Chemap Agro s.r.o.

Rez karafiátová

Latinský název: Uromyces dianthi, Puccinia arenariae

Hostitelské rostliny

Karafiáty

Popis

Rez Uromyces dianthi parazituje především na velkokvětých, skleníkových (amerických) karafiátech. Největší škody způsobuje na řízcích. Napadat může i mydlici nebo šáter. Na listech vznikají zpočátku žluté skvrny, na kterých (na vrchní i spodní straně) se tvoří kupky (puchýřky) letních a později zimních výtrusů, překryté pokožkou. Pokožka se po dozrání výtrusů trhá a výtrusy se ve formě hnědavého prášku uvolňují. Skvrny se často tvoří i na stoncích.

Na hvozdíku (karafiátu) bradatém parazituje rez Puccinia arenariae, která tvoří kupky výtrusů jen na spodní straně listů a kupky jsou uspořádány do koncentrických kruhů. Tato rez postupuje od nejstarších listů směrem nahoru. Silněji napadené listy zasychají a opadávají.

Chemická ochrana

Ošetřovat je třeba preventivně, nejpozději při výskytu prvních příznaků. Rostliny musí být ošetřeny důkladně a to i ze spodní strany listů. V případě výskytu choroby se doporučuje ošetření opakovat v intervalech 1 až 2 týdny.

Fungicidy

ANTRE 70 WG    |  DITHANE DG NEO-TEC  Koupit přípravek  |  DITHANE M 45    |  NOVOZIR MN 80 NEW    |  POLYRAM WG  Koupit přípravek  | 
rez karafiátová (foto Jaroslav Rod)

rez karafiátová (foto Jaroslav Rod)

detail