Chemap Agro s.r.o.

Červená spála hvězdníku

Latinský název: Stagonospora curtisii
Anglický název: Leaf scorch
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Hostitelské rostliny

Hvězdník

Popis

Nejčastěji jsou napadány květní stvoly hvězdníku, často také listy, cibule nebo i poupata a květy, kde se nejdříve vytvářejí drobné (často až tečkovité), červené, ostře ohraničené skvrnky, které se postupně zvětšují ve velké, hnědočerveně lemované skvrny. Na listech a bázích cibulí jsou tyto skvrny v pozdějších fázích oválné až podlouhle pruhovité. Na jejich povrchu jsou velmi drobné, kulovité plodničky. Napadené části rostlin se deformují a nemocné pletivo se trhá a vznikají hluboké rány. Květní lodyhy zakrňují, různě se kroutí, zasychají a květy se nevyvíjí. Tato choroba je též někdy označována jako spála hvězdníku.

Chemická ochrana

Základem ochrany je moření cibulí před výsadbou .

Za vegetace je možné provádět postřiky přípravkem Dithane DG, s tím, že první postřik se provede ihned po vyrašení cibulí a další následují podle potřeby v určitých časových intervalech (podle pěstebních podmínek, intenzity napadení a citlivosti jednotlivých odrůd).
červená spála hvězdníku - napadení cibule  (foto Jaroslav Rod)

červená spála hvězdníku - napadení cibule (foto Jaroslav Rod)

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
15%
5%
3%
23%
5%
50%
detail