Chemap Agro s.r.o.

Fungicidní ochrana jarních obilnin proti chorobám

15. 05. 2018 Ing. Michaela Hospodková; DuPont CZ s.r.o. Choroby Zobrazeno 420x

Aby letošní rok dopadl v pěstování hlavně jarních ječmenů co nejlépe, na to bude mít zásadní vliv nejen průběh počasí, ale i technologie pěstování včetně kvalitní fungicidní ochrany. Nabídka fungicidních přípravků do jařin od společností Dow AgroSciences a DuPont CZ je v této sezoně opravdu široká a vhodná pro každou oblast republiky, ať už se jedná o intenztivní oblasti s pěstováním sladovnického ječmene nebo je potřeba pouze základní, ale kvalitní fungicidní ošetření.

Agronutrition

Účinná ochrana proti padlí - jednoznačně přípravky Atlas®Talius®

První fungicidní ošetření v jařinách je velice důležité a to hlavně u odrůd ječmenů, které jsou náchylné na padlí travní. Rané napadení tímto patogenem dokáže značně redukovat počty odnoží, dále brání rozvoji kořenů rostliny, a tím se velice citelně snižuje i výnos obilniny.

V nabídce jsou dva speciální připravky proti padlí travnímu - Atlas® (quinoxyfen) a Talius® (proquinazid). Oba přípravky zabrání rozvoji choroby po dobu 6–8 týdnů po včasné aplikaci. V neposlední řadě účinné látky chinoxyfen i proquinazid působí i na fyziologii samotné rostliny obilniny a stimulují její přirozené obranné mechanizmy proti dalším patogenům.

Výborná ochrana proti listovým chorobám, zejména v jarních ječmenech

Kvalitní ochrana posledních 3 listů je pojistka dobrých výnosů porostů obilnin obecně. Hlavní listové choroby jako jsou braničnatky, hnědá, rynchosporiová nebo ramuláriová skvrnitost se v jarních obilninách vyskytují ve větší nebo menší míře prakticky každou sezónu. V posledních letech se k nim stále více přidávají i rzi.

Řešení pro T2 -  Acanto® Plus, Allegro® Plus, Bell Pro, Soligor®Treoris®

Širokospektrální fungicid Acanto® Plus (picoxystrobin, cyproconazol) je určen pro základní ošetření jarních obilnin (pšenice, ječmene). Přípravek má výbornou účinnost proti braničnatkám, hnědé, rhynchosporiové a ramuláriové skvrnitosti, ale jeho přidanou hodnotou je vynikající účinnost i proti rzem a DTR.

Přípravek Allegro® Plus (fenpropimorph, epoxyconazol, kresoxim-methyl) je určen pro ošetření porostů v intenzivních oblastech pěstování jařin, kde je jeho aplikace vysoce návratná. Působí prakticky na kompletní spektrum chorob od padlí přes braničnatky, DTR, rzi, hnědou a rynchosporiovou skvrnitost až po fuzária v klase. V neposlední řadě má výrazný fyziologický efekt na rostlinu, protože podporuje asimilační proces obilniny, a tím pomáhá navyšovat výnosový potenciál porostů.

Pro hlavní ošetření porostů jarních obilnin v oblastech, kde byla potvrzena rezistence houbových chorob stobilurinům je určen fungicid nové generace Bell Pro (epoxyconazol, boscalid). Má vynikající účinek na padlí, braničnatky, rzi, ramuláriovou a hnědou skvrnitost.

Dalším širokospekrálním fungicidním přípravkem je Soligor®. Jedná se o třísložkový fungicid (spiroxamin, tebuconazol, propiconazol), který má silný stop efekt na padlí a působí na kompletní spektrum chorob v jarních obilninách, včetně ramuláriové skvrnitosti a DTR. Jeho aplikace je výhodná zejména pro včasné ošetření odrůd ječmenů, které jsou náchylné na napadení padlím travním. Má výborný preventivní, kurativní a eradikativní účinek.

Přípravek Treoris® (penthiopyrad, chlorthalonil) je ideální fungicid nové generace pro aplikaci na praporcový list v jarních ječmenech. Kontroluje všechny hlavní listové choroby jařin včetně ramuláriové skvrnitosti a jeho výjimečností je účinnost na specifické i nespecifické skvrnitosti (způsobené např. intenzivním UV zářením nebo výkyvy denních a nočních teplot), na které jsou jarní ječmeny dost citlivé. Navíc úč. látka penthiopyrad pozitivně ovlivňuje fyziologii obilniny, a tím pomáhá vyšším výnosům porostů a kvalitě zrna.

Ochrana klasů

Již zmiňovaný připravek Soligor® je možné je aplikovat i později, na začátku kvetení obilniny na potlačení fuzárií a proti rzem.

Pro aplikaci do květu je vhodná Caramba® (metconazol), která velice dobře účinkuje proti klasovým chorobám a ideální je jako TM partner pro další fungicidní přípravky, kde posiluje účinek i proti rzem a je bez omezení v ochranných pásmech II. stupně vodních zdrojů.

Přípravek Lynx (tebuconazol) je také určen k pozdní aplikaci proti klasovým chorobám a rzem.

Společnosti Dow AgroSciences a DuPont CZ letos nabízí velkou škálu fungicidních přípravků, ze které si určitě vybere každý pěstitel, jelikož jsou zde fungicidy pro všechny oblasti pěstování jarních obilnin a proti všem hlavním chorobám. Navíc jsou v nabídce kvalitní fungicidní přípravky i pro porosty, které se nachází v ochranném pásmu II. stupně vodních zdrojů.

inz

Související články

Choroby obilnin (7) - Choroby kořenů a pat stébel (1)

11. 10. 2018 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 258x

Po roce zase od začátku

15. 09. 2018 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 200x

Zdravotní stav kořenů řepky

11. 09. 2018 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Praha Choroby Zobrazeno 302x

Mykotoxiny v obilovinách a jejich dopad na kvalitu potravin a krmiv

10. 09. 2018 RNDr. Ivana Polišenská, Ph.D.; Agrotest fyto, s.r.o., Kroměříž Choroby Zobrazeno 226x

Virové choroby řepky a možnosti ochrany

03. 09. 2018 Ing. Lucie Slavíková, Ing. Jiban Kumar, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha - Ruzyně Choroby Zobrazeno 273x

Další články v kategorii Choroby

Agro Aliance
AG NOVACHEM s.r.o.
Zetrola Magnello Pack - Syngenta
Kniha Biologie a regulace plevelů  - Novinka 2018

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

Anketa

Jak se Vám líbí nové názvosloví chorob a používáte je?
25%
6%
4%
17%
5%
43%
detail