Limagrain
Limagrain
Limagrain

Chemap Agro s.r.o.

Geoderma - živý plášť planety Země

06. 12. 2017 Ing. Anna Šrámková; Česká zemědělská univerzita v Praze Management Zobrazeno 806x

Půda provází život na Zemi a člověk by na této planetě bez ní nemohl existovat. Vzácná nebo obyčejná, živá či neživá, ztrácená a nenahraditelná. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? Na tyto otázky odpovídá průvodce dokumentem půdní biolog Ladislav Miko.

Agronutrition

Zásadním činitelem, který půdu spoluvytváří je život. Blízko nás v půdě žijí statisíce druhů organismů nejrůznějších tvarů a velikostí. Přesto je pořádně téměř nikdo neviděl. A právě do pozoruhodného mikrosvěta půdy a půdních organismů, nás zavede náš průvodce. Setkáme se v něm s bizarním prostorem obývaném bakteriemi, houbami, žížalami, mravenci, mnohonožkami, stonožkami a dalšími živočichy i s organismy, viditelnými pouze pod zvětšovacím sklem nebo mikroskopem, jako jsou chvostoskokové, pancířníci, hmyzenky, vidličnatky, drobnušky, roupice či miniaturní plži.  Stejně jako v africké savaně lvy a gepardy i zde, v půdě, zahlédneme dravé a rychlé predátory: stonožky, zemivky, dravé roztoče, drabčíky, střevlíky, štírky, pavouky a další. Ti všichni se podílejí na tvorbě půdy rozkladem organické hmoty. Bez půdních organismů a bez neustálé konfrontace zrodu a zániku by nebylo půdy, bez půdy a mrtvé organické hmoty by odumřely půdní organismy, zajišťující, že svět kolem nás není jen mořem odumřelé biomasy. V něm bychom nepřežili ani my lidé. A přesto člověk, nejednou v dobré víře, zabraňuje těmto životodárným procesům, které krátkodobě mohou člověka omezit v jeho potřebách, ale v dlouhodobém horizontu jsou podmínkou i jeho života.

Je třeba, aby Geoderma, plášť naší Země, zůstala životodárnou strukturou a tady úrodnou půdou. Co pro to musíme udělat?

Na to se pokouší odpovědět dokument z tvůrčí dílny SkyFilmu, jehož kameramani nasnímali svět „pod našima nohama“, ale přesto anebo právě proto svět nám zdánlivě nesmírně vzdálený, ale hodný našeho poznání a pochopení, aby i příští generace měly při životní pouti na této planětě vždy „pevnou a živou půdu pod nohama“.

Pořad GEODERMA – Živý plášť planety Země získal hlavní cenu na 33. ročníku mezinárodního filmového festivalu AGROFILM v Nitře a cenu ministra zemědělství na 7. ročníku Life Sciences Film Festivalu v Praze.
Pořad Geoderma - Živý plášť planety Země získal hlavní cenu na 33. ročníku mezinárodního filmového festivalu Agrofilm v Nitře a cenu ministra zemědělství na 7. ročníku Life Sciences Film Festivalu v Praze.

Související články

Slovenská příloha Agromanuálu

01. 08. 2018 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 12805x

Náklady na pesticidní ochranu brambor a porovnání se zahraničím

19. 03. 2018 Ing. Milan Čížek, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod Management Zobrazeno 677x

VII. slovenské rastlinolekárske dni, Nitra 17.–18. 10. 2017

15. 08. 2017 Ing. Jozef Kotleba Management Zobrazeno 596x

Další články v kategorii Management

Agro Aliance
AG NOVACHEM s.r.o.
Zetrola Magnello Pack - Syngenta
Kniha Biologie a regulace plevelů  - Novinka 2018

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
25%
6%
4%
17%
5%
43%
detail