BASF
BASF
BASF

AGRA

Kadeřavost broskvoně

Latinský název: Taphrina deformans
Slovenský název: Kučeravosť broskyňových listov
Německý název: Kräuselkrankheit an Pfirsich
Anglický název: Leaf curl of peach
Proseeds

Hostitelské rostliny

Broskvoň

Popis

Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují (zkadeřavějí) listovou čepel. Na spodních částech napadených listů se v květnu vytvářejí bělavé povlaky houby. Zkadeřené listy zasychají a opadávají. Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem. Výjimečně je napadáno i dřevo letorostů. Tyto letorosty jsou pak kratší a deformované. Napadány mohou být jen mladé nerozvinuté listy do velikosti 1 až 1,5 centimetru. U napadených stromů je větší nebezpečí jejich poškození mrazy. Kromě broskvoní mohou být napadány i mandloně a broskvomandloně.

Životní cyklus

Především na povrchu rostlinných částí v korunách stromů přezimují blastospory. Menší část těchto spor přetrvává za šupinami pupenů. Blastospory jsou velmi odolné k nepříznivým podmínkám. Mohou přežívat i déle než 1 vegetační sezónu. Na jaře po vyrašení dochází k redistribuci blastospor na mladé rostlinné části, především listy a k infekcím. K infekcím dochází pouze u  mladých nerozvinutých listů (do 1-1,5 cm).

Na napadených částech se koncem května a především v červnu vytvářejí vřecka, v nichž se diferencují spory. Spory klíčí v pučivé pseudomycelium, na kterém se oddělují blastospory, které přetrvávají do dalšího roku.

Chemická ochrana

Velmi důležitý je termín ošetření. Teoreticky je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim do doby, kdy začínají rašit vrcholové (terminální) pupeny.

Samozřejmě že za mrazivého počasí ošetření není možné provádět. V tuto uvedenou dobu je nejvhodnější měďnatý přípravek Champion 50 WP.

Osvědčuje se jedno ošetření před příchodem zimy a jedno nebo dvě ošetření v době rašení terminálních pupenů. Kromě těchto přípravků je možné použít i přípravky Delan 700 WG, Dithane DG, Sulka nebo Syllit 65. Jakékoliv ošetření později než v době květu je však již zcela neúčinné.

Fungicidy

AIRONE SC    |  BADGE WG    |  COPAC WG    |  COPRANTOL DUO    |  CUPROZIN PROGRESS    |  FLOWBRIX  Koupit přípravek  |  GRIFON SC    |  CHAMPION 50 WG  Koupit přípravek  |  CHAMPION 50 WP    |  KUPRIKOL 50    | 
Projev choroby na listu

Projev choroby na listu

kadeřavost broskvoně - příznaky na plodu (foto Jaroslav Rod)

kadeřavost broskvoně - příznaky na plodu (foto Jaroslav Rod)

detail