BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Mirage® C: Nejen stéblolam na výbornou

03. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 76x

Po loňském vypadnutí léty oblíbené účinné látky prochloraz vyvstala před pěstiteli ozimých obilnin otázka, která účinná látka může efektivně nahradit zásah na první jarní ozdravění porostu, a to zejména tam, kde hrozí napadení porostu pravým stéblolamem? Řešení ale tady je. Naštěstí ještě účinnější.

Limagrain

T1 aplikace

Proti komplexu chorob pat stébel, které často v různých intenzitách napadají naše pole přezimujících obilnin je radno důmyslně zasáhnout. Problematika ale není jednoduchá. Na poli většinou identifikujeme různé druhy a variety škodlivých hub, většinou rodu: Pseudocercosporella, Fusarium spp., Rhizoctonia, plíseň sněžná a další. Co s tím? Odpověď může představovat přípravek obsahující účinnou látku cyprodinyl.

Mirage® C

Plnou funkční náhradou je Mirage® C. Je to fungicid obsahující účinnou látku cyprodinyl, a to v množství 750g/kg ve formě dispergovatelných granulí. Cyprodynil přináší jiný mechanizmus účinku (dle hodnocení FRAC) spolu s vysokou úrovní ochrany před prvními jarními infekcemi chorob v ozimých obilninách. Účinkuje na všechny formy pravého stéblolamu a nehrozí zde křížová rezistence s jinými skupinami fungicidů. Není to však zdaleka všechno. Kromě perfektní kontroly pravého stéblolamu přípravek účinkuje i na další choroby časného jara, jako jsou rizoctonia, fuzariózy, padlí a listové skvrnitosti. Přípravek přináší hloubkově systémový účinek, což znamená, že účinná látka je akropetálně rozváděna vodivými pletivy po celé rostlině.

Jak dávkovat?

Dlouholeté zkušenosti ukazují, že již cca 0,5 kg/ha Mirage® C se účinností vyrovnává standardní dávce prochlorazu v 1,0 l/ha. Přípravek je však řádně zaregistrován v rozmezí 0,7–1,0 kg/ha, což vytváří pro pěstitele dostatečnou flexibilitu při zvolení razance účinku dle konkrétní situace na poli. Registrace je platná pro pšenici ozimou i ozimý ječmen. Ale, co k Mirage® C ještě přidat, aby účinek byl dokonalý?

Vhodný partner

Přípravek lze efektivně používat jak samostatně, tak i posílit jeho spektrum účinnosti vhodným partnerem. Vhodným partnerem je prothioconazole, který rovněž dokáže kontrolovat stéblolam, byť jen určitý patotyp. Firma Adama může nabídnout přípravek Promino® 300 EC. Jedná se o fungicid obsahující extra silnou dávku prothioconazole - 300 g/l. Je široce použitelný v ozimých i jarních obilninách, navíc má registrace i v ozimé a jarní řepce. To z něj dělá univerzálního pomocníka, který se může používat samostatně, ale i jako komplementární partner pro řadu dalších fungicidů a typů použití. V případě prvních aplikací v obilninách zde posiluje a dále umocňuje účinnost na fuzariózy, padlí travní, či na první výskyty braničnatek. Dávka do kombinace zde může být 0,3–0,4 l/ha.

Talisman® - biostimulátor a kompletní hnojivo v jednom.

Rostliny vyčerpané přezimováním, či následnými stresy z nočních mrazíků, přemokření, či možných epizod sucha je potřeba řádně zregenerovat. K tomu se mimořádně hodí Talisman®. Jedná se o špičkový produkt vyvinutý britskými vědci právě pro tyto situace. Je to unikátní kombinace 5 biostimulantů a plného spektra makro i mikro výživových prvků. Aplikace může být společná s jinými přípravky na ochranu rostlin vyjma přípravků obsahujících fenoxykyseliny. Za použití Talismanu vás rostliny odmění zrychlenou regenerací, zvýšenou asimilací živin, zredukováním toxického působení amoniaku (žloutnutí listů), prokazatelným zvýšením množství chlorofylu v buňkách, zesílením kořenového systému i nadzemní hmoty. To vše vede k podstatně rychlejší regeneraci rostlin, která se promítne až do konečného zvýšení výnosu. V obilninách stačí dolní hranice 3,0 l/ha, kterou ovšem lze s úspěchem i rozložit na 2× 1,5 l/ha.

Tank-mix s Velocity®

Obecně do fungicidních postřiků prvního sledu rovněž doporučujeme přidat akcelerátor systemických fungicidů Velocity® v dávce 0,25 l/ha, který aktivně pomůže vtáhnout účinnou látku do rostlinných pletiv, čímž zajistí vyšší účinnost zásahu proti chorobám. Velocity® prokazatelně zvyšuje výnos v obilninách v průměru o dalších 3–5 %, a to zejména při časných prvních aplikacích.

Účinnost vybraných látek na jednotlivé patotypy stéblolamu
Účinnost vybraných látek na jednotlivé patotypy stéblolamu

Užitečná řešení. Adama je společnost nabízející spolehlivá řešení inovativními i osvědčenými přípravky na ochranu rostlin. Jsou určena pro pěstitele, kteří požadují kvalitu, profesionální servis a dobrou cenu.

Související články

Balíček Slape® Trio a Stemper®: Nová ekonomicky výhodná nabídka

12. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 73x

Prognóza výskytu stéblolamu na obilninách a způsoby ochrany

11. 06. 2024 Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 201x

Pevná konstanta pro zdraví a energii obilnin

11. 06. 2024 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 101x

Romeo si plodiny zamilují

09. 06. 2024 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 83x

Výskyt chorob obilnin a možnosti fungicidní ochrany

06. 06. 2024 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 101x

Další články v kategorii Choroby

detail