Latinský název: |
Myzus persicae (Sulzer) |
Slovenský název: |
Voška broskyňová |
Německý název: |
Grüne Pfirsichblattlaus |
Anglický název: |
Green peach aphid |
Zařazení
Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Sternorrhyncha
Čeleď: Mšicovití - Aphididae
Hostitelské rostliny
Řepa a mnoho dalších druhů.Brambory
Škodlivost
Většinou se neprojevují. Mšice broskvoňová se na rozdíl od mšice makové vyskytuje zpravidla jednotlivě, nikoliv v koloniích a to především na spodní straně starších listů.
Hospodářský význam
Vyskytuje se každoročně. V některých letech dochází k přemnožení. Škodí jako přenašeč viróz. Přímé škody sáním nejsou velké.
Popis
Bezkřídlá živorodá samička má štíhlé vejčité, 1,8-2,5 mm dlouhé tělo. Barva těla je různá, nejčastěji zelená, olivově zelená, zelenožlutá až světle hnědočervená. Tykadla jsou tmavá, dlouhá jako tělo. Čelní hrbolky dobře vyvinuté, zřetelně vyniklé dovnitř. Sifunkuly hnědé až černé, válcovité, ve druhé polovině mírně zduřelé.
Životní cyklus
Přezimují černá vajíčka, vykladená do trhlin kůry broskvoní. Mšice na jaře sají na spodní straně listů broskvoní. V květnu až počátkem června se okřídlené mšice rozlétávají na letní hostitele, kde se rozmnožují. Na podzim se vracejí na broskvoně a kladou vajíčka.
Ekologie
K přemnožení obvykle dochází po časném náletu mšic, za suchého a teplého počasí. Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčka, larvy pestřenek a zlatooček, parazitoidi řádu blanokřídlých, entomopatogenní houby aj.
Nepřímá ochrana
Časné setí do dobře připravené půdy a všechna agrotechnická opatření, která podporují rychlé a rovnoměrné vzcházení porostů a brání jeho mezerovitosti a zaplevelení.
Nedoporučuje se pěstovat sazečku, semenačku a technickou cukrovku v bezprostřední blízkosti.
Chemická ochrana
Je zapotřebí vzít v úvahu poznatky o rezistenci populací mšic k jednotlivým přípravkům. Při ošetření dávat přednost přípravkům šetřícím přirozené nepřátele mšic. Především provádět pozemní ošetření. Letecké ošetření jen v případě že je terén pro pozemku nesjízdný.
Mšice broskvoňová
mšice broskvoňová - deformace letorostů broskvoně (foto Jaroslav Rod)
mšice broskvoňová - příznaky na letorostu broskvoně (foto Jaroslav Rod)
Mšice broskvoňová (foto©Josef Pozděna)
Okřídlená samička mšice broskvoňové (foto©Josef Pozděna)