Chemap Agro s.r.o.

Rmen rolní

Latinský název: Anthemis arvensis L.
Slovenský název: Ruman roľný
Německý název: Acker-Hundskamille
Anglický název: Corn chamomile
Bayer kód: ANTAR
Agromanualshop.cz- Figaro - glyfosát za výhodnou cenu

Čeleď

Hvězdnicovité - Asteraceae

Klasifikace plevelu

Jednoletý ozimý, někdy dvouletý, plevel.

Výskyt

Zapleveluje ozimé obiloviny, ozimou řepku, víceleté pícniny, může působit obtíže i v okopaninách a zelenině. Patří mezi méně nebezpečné plevele. Poněkud ustupuje a na jeho místo nastupuje agresivnější heřmánkovec přímořský, který daleko lépe snáší zastínění a lépe reaguje na vyšší obsah živin v půdě.

Popis rostliny

Jednoletý až dvouletý plevelný druh. Zakořeňuje v ornici kůlovým kořenem.

Lodyha je přímá, 10 – 50 cm vysoká, roztroušeně chlupatá až pýřitá, od báze dlouze větvená.

Listy jsou v obrysu podlouhle obvejčité, 1 – 3x peřenosečné, chlupaté, úkrojky peřenoklané v 0,5 – 1 mm široké cípy. Úbory jsou jednotlivé, dlouze stopkaté, 2 – 4 cm v průměru. Lůžko úboru je kuželovité, plevkaté a plné. Jazykovité květy úboru jsou jednopohlavné samičí, bílé; terčovité květy jsou oboupohlavné, zlatožluté.

Nažky jsou heterokarpické; z jazykovitých květů jsou 1,8 – 2,2 mm dlouhé, klínovité, od základny k vrcholu nálevkovitě rozšířené, na příčném řezu kruhovité, podélně zřetelně žebernaté; z terčových květů jsou nažky drobnější, 1,4 – 1,9 mm dlouhé, klínovité, od základny k vrcholu mírně rozšířené, podélně jemně žebrované; povrch nažek je matný, drsný, barva žlutohnědá.

Reprodukční šíření

Rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od května do podzimu a na jedné rostlině dozrává 1 000 – 10 000 nažek. Nažky jsou nepravidelně klíčivé a vzcházejí již při teplotách + 1°C z hloubky do 4 cm. V půdě jsou dlouho životné. Rostliny po poškození snadno regenerují. Je otužilý proti zimě a snadno přezimuje.

Hlavním zdrojem zaplevelení je půdní zásoba semen.
Agro Aliance
Syngenta Czech s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
Saaten Union CZ

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
14%
6%
2%
24%
4%
50%
detail