Chemap Agro s.r.o.

Černopáska bavlníková

Latinský název: Heliothis armigera
Německý název: altweltlicher Baumwollkapselwurm
Anglický název: African cotton bollworm
Proseeds

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Motýli - Lepidoptera
Čeleď: Můrovití - Noctuidae

Popis

Motýl
Rozpětí křídel 35 – 45 mm. Zbarvení dospělců je velmi variabilní. Základní zbarvení předních křídel je bledě šedozelené. Samice jsou často tmavší s hnědočerveným nádechem. Příčky jsou nezřetelné. Ledvinovitá a kruhová skvrna je slabě viditelná nebo chybí. Ve středu kruhové skvrny je zřetelná tmavá tečka. Při třásních na vnějším okraji předního křídla je řada drobných černých teček.

Housenka
Malé housenky jsou světlé barvy s nápadnými černými tečkami (bradavkami) a tmavšími podélnými páskami na hrudi i zadečku. Dorostlá housenka má hlavu světle okrovou, hustě hnědě tečkovanou. Zbarvení hrudi a zadečku je variabilní od hnědé po zelenou. Na hřbetě je zelenošedá čára, která je lemovaná šedozelenými pruhy s tmavě zelenými tečkami na každém článku. Na bocích těla jsou nápadné černé průduchy. Dorostlá housenka je drsná, pokrytá drobnými osténky a chloupky a s malým hrbolem na hřbetě 8. článku zadečku. Před zakuklením je 40 – 45 mm dlouhá.

Životní cyklus

Polyfág, z kulturních rostlin především na kukuřici, slunečnici, bramborách, luskovinách, zelenině a okrasných rostlinách. Pravidelný migrant z jihu do teplejších oblastí republiky, v teplotně příznivých letech se objevuje i na dalších částech území. Může se vyskytovat celoročně ve sklenících. U nás má 1 – 2 generace. První od května do června, druhá od srpna do září. Housenka prochází šesti instary. U nás ve volné přírodě nepřezimuje.

Poznámky

Zdroj: http://opor.srs.cz/meteo/mury/popis/helarm.php?mura_kod=helarm

Insekticidy

INTEGRO    |  LEPINOX PLUS  Koupit přípravek  |  TRICHOLET    |  TRICHOPLUS    |  VOLIAM TARGO    | 
Pro zjištění výskytu se používají lapače

Pro zjištění výskytu se používají lapače

Dospělec (Zdroj: www.srs.cz)

Dospělec (Zdroj: www.srs.cz)

detail