezi naše nejintenzivnější plodiny. Je velmi náročný nejen na prostředí (stanoviště), ale i na pěstební péči. Nároky chmele na prostředí, včetně nároků na živiny, jsou do značné míry determinovány jeho genetickým základem, který se velmi dlouhé období formoval na jeho původních přirozených stanovištích.
Prípravky Galleko a ich význam v období sucha
14. 02. 2019 Stimulace Zobrazeno 1686x
Medzi významné faktory, ktoré sa v minulom roku podpísali pod dosiahnuté úrody, patrili aj nedostatok zrážok a nadpriemerné teploty. Niektoré oblasti v rámci ČR a SR trpeli suchom, a s tým spojenými problémami už druhý rok po sebe. Na trhu v súčasnosti existuje množstvo prípravkov s protistresovým efektom na rastliny. Ich zloženie a spôsoby fungovania sú rôzne.
Cílená zonální aplikace organických kapalných hnojiv
21. 01. 2019 Hnojení Zobrazeno 1401x
Způsoby aplikace organických kapalných hnojiv na orné půdě jsou stále diskutovanou otázkou. Kromě otázky optimalizace termínů aplikace a dávek kapalných organických hnojiv v rámci pěstebních systémů jsou hledány nové technické a technologické možnosti zapravení kapalných organických hnojiv do půdy.
Vplyv prípravkov Galleko na jednotlivé hybridy kukurice
15. 01. 2019 Stimulace Zobrazeno 1154x
Počas celého roka sme na týchto miestach publikovali články o účinkoch prípravkov Galleko na rôzne typy poľnohospodárskych plodín. Pre vyjadrenie ich číselného prínosu (zväčša v podobe navýšenia úrody), sme uvádzali väčšinou výsledky z maloparcelkových pokusov v rôznych výskumných inštitúciách v rámci Čiech a Slovenska.
Prípravky Galleko - overené a spoľahlivé riešenie pre vaše porasty
02. 01. 2019 Stimulace Zobrazeno 1568x
Leto nás už definitívne opustilo a čo nevidieť tu bude aj koniec roka. Na poliach práve prebiehajú jesenné práce. Zber kukurice, cukrovej repy a sejby ozimín sú prerušované nepriaznivým počasím. A tieto „prestávky“ môžeme využiť na ohliadnutie sa za poslednou sezónou. Aká teda bola sezóna 2017/18? Odpoveď je stručná: Iná ako tie predchádzajúce.
Yara Crop Nutrition - ověřený komplexní plán výživy pro řepku
22. 12. 2018 Hnojení Zobrazeno 1140x
V sezoně 2016/17 zorganizoval Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) pokusy, ve kterých se vzájemně porovnávala výkonnost jednotlivých pěstebních technologií, které jsou dostupné na českém trhu. Celkem se do těchto pokusů přihlásilo 16 dodavatelů přípravků na ochranu rostlin a výživy, kteří zadali celkem 20 variant programů výživy a ochrany.