Mirage® C - Stéblolam na výbornou

27. 04. 2023 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 1779x

Vypadávání tradičních účinných látek, který si pěstitel léta volil na efektivní ochranu obilnin před houbovými chorobami vloni postihlo i praxí léta oblíbený prochloraz. Ten se používal zejména na první jarní ozdravění porostu, a to zejména tam, kde hrozilo napadení porostu pravým stéblolamem. Co ale místo něj?

T1 aplikace

Proti komplexu chorob pat stébel, které často v různých intenzitách napadají naše pole přezimujících obilnin je radno důmyslně zasáhnout. Problematika ale není jednoduchá. Na poli většinou identifikujeme různé druhy a variety škodlivých hub, většinou rodu: Pseudocercosporella, Fusarium spp, Rhizoctonia, plíseň sněžná a další. Co s tím? Odpovědí může přípravek obsahující účinnou látku cyprodinil.

Mirage® C

Plnou funkční náhradou je Mirage®C. Je to fungicid obsahující účinnou látku cyprodinil, a to v množství 750 g/kg ve formě dispergovatelných granulí. Cyprodynil přináší jiný mechanizmus účinku (dle hodnocení FRAC) spolu s vysokou úrovní ochrany před prvními jarními infekcemi ozimých obilnin. Účinkuje na všechny formy pravého stéblolamu a nehrozí zde křížová rezistence s jinými skupinami fungicidů. Není to však zdaleka všechno, kromě perfektní kontroly pravého stéblolamu přípravek účinkuje i na další choroby časného jara, jako je rhizoctonia, fuzariózy, padlí travnílistové skvrnitosti. Přípravek přináší hloubkově systémový účinek, což znamená, že účinná látka je akropetálně rozváděna vodivými pletivy po celé rostlině.

Jak dávkovat?

Dlouholeté zkušenosti ukazují, že již cca 0,5 kg/ha přípravku Mirage®C se vyrovnává v účinnosti, kterou standardně dosahoval prochloraz v 1,0 l/ha. Přípravek je však řádně zaregistrován v rozmezí 0,7–1,0 kg/ha, což vytváří pro pěstitele dostatečnou flexibilitu při zvolení razance účinku dle konkrétní zdravotní situace na poli. Registrace je platná jako pro pšenici ozimou, tak pro ozimý ječmen. Ale, co k tomu ještě přidat, aby účinek byl dokonalý?

Vhodný partner

Přípravek lze efektivně používat jak samostatně, tak posílit jeho spektrum účinnosti vhodným partnerem. Zde se jeví jako vhodný partner prothioconazole, který rovněž dokáže kontrolovat stéblolam, byť jen určitý patotyp. Firma Adama Vám může nabídnout přípravek Promino® 300 EC Jedná se o fungicid obsahující extra silnou dávku prothioconazole, tedy 300 g/l. Je široce použitelný v ozimých i jarních obilninách, navíc má registrace i v ozimé a jarní řepce. To z něj dělá univerzálního pomocníka, který se může používat samostatně, ale i jako komplementární partner pro řadu dalších fungicidů a typů použití. V případě prvních aplikací v obilninách zde posiluje a dále umocňuje účinnost na fuzariózy, padlí travní, či na první výskyty braničnatek. Dávka do kombinace zde může býti zvolena 0,3–0,4 l/ha.

Tank-mix s Velocity®

Obecně do fungicidních postřiků prvního sledu rovněž doporučujeme přidat akcelerátor systemických fungicidů Velocity® v dávce 0,25 l/ha, který aktivně pomůže vtáhnout účinnou látku do rostlinných pletiv, čímž zajistí vyšší účinnost zásahu proti chorobám. Velocity® prokazatelně zvyšuje výnos v obilninách v průměru o dalších 3–5 %, a to zejména při časných prvních aplikacích.

Stéblolam na výbornou

Vyzkoušejte si nové řešení, které v budoucnu může výborně vyhovět požadavkům pěstitele na první jarní ozdravný zásah pro přezimující obilniny, který dokáže kontrolovat kompletní spektrum vyskytujících se chorob a zároveň umožní pěstiteli velkou flexibilitu při volbě dávkování, které bude lépe odpovídat konkrétní úrovni zjištěné infekce.

Účinnost vybraných látek na jednotlivé patotypy stéblolamu
Účinnost vybraných látek na jednotlivé patotypy stéblolamu


Užitečná řešení. Adama je společnost nabízející spolehlivá řešení inovativními i osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pro pěstitele, kteří požadují kvalitu, profesionální servis a dobrou cenu.

Související články

Moderní nabídka fungicidů BASF pro ochranu obilnin

01. 03. 2025 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r. o. Choroby Zobrazeno 237x

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2023/24

27. 02. 2025 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 301x

Choroby luskovin: Houbové choroby fazolu

19. 02. 2025 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 216x

Choroby luskovin: Šedá a bílá hniloba luskovin

24. 01. 2025 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 389x

Další články v kategorii Choroby

detail