Chemap Agro s.r.o.

Xarvio™ Field Manager

03. 11. 2020 Ing. Eliška Žárová; BASF Precizní zemědělství Zobrazeno 999x

Aplikace pro podporu udržitelnosti, pro vyšší zisky, perfektní informovanost a jednoduché použití. Používá ji více než 38 000 zemědělců v 17 zemích a potvrzují tak, že Field Manager si zaslouží dobré jméno. Zemědělci a poradci ji využívají při obdělávání více než 4 milionů ha - od setí až po sklizeň - čímž se toto digitální řešení stalo jednou z předních světových platforem pro optimalizaci pěstování. S dalšími vyvíjenými vylepšeními se jedná o nástroj, který jen tak nepřestane udivovat.

Proseeds

Jednou z hlavních předností Field Manager je přesná znalost specifik každého pole. Může tedy přesně určit specifická místa a odpovídající variabilní dávky postřiků a hnojiv. Použití variabilních dávek přípravků na ochranu rostlin zvyšuje ziskovost v průměru o 33 EUR (860 Kč)/ha*. Rozhodující je také správné načasování postřiků. Ve srovnání se standardním fungicidním ošetřením (3 dávky) ozimé pšenice jsme pomocí Field Manager ušetřili 30 % objemu postřiků**.

Zemědělci již nemusí odhadovat optimální účinnost a načasování aplikace fungicidů, herbicidů a hnojiv, protože se mohou spolehnout na přesné modelování programu - na předpovědí rizik a přesná doporučení k výživě a ochraně rostlin. Field Manager má podrobné znalosti a potřebná data.

Aplikace analyzuje mnoho typů dat - jsou to satelitní data, meteorologická data a také data z terénu. Aplikace využívá umělou inteligenci a modelování rizik na základě mnohaletých zkušeností.

Field Manager umožňuje zemědělcům pracovat více v rámci udržitelného zemědělství. Aplikační mapy umožňují naplánovat variabilní dávkování dle různorodých zón pole, některé části případně zcela vynechat, a tím snižují dávky používaných produktů a chrání tak i půdu a vodu v krajině.

V nejnovější verzi Field Manager se myslelo i na důležitou spolupráci mezi zemědělci, distributory, poradci a agronomy. Zemědělci mohou nyní v aplikaci ještě přehledněji poskytnout různé typy přístupů na svá pole, aniž by se museli osobně setkat.

Zlepšilo se také řízení výživy rostlin. Zemědělci mohou vytvářet mapy pro aplikaci hnojiv (k dispozici pro N, P, K) s variabilním dávkováním založené na mapách historických výnosových potenciálů nebo na aktuálních mapách biomasy, a tím optimalizovat vývoj rostlin a následné výnosy.

Počasí neovlivníte, ale už vás tolik nepřekvapí. Kromě velmi přesných regionálních údajů o počasí i historických datech a detailních předpovědí je možné do Field Manager integrovat data z vlastní meteorologické stanice Arable (zatím dostupné v Německu, Polsku, Anglii, na Ukrajině). Detailní data a prognózy počasí jsou totiž, jak víme, pro úspěch sezóny nezbytné.

Dosáhla aplikace Field Manager svých limitů? „Právě naopak,“ říká Andree-Georg Girg, ředitel Commercial Operations Digital Farming ve společnosti BASF, „digitalizace vytváří stále více příležitostí. Digitalizace však zároveň jasně ukazuje, že je nezbytné myslet na zajištění dlouhodobé a udržitelné produkce potravin v rozmanité zemědělské a přírodní krajině.“

* zkoušky na parcelách s pšenicí, na reálných farmách v Německu, Francii a Anglii, 2015-2017 (n=66)

** pokusné parcely xarvio s pšenicí v Německu, Francii, Anglii, Polsku, Belgii, na Ukrajině, 2017-2019 (n=81)

www.xarvio.com - field-manager

Související články

FOTOREPORTÁŽ - Robotti Tour 2021

27. 08. 2021 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 951x

BASF a Bosch spojili síly pro digitalizaci zemědělství

02. 08. 2021 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 555x

Precizní zemědělství nabízí široké možnosti

05. 03. 2021 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Precizní zemědělství Zobrazeno 956x

Zkušenosti s prvním nasazením polních robotů v ČR

08. 02. 2021 Ing. Václav Jirka a kol.; Leading Farmers CZ, a.s. Precizní zemědělství Zobrazeno 1074x

Další články v kategorii Precizní zemědělství

detail