Chemap Agro s.r.o.

Houbové choroby mečíků

Latinský název: komplex hub

Hostitelské rostliny

Mečíky

Popis

Botrytis gladiolorum (syn. B. cinerea) způsobuje na hlízách hluboké skvrny, především v místě vegetačních vrcholů, které někdy vypadávají. Na listech způsobuje světlé, později černohnědé drobné skvrny, které se postupně prodlužují. Na květech jsou skvrny sklovité.

Fusarium oxysporum f. sp. gladioli způsobuje na hlízách propadlé tmavé okrouhlé skvrny a na průřezu napadenou hlízou jsou zřetelné tmavé svazky cévní. Choroba se projevuje slabším růstem, žloutnutím listů od špiček a odumíráním rostlin.

Obdobné příznaky způsobuje i Stromatinia gladioli, avšak na bázích listů se vytvářejí drobná černá tělíska.

Velmi podobné skvrny na hlízách jsou i po napadení houbou Septoria gladioli, která na listech způsobuje okrouhlé, přibližně 5 mm velké, černě lemované skvrny s černými drobnými plodničkami. Škody způsobuje především na mladých rostlinách vypěstovaných z brutů (korálků).

Skvrny s modrozeleným plísňovým povlakem způsobuje Penicillium gladioli, která napadá zejména oslabené nebo poškozené rostliny.

Chemická ochrana

Základem ochrany je moření hlíz před výsadbou. Hlízy se namáčejí po dobu přibližně 30 minut. Při opakovaném použití mořící jíchy se objem doplňuje na původní množství dvojnásobnou koncentrací. Již připravenou mořící jíchu nelze použít druhý den.

K moření se používá přípravek Rovral Flo.

Fungicidy

DITHANE DG NEO-TEC  Koupit přípravek  | 
houbové choroby mečíku (foto Jaroslav Rod)

houbové choroby mečíku (foto Jaroslav Rod)

detail