Chemap Agro s.r.o.

Ohnice polní

Latinský název: Raphanus raphanistrum L.
Slovenský název: Reďkev ohnicová
Německý název: Acker-Rettich, Hederich
Anglický název: Radish, wild
Bayer kód: RAPRA
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Brukvovité - Brassicaceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý časně jarní plevel.

Výskyt

Je hojným plevelem především na polích, méně v zahradách, na rumištích aj. Vyskytuje se především v jařinách, lnu a zelenině. Při přemnožení je rovněž velmi nebezpečným plevelem v zahradnictví, kde je častější ve školkařských a ovocných výsadbách než v zahradních plodinách. Patří mezi velmi nebezpečné plevele. Je však relativně citlivá k většině běžně používaných herbicidů.

Popis rostliny

Jednoletý plevelný druh s tenkým vřetenovitým kořenem.

Lodyhy jsou přímé, 30 – 80 cm vysoké, řídce odstále chlupaté, v horní části olysalé, často od báze rozvětvené. Střídavé, řapíkaté listy jsou v dolní části lodyhy lyrovitě laločnaté až lyrovitě peřenodílné. Horní listy bývají nedělené, nepravidelně zubaté.

V hroznovitém květenství jsou pravidelné čtyřčetné květy s korunními lístky sírově žlutými, někdy bílými, často zřetelně fialově žilkovanými. Zelené kališní lístky jsou přitisklé ke koruně.

Plodem je zaškrcovaný struk 3 – 8 cm dlouhý a 3 – 6 mm široký, za zralosti rozpadavý v 1 – 8 jednosemenných, soudečkovitých, mělce žlábkovitých dílů. Zobánek struku je úzce kuželovitý, nesmáčklý. Semena jsou vejčitě oválná, 1,5 – 4 mm dlouhá a 1,5 – 3,5 mm široká, žlutohnědá.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se výhradně generativně. Kvetení probíhá od května do září a na jedné rostlině dozrává i několik set semen, která jsou pevně uzavřená ve zdřevnatělých článcích struku, jež mohou být sklizeny spolu s kulturní rostlinou a špatně se čistí z osiva obilnin, ředkvičky, špenátu aj. Může se rozšiřovat i vodou, neboť dílce struku dobře plavou po vodě. Čerstvě dozrálá semena jsou málo klíčivá a hromadně klíčí až po přezimování. Životnost semen v půdě je závislá na biologické aktivitě půdy a může činit až desítky let. Rostliny klíčí a vzcházejí velmi brzo zjara, ale rovněž i v průběhu vegetace, z hloubky do 4 cm. Přes zimu zmrzají.
Fáze děložních listů

Fáze děložních listů

Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
16%
5%
3%
22%
4%
49%
detail