Chemap Agro s.r.o.

Přeslička rolní

Latinský název: Equisetum arvense L.
Slovenský název: Praslička roľná
Německý název: Acker-Schachtelhalm
Anglický název: Field horsetail, common horsetail
Bayer kód: EQUAR
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Přesličkovité - Equisetaceae

Klasifikace plevelu

Vytrvalý hluboko kořenící plevel vytvářející oddénky.

Výskyt

v současnosti lokálně obtížným polním plevelem.

Obtížně hubitelný plevel.

Popis rostliny

Vytrvalá bylina (sporofyt je vytrvalý, nadzemní lodyhy jsou jednoleté, řidčeji vytrvalé). Kořen představuje dlouhý podzemní článkovitý oddenek z kterého vyrůstají v březnu a dubnu načervenalé nebo žlutavé, jednoduché článkované a rýhované lodyhy vysoké až 20 cm.

Listy úzké, čárkovité, přisedlé, opatřené jedním nervem, na lodyhách postavené v přeslenech, nejhornější listový přeslen pod výtrusovým kláskem je tvořen v podobě límečku na spodu klásku.

Klásek (šištice) složený ze šestihranných štítků, pod nimiž sedí výtrusnice. Tyto jarní, hnědě zbarvené, plodné lodyhy nesoucí výtrusy brzy povadnou a v létě vyrůstají z oddenku lodyhy letní, jalové, jež jsou zelené a tuhé, rýhované, duté, článkované a drsné, podélně brázdité až 40 cm vysoké. Na povrchu jsou mnohožebré. Ve článcích jsou přeslenitě rozvětveny. U jednotlivých článků lodyhy je 16 zubá blanitá pochva s kopinatými nebo šídlovitými zuby. U větví jsou obyčejně pochvy čtyřzubé. Prvoklíčky jsou dvoudomé.

Samčí prvoklíček je dvoudomý a na konci větví. Antheridia na samičím prvoklíčku postupně dozrávají, otevírají se na vrcholu ústím a postupně dozrávají polyciliální spermatozoidy.

Samičí prvoklíček je více větvený, má dužnaté tělo. Archegonia jsou u báze větví, v dužnatém těle prvoklíčků.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Insekticid Huter SPU

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
23%
4%
51%
detail