Na zimní přestávku připravte také svůj postřikovač
22. 12. 2023 Mechanizace Zobrazeno 930x
Správná pravidla pro používání zařízení k aplikaci přípravků zahrnují očistu stroje po aplikaci. Důkladně vyčištěná aplikační technika by měla být při střídání přípravků na ochranu rostlin, po každém ukončení práce nebo před kontrolním testováním. Očista zbaví postřikovač zbytků přípravků a nečistot a zmírní rizika následné kontaminace okolního prostředí. Neméně důležité je také vyčištění celého stroje po ukončení sezony a jeho příprava na zazimování.
Pokud jsou pravidla týkající se výplachu a vnější očisty vykonávány v pravidelných intervalech a zohledňují se správné postupy, je čištění snazší, rychlejší a efektivnější. Očista vy měla být prováděna pravidelně, aby byla minimalizována rizika znečištění životního prostředí. Vypláchnout vnitřek nádrže a rozvody postřikové kapaliny, opláchnout vnější povrchy postřikovače od zbytků postřiku, který se může na postřikovači usazovat při aplikaci přípravků. Takto se o očistě píše také ve všech dostupných příručkách a manuálech řešících správné postupy při používání přípravků na ochranu rostlin, ale také v návodech k obsluze.
Správnému čištění aplikační techniky by mělo být věnováno dostatek času a pozornosti. Důležitým aspektem je také místo, kde se očista provádí.
Přípravky, které jsou touto technikou aplikovány, mohou být nebezpečné pro naše zdraví, zdraví zvířat a zejména pro životní prostředí. Rezidua přípravků na nečištěných strojích mohou být zdrojem kontaminace našeho okolí. Všechny přípravky mají na etiketách informace o postupech čištění aplikační techniky, někdy upřesněné v souvislosti s druhem použitého přípravku. Je velmi důležité prostudovat etiketu přípravku také z důvodu čištění aplikační techniky.
Správná očista postřikovače po aplikaci je také součástí komplexu opatření pro omezování znečištění vody přípravky v projektu TOPPS. Očista patří k bodovým zdrojům znečištění a může významně zvýšit riziko kontaminace vody není-li prováděna správně (nepravidelně, nevhodnými způsoby, na nevhodných místech).
Riziko poškození životního prostředí nesprávným používáním přípravků je natolik veliké, že byly zpracovány podrobné postupy, jejichž dodržováním dochází ke zkvalitnění všech činností, které souvisejí s jejich používáním.
Pro správnou očistu je důležité také vybavení postřikovače za účelem jeho očisty. Systémy proplachu jsou dnes již samozřejmostí. Nádrží na čistou vodu pro potřeby očisty by měly být vybaveny všechny postřikovače uváděné na trh. Pokud jde o výbavu pro vnější očistu strojů, stále více typů postřikovačů již tuto výbavu má. Požadavky na pomůcky pro očistu uvádí mezinárodní norma ČSN EN ISO 16119. Postřikovače, které dnes nejsou v souladu mimo jiné s tímto standardem by neměly být nabízeny k prodeji.
Správné čištění aplikační techniky a nakládání s oplachovými vodami přispívá k ochraně životního prostředí. Čistá aplikační technika také zjednoduší a zrychlí povinné kontrolní testování. Provozovny kontrolního testování mohou neočištěný stroj odmítnout zkontrolovat. Nemělo by se stát, že by postřikovač byl čištěn nepravidelně nebo vůbec!
Postřikovače je třeba udržovat čisté také proto, aby se zabránilo korozi, i tzv. křížové kontaminaci přípravky při dalším použití stroje. Tím by se mělo zajistit, aby nemohly být poškozeny následně ošetřované plodiny. Stopová množství jedné účinné látky mohou reagovat s jinými látkami nebo být přenesena do další postřikové kapaliny. Jedná se zejména o herbicidní účinné látky. Dlouhodobé expozice malým množstvím některých přípravků mohou poškodit části postřikovače.
Žádná metoda čištění není 100% spolehlivá. Mají-li se postřikovat plodiny, které jsou velmi náchylné k poškození herbicidy, jako zelenina, ovoce nebo okrasné rostliny, doporučuje se používat dva postřikovače. První pouze pro herbicidy, druhý pro ostatní přípravky.
Bude-li naše péče o čistotu postřikovače správná a důkladná, podaří se odstranit většinu zbytků přípravků a snížit tak i rizika pro životní prostředí a naše zdraví.
Postupy zimní údržby
Také výrobci aplikační techniky myslí na tato pravidla a neberou zimní odstávku na lehkou váhu. Mají zpracovány postupy zimní údržby a přípravy stroje na zimní odstávku – „zazimování“. Zveřejňují instruktážní videa o správné očistě jejich strojů doplněná o cenné rady odborníků. Jeden z příkladů následuje (převzato od Hardi A/S - Unimarco a.s. - výtah)
Uskladnění po sezoně
- Vyčistěte kompletně postřikovač - zevnitř/zvenku. Ujistěte se, že všechny ventily, hadice a vnější zařízení byly vyčištěny s čisticími přípravky a poté vypláchnuty čistou vodou tak, aby v postřikovači nezůstaly žádné zbytky reziduí.
- Vyměňte poškozená těsnění a opravte možné netěsnosti.
- Kompletně vyprázdněte postřikovač a poté nechte čerpadlo několik minut běžet. Ovládejte všechny ventily do všech jejich poloh tak, aby bylo dosaženo maximálního možného vyprázdnění kapaliny z postřikového okruhu stroje. Nechte čerpadlo běžet, dokud ze všech trysek nezačne vycházet vzduch. Vyprázdněte také proplachovací nádrž.
- Ochrana proti mrazu: Nejprve proveďte kompletní ošetření postřikovače zevnitř a z venku. Nalijte cca 50 l nemrznoucí směsi do hlavní nádrže. Veškerou zbývající kapalinu v těžce dostupných částech postřikového okruhu také stáhněte do nádrže. V závislosti na teplotách přes zimu použijte doporučenou směs v tabulce. Zapněte čerpadlo a aktivujte všechny ventily a funkce systému, řídicí jednotky, zařízení pro plnění chemikálií atd., aby došlo k rozmístění nemrznoucí kapaliny do celého obvodu i do hůře dostupných míst. Kapalina nesmíchaná s nemrznoucí směsí zmrzne a může poškodit komponenty postřikovače.
- Demontujte tlakoměry naplněné glycerinem a uskladněte je ve vertikální poloze na místě, které je chráněno proti mrazu.
- Namažte veškeré mazací body dle plánu mazání.
- Když je postřikovač vysušen, odstraňte rez z možných škrábanců nebo poškození laku a znovu na těchto místech lak obnovte.
- Na všechny kovové části naneste tenkou vrstvu antikorozního oleje. Vyvarujte se kontaktu oleje s gumovými částmi, hadicemi a pneumatikami.
- Složte ramena do transportní polohy a uvolněte tlak ze všech hydraulických funkcí.
(Pozn. autor: Dále viz návod k obsluze konkrétního typu postřikovače HARDI - část Údržba – Uskladnění po sezoně)
Přes zdánlivě složitou operaci však bude technika před další sezonou v pořádku a její příprava k další činnosti v ochraně rostlin bude časově i finančně méně náročná.
Pokud se používají speciální čisticí prostředky, vždy je důležité si pozorně přečíst návod k jejich použití. Vždy pamatovat na ochranné pracovní pomůcky, zejména odpovídající rukavice, kryt obličeje (ochranné brýle) a vhodný voděodolný oděv a obuv.
Čištění vlastně začíná již při seřizování postřikovače a přípravě postřikové kapaliny. Pokud je seřízení správné, zůstane v nádrži po aplikaci jen velmi malé množství postřikové kapaliny, tzv. technický nevystříkatelný zbytek (postřiková kapalina naředěná po výplachu nádrže). Technický nevystříkatelný zbytek kapaliny se podle standardu počítá jako 0,5 % objemu hlavní nádrže postřikovače plus 2 litry kapaliny na každý metr pracovního záběru stroje. Př.: Postřikovač s nádrží 3000 l a pracovním záběrem 32 m, potom 0,5 % =15 l; 2 litry na metr záběru = 64 l. Technický zbytek v nádrži tohoto postřikovače by tak mohl být 79 l postřikové kapaliny/oplachové vody. Je to množství, které nelze běžným způsobem vystříkat, a proto je většinou dovezeno z pole na farmu. I v této oblasti dochází k vývoji. Nové a moderní typy postřikovačů mají tento technický zbytek minimalizován, případně rozvody zůstávají prázdné, i když požadavky standardu uvádějí možnost zbytku.
Místo pro odstavení/úschovu postřikovače
Je důležité, aby byl postřikovač v době jeho nečinnosti (nejen přes zimu) odstaven na bezpečném a k tomuto účelu určeném místě. Nepoužívané postřikovače musejí být umístěny bezpečně a neměly by představovat riziko pro zdraví lidí, zvířat ani životní prostředí. Vyčištěné postřikovače je vhodné odstavit pod střechu, ochránit před mrazem a mimo dosah dětí, potravin a krmiv.
Závěr
Správně a pečlivě očištěný, ošetřený a na zimu připravený postřikovač bude před novou sezonou v pořádku. Cílem všech těchto kroků zaměřených na správné používání postřikovačů (během celého aplikačního období) s ohledem na ochranu zdraví a životního prostředí je usnadnit práci obsluhy a dalších osob pohybujících se v ochraně rostlin a zabývajících se plánováním a prováděním aplikace přípravků.
I této části prací s přípravky na ochranu rostlin a postřikovači jsou věnována doporučení a informace poskytované ve výstupech projektu TOPPS. Sledujte online nástroje projektu TOPPS nebo navštivte webové stránky projektu: www.topps-life.org
Tab.: Příprava nemrznoucí směsi
Teplota (°C) |
Množství vody (litry) |
Množství nemrznoucí kapaliny (litry) |
-7 |
10 |
2,5 |
-12 |
10 |
4,3 |
-20 |
10 |
6,7 |
-31 |
10 |
10 |
-40 |
10 |
12,2 |
Důkladná očista na mycí rampě před odstavením postřikovače by měla být samozřejmostí (TOPPS)
Trysky se čistí výhradně plastovými kartáčky (P. Harašta)
I při očistě postřikovače se používají ochranné pomůcky (TOPPS)
Zanedbaná očista může způsobit znečištění okolí a životního prostředí (HARDI)
Další články v kategorii Mechanizace