Plevele
Možnosti regulace trávovitých plevelů v ozimých obilninách na jaře
23. 03. 2017 Plevele Zobrazeno 7085x
Význam trávovitých plevelů v Evropě narůstá. Také v České republice je tento trend patrný. Důvodem jsou omezené možnosti herbicidní regulace těchto plevelů v obilninách a s tím spojený nárůst ploch rezistentních populací, ale také měnící se klima (sucho versus dlouhé období dešťů).
Ataman® a Biathlon® 4D - zjednodušte si práci
15. 02. 2017 Plevele Zobrazeno 4377x
Před několika lety zavedla firma BASF nové herbicidy pro jarní ošetření obilnin. Přípravky Ataman® a Biathlon® 4D si od té doby získaly početnou skupinu příznivců. Důvodem pro rostoucí oblibu obou přípravků je kromě spolehlivé účinnosti, široké registraci, velmi dobré mísitelnosti s ostatními přípravky, velmi jednoduché použití a především minimální aplikační omezení.
Řepky na míru
Do setí řepky je nyní ještě spousta času, avšak v našich končinách se ujal zvyk porozhlédnout se okolo, jak která řepka vypadá a přemýšlet o budoucích kandidátech na výsev už teď. Můžeme dokázat, že nabídka odrůd řepky společnosti Limagrain je komplexní a zahrnuje hybridy vhodné do všech podmínek a na každé pole.
Řešení rezistentních populací chundelky metlice na podzim
06. 11. 2016 Plevele Zobrazeno 4308x
Chundelka metlice patří v České republice k plevelným druhům nejčastěji zaplevelujícím ozimé obilniny. Kromě citlivé populace chundelky metlice se v současné době stále častěji setkáváme s populacemi rezistentními k ALS inhibitorům. Z tohoto důvodu je volba vhodného herbicidu jedním z důležitých faktorů zabránění dalšího šíření a rozvoje rezistence v ČR.
Energen - 4 roky spolupráce na suchém jihu Moravy na Statku Miroslav
Aktuálně se jaro posunulo do období nižších teplot a v předpovědi příštích 14 dní by teploty neměly být nadprůměrné. To by mělo podporovat mírný pomalejší růst porostů pšenic a řepek. Což je výhodné zvláště pro slabší porosty, protože takovýto průběh počasí by mohl porosty mírně morforegulovat. Na většině území již spadly nějaké srážky, a to pomohlo k pohybu dusíku do zóny kořenů.
Mrvka myší ocásek - nově se šířící plevel na orné půdě
27. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 6172x
Tak jak se vyvíjí skladba pěstovaných plodin, technologie zpracování půdy a sklizně, používané systémy regulace plevelů, tak se postupně mění i plevelové spektrum na orné půdě. Plevelná společenstva jsou dlouhodobě ovlivňována celou řadou faktorů, které na ně působí krátkodobě i dlouhodobě. Proto procházejí stále poměrně složitým vývojovým cyklem.
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Snížit škodlivost slunečnice jako zaplevelující plodiny
21. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 3862x
V posledních desetiletích se u nás i v zahraničí setkáváme s problémem zaplevelujících plodin stále častěji a mnozí autoři považují tyto plodiny za škodlivější než plevele. Za nejškodlivější jsou považovány obilniny ze sklizňových ztrát jako plevel v následné ozimé řepce a sklizňové ztráty řepky a slunečnice v následných okopaninách.
Jak zvýšit rentabilitu pěstování?
21. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 5098x
Herbicid pro podzimní ošetření pšenic SumiMax se v průběhu několika sezón vyšvihnul na spolehlivého a cenově nenáročného pomocníka mnoha agronomů. Na prahu osmé sezóny je zkušeností s ním na rozdávání, a proto bychom se o ně rádi podělili.
Chundelka metlice neztrácí expanzi a agresivitu
18. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 5035x
Chundelka metlice (Apera spica-venti) patří k původním plevelům našich polí (archeofytům), ale ještě v polovině minulého století zaplevelovala především lehčí a chudší půdy na rozdíl od ovsa hluchého, který dominoval na půdách těžších, úrodnějších.
Regulace výdrolu Clearfield řepky v obilninách
06. 10. 2016 Plevele Zobrazeno 4273x
Před dvěma lety byla na českém trhu zaregistrována Clearfield (CL) technologie do řepky ozimé. Přes mnoho pozitiv, které tato technologie sebou přináší (účinné postemergentní ošetření, regulace výdrolu obilní předplodiny, regulace výdrolu konvenční řepky, regulace plevelné řepy a mnoho dalších), může pěstování Clearfield hybridů představovat pro pěstitele určitá rizika.
Posouzení účinnosti podzimních a jarních herbicidů v ozimé pšenici
29. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 4081x
V pěstitelských ročnících 2013/14 a 2015/16 proběhly na pozemcích ČZU v Praze dva pokusy (obr.), jejichž cílem bylo porovnat účinnost vybraných herbicidů na dvouděložné plevele, které se na lokalitě vyskytovaly: svízel přítula, violka rolní, kakost maličký, mák vlčí, heřmánek nevonný (pouze 2015/16) a rozrazil perský (pouze 2015/16). Dominantním druhem byl svízel přítula, jehož intenzita výskytu byla 20–40 ks/m2.
Stále výhodný přípravek Glean 75 PX
29. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 7507x
Přestože unikátní herbicidní přípravek Glean® je na trhu více jak 30 let, je stále výhodné ho použít pro ošetření obilnin na podzim. Formulační úprava WG (ve vodě rozpustné mikrogranule nestejné velikosti) byla nahrazena formulační úpravou PX („paste-extruded granules“, tj. ve vodě rychleji a rovnoměrněji rozpustné granule stejné velikosti).
Herbicidní ochrana kmínu kořenného proti nežádoucímu zaplevelení
27. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 7153x
Kmín kořenný vykazuje velmi malou konkurenční schopnost proti většině plevelných druhů, a to hlavně při vzcházení a v období krátce po něm. Tento aspekt je navíc umocněn faktem, že v prvním vegetačním roce vytvoří pouze listovou růžici a zvětšuje se tedy prostor pro nežádoucí zaplevelení nejen běžným plevelným spektrem, ale také rostlinami kulturních plodin.
Vliv termínu aplikace herbicidů na výnos a kvalitativní parametry pšenice ozimé
23. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 10927x
Herbicidy patří mezi nejčastěji aplikovaný druh pesticidů. Aplikované herbicidy zpomalují nebo přerušují růst a vývoj plevelných rostlin tím, že narušují některý z důležitých fyziologických procesů nezbytných pro normální růst a vývoj. Zpravidla se jedná o inhibici jednoho nebo více enzymů, které katalyzují některou z reakcí při biosyntéze organických sloučenin.
Plevele v ozimé pšenici a způsoby jejího pěstování
05. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 11323x
Současný stav zemědělství v České republice je výsledkem působení řady faktorů. V posledních desetiletích však převažuje vliv trhu, a to především prodejnost pěstovaných komodit. Výsledkem je úzká skladba plodin, kde převažují obilniny a řepka. Z obilnin je dominantní ozimá pšenice, která je i naší nejpěstovanější plodinou.
Vplyv burín na odčerpávanie živín z pôdy
03. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 5026x
Buriny patria medzi najnebezpečnejšie škodlivé činitele poľnohospodárskych plodín a spôsobujú značné škody. V priebehu vývoja náuky o burinách až po súčasnosť sa možno stretnúť s odlišnými definíciami pojmu „burina“.
Možnosti šíření plevelů osivem
01. 09. 2016 Plevele Zobrazeno 5056x
V posledních desetiletích jsme svědky intenzivního pronikání agresivních druhů plevelů do agrofytocenóz ČR. Jedná se především o mračňák Theophrastův, plevelná prosa, béry, ježatky, sveřepy, laskavce, čirok halepský, ambrózii peřenolistou, psárku polní aj. Základní příčinou pronikání plevelných druhů do míst, kde se dosud nevyskytují, je používané osivo plodin.
Možnosti podzimního ošetření ozimé řepky
05. 08. 2016 Plevele Zobrazeno 5329x
Vzhledem k rozšiřování ploch ozimých plodin dochází k nárůstu podílu ozimých plodin v osevních postupech. Tento trend pochopitelně zvětšuje prostor pro rozšiřování ozimých nebo přezimujících plevelů. Jde nejen o „nejzávažnější“ plevele v řepce jako je svízel přítula, heřmánkovité plevele a pcháč oset, ale i mnohé další, včetně tzv. plevelů spodního patra jako jsou hluchavky, violky, rozrazily, brukvovité plevele a mnohé další.
Technologie herbicidní tolerance plodin k herbicidům
22. 07. 2016 Plevele Zobrazeno 5795x
Vývoj a zavedení nového herbicidu stojí v současnosti agrochemické společnosti stovky milionů dolarů, přičemž nově vyvinutý herbicid lze použít pouze v omezeném počtu plodin, ve kterých je selektivní. V posledních 20 letech se proto agrochemické společnosti zaměřily na možnost použití stávajících vysoce účinných herbicidů v plodinách, ve kterých nebylo dosud možné tyto herbicidy použít z důvodu fytotoxicity.
Salsa 75 WG a Pilot - Podzimní nabídka pro herbicidní ošetření řepky
18. 07. 2016 Plevele Zobrazeno 5974x
Pro letošní podzim nabízí společnost DuPont v ochraně řepky unikátní herbicid Salsa® 75 WG, dále novinku letošního podzimu graminicid Pilot® a v neposlední řadě osvedčený fungicid s regulačním účinkem, přípravek Caramba®. Přípravek Salsa® 75 řeší rozmáhající se plevele řepky, jako jsou plevelná řepa, úhorníky, kakosty, heřmánky, atd. Graminicidní přípravek Pilot® řeší sveřepy, výdrol obilnin, atd.
Význam předsklizňových aplikací herbicidů a jejich aplikací na strniště v systémech integrované regulace plevelů
29. 06. 2016 Plevele Zobrazeno 4419x
Na regulaci plevelů se musíme dívat komplexně a nespoléhat pouze na používání herbicidů. Je důležité využívat všech možných opatření, která vedou postupně ke snižování výskytu plevelů. Základem správné regulace plevelů je potlačení konkurence plevelů na počátku vegetace.
Pcháč rolní ztrácí prvenství
07. 04. 2016 Plevele Zobrazeno 5360x
Pcháč rolní, (syn. pcháč oset, Cirsium arvense, syn. Breea arvensis aj.) je rozšířen v celé Euroasii. Na západ po jižní Grónsko, Island a Faerské ostrovy. Na východ až po Sachalin, severní Japonsko a Korejský poloostrov. Na jih po jižní Portugalsko, jižní Španělsko, Mallorku, Sardinii, Itálii, severní Řecko a dále až po Indii a severozápadní Čínu.
Plevele v jarním ječmeni a způsoby jeho pěstování
01. 04. 2016 Plevele Zobrazeno 8920x
Jarní ječmen je v současné době naší nejpěstovanější jarní plodinou. Při střídání plodin je často tradičně řazen po plodinách s dlouhou vegetační dobou (cukrovka, brambory, kukuřice). Skladba pěstovaných plodin a předplodina výrazně ovlivňuje výši výnosu a jeho kvalitu.
Regulace plevelů v cukrové řepě
29. 03. 2016 Plevele Zobrazeno 11116x
Regulace zaplevelení v cukrové řepě (cukrovce) patří k nejnáročnějším pěstitelským zásahům. K potlačení plevelů v porostu cukrovky je nutné provést několik herbicidních zásahů. Obvykle se používá sled tří postemergentních aplikací (T1-T2-T3). Herbicidy a jejich dávky, použité v jednotlivých termínech, jsou voleny v závislosti na plevelném spektru a růstové fázi plevelů i cukrovky.
Herbicidní ochrana obilnin na jaře
08. 03. 2016 Plevele Zobrazeno 11797x
Herbicidní ochrana obilnin patří k nejdůležitějším agrotechnickým opatřením prováděným za účelem optimalizace výnosu a zajištění kvalitní produkce. V současnosti převládají na zemědělsky obhospodařované půdě vysoce adaptabilní druhy plevelů s velkou přizpůsobivostí přírodním podmínkám i agrotechnickým postupům.
Zkušenosti s hubením křídlatky a dalších úporných plevelů pomocí Garlonu New
09. 10. 2015 Plevele Zobrazeno 12453x
Křídlatky, bolševník, kopřivy, ale i náletové dřeviny často zaplevelují příkopy nebo znehodnocují zahrady. Často jsou proti těmto plevelům používány přípravky na bázi glyphosátů. Aplikace glyphosátů je vesměs účinná, ale u plevelů jako je například křídlatka, kopřivy, bršlice kozí noha apod. dochází k obrůstání. Při aplikaci na křídlatku na konci srpna až začátku září, dojde v následujícím roce ke slabšímu obrážení křídlatky.
Podzimní regulace plevelů v porostech ozimých obilnin 2015
31. 08. 2015 Plevele Zobrazeno 5305x
Význam podzimního herbicidního ošetření ozimů v ČR roste. Hlavní příčinou je skutečnost, že jsme v tomto období schopní zasáhnout širší spektrum plevelů včetně odolných druhů a rezistentních populací plevelů, při relativně nízkých nákladech.