Virová zakrslost ozimého ječmene
05. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 498x
V letošním jarním období bylo možné pozorovat nebývale vysoké ochoření ozimého ječmene žlutou virovou zakrslostí ječmene. Výskyty byly nejen v nížinných oblastech východních Čech, ale i v polohách s nadmořskou výškou kolem 450 m n. m.
Intenzita ochoření byla mnohdy rozdílná, velmi silná v jednom katastru (obr. 1), zatímco v sousedním se ochoření na ozimých ječmenech téměř nevyskytovalo. V napadených porostech byly ojediněle rostoucí nenapadené skupiny rostlin ozimého ječmene (obr. 2).
Obr. 1: Celoplošné ochoření ozimého ječmene
Obr. 2: Napadené rostliny virovou zakrslostí a ojediněle zdravé
Biologie
Virus žluté zakrslosti ječmene Barley yellow dwarf virus (BYDV) napadá rostliny z čeledi lipnicovitých. Mezi nejnáchylnější patří ječmen, ale i pšenice a oves. Virus je přenášen z infikovaných trav a výdrolu obilnin mšicemi, ozimé obilniny jsou infikovány na podzim.
Symptomy ochoření na jaře 2024
Prvním projevem ochoření bylo zažloutnutí porostů v jarním období, které mnohdy předznamenalo virové onemocnění. Žloutnutí listů postupovalo od špiček až po zežloutnutí celých listů. Následovalo zpomalení růstu ječmene, odnožené rostliny zůstávaly při zemi zakrslé (obr. 3), neprodlužovaly se a postupně odumíraly (obr. 4). Ochoření porostů bylo možné sledovat zejména ke konci března a začátkem dubna.
Nenapadené rostliny začaly v dubnu sloupkovat. Rozdíly v růstu mezi nenapadenými sloupkujícími a napadenými zakrslými rostlinami byly v porostu ještě více patrné (obr. 5).
Podmínky pro šíření choroby
K tak intenzivnímu výskytu zřejmě napomohl průběh počasí na podzim 2023, kdy podle údajů ÚKZÚZ byl ve velmi silné intenzitě přelet mšice střemchové, která virus přenáší.
Ochrana
Mezi preventivní opatření je možné považovat nevysévat ozimé obilniny příliš brzy a volit vhodné odrůdy.
Chemická ochrana proti přenašečům je způsob, který může napadení obilnin viry snížit. Pokud by nastaly podobné podmínky jako v roce 2023 i na podzim 2024, bude zapotřebí věnovat pozornost insekticidnímu postřiku proti mšicím povolenými přípravky.
Vzhledem k dlouhému podzimnímu období, kdy může dojít k infekci, je nesnadné zvolit vhodný termín ošetření. Obtížné je také posoudit intenzitu výskytu, poněvadž pro mšice, jako přenašeče virové žluté zakrslosti ječmene (BYDV), nejsou zatím stanoveny prahy škodlivosti.
Obr. 3: Detail napadené rostliny virovou zakrslostí
Obr. 4: Pohled do porostu ozimého ječmene v době sloupkování
Obr. 5: Rozdíly v růstu na začátku sloupkování - vlevo zdravé, vpravo ochořelé rostliny
Další články v kategorii Choroby