Chemap Agro s.r.o.

Podkopníček ovocný

Latinský název: Lyonetia clerkella (L.)
Slovenský název: Podkopáčik ovocný
Německý název: Obstbaum-Miniermotte
Anglický název: Apple leaf miner

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Motýli - Lepidoptera
Čeleď: Podkopníčci - Lyonetiidae

Hostitelské rostliny

Jabloně, hrušně, třešně, méně slivoně a jiné listnaté dřeviny

Škodlivost

V listech housenkami vyžrané úzké, různě vinuté, ke konci se mírně rozšiřující chodbičky. Listy odumírají, usychají a předčasně opadávají. Z dálky stromy vypadají jakoby spálené.

Hospodářský význam

Vážnější škody způsobuje jen místně, hlavně na jabloních a na mladých třešních. Následkem ztráty asimilační plochy listů plody špatně dozrávají a někdy předčasně opadávají. Stromy jsou oslabeny. Dřevo často vymrzá.

Popis

Motýl je stříbřitě bílý až šedohnědý, 3-4 mm dlouhý. V rozpětí křídel měří 7,5-9 mm. Housenky jsou zelené. Mají 5 párů panožek. Dosahují délky 5 mm.

Životní cyklus

Přezimují motýli pod kůrou i v jiných úkrytech (na stromech, v trávě apod.) i vajíčka vykladená na pupenech stromů. Krátce po odkvětu stromů samičky kladou po jednom vajíčku do dutinek, které vyhloubily na spodní straně listů. Přednostně kladou do nejmladších listů na vrcholcích letorostů. Housenky minují v listech. Kuklí se v úzkých bílých pavučinových zámotcích upevněných na obou koncích čtyřmi úpony ke spodní straně listů. Do roka se vyvinou 3 generace. Nejškodlivější jsou housenky 2. generace.

Insekticidy

Poškození listu podkopníčkem ovocným

Poškození listu podkopníčkem ovocným

detail