Ochrana obecně
Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2019
15. 02. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 2971x
V předjarním období je vhodné zjistit, jak porosty ozimé řepky přezimovaly. Obzvlášť je to důležité, když během zimy klesala teplota hluboko pod bod mrazu a pole nebyla chráněna sněhovou pokrývkou nebo když během zimy docházelo k opakovaným výkyvům teplot. Střídání teplejších dnů s mrazivými je mnohdy ještě nebezpečnější než dlouhodobé mrazy.
Jaký byl rok 2018
12. 02. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 1250x
Někdo ho šmahem odsoudí, jiný naopak pochválí. Často se hovoří o osmičkovém roku. To ale spíše v politické rovině. Někdo by řekl, že to byl úspěšný rok. Za sucha se snížila spotřeba přípravků na ochranu rostlin. Jiný by ho zhodnotil jako špatný rok. Prodalo se méně přípravků na ochranu rostlin. Záleží na úhlu pohledu nebo lépe na tom, do kterého tábora hodnotitelů patříte. Někdo ho šmahem odsoudí, jiný naopak pochválí.
Když linka, tak Onca - ryze česká odrůda ozimé řepky
Špičkové liniové odrůdy výnosově za hybridy příliš nezaostávají a pokud se jim věnuje náležitá agronomická péče a pozornost, dokážou je často překonat. Takovým moderním liniovým materiálem je odrůda Onca, registrovaná v roce 2021. Jak během registračních, tak navazujících maloparcelních i poloprovozních pokusů potvrdila svoji výkonnost a zaujala přední příčku v kategorii doporučených liniových odrůd.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - leden a únor 2019
17. 01. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 7198x
Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stadiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví, apod.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - leden a únor 2019
16. 01. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 1702x
Schopnost obilnin odolávat nepříznivým podmínkám zimy je umožněna schopností rostlin přizpůsobit se projevům klimatu a aktuálním povětrnostním podmínkám. Vnější faktory zimy jsou nezbytnou podmínkou k vyvolání pochodů přizpůsobení rostlin. Je-li však intenzita vnějších faktorů příliš silná (náhlé změny), nebo když působí příliš dlouho, dochází k poškození a úhynu rostlin. Z meteorologických prvků má rozhodující vliv zejména nízká teplota.
Zhodnocení ochrany rostlin na střední Moravě za rok 2018
28. 12. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1987x
V závěru roku máme možnost ohlédnout se za rokem 2018 a případně ho porovnat s jinými lety. Můžeme bilancovat a porovnávat dosažené výsledky i kvalitu produkce, do které jsme se rozhodli v průběhu roku investovat. Hospodaření v zemědělské prvovýrobě je však pod silným tlakem ekonomických a zejména přírodních vlivů a je čím dál tím náročnější a složitější.
Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2017/18 v Čechách, výhled pro jaro 2019
27. 12. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1670x
Počasí ovlivnilo velkou měrou nejen vývoj porostů ale i napadení chorobami a škůdci. Uváděná fakta o výskytech chorob a škůdců v ročníku 2017/18 jsou čerpána z pravidelně jedenkrát týdně sledovaných stanovišť na cca 160 místech České republiky, z toho na 85 místech v Čechách (viz mapa 1) v rámci projektu MSDfyto proti chorobám a škůdcům.
Požadavky na snižování obsahu pesticidů a jejich reziduí ve vodách
20. 12. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1976x
Zvýšené obsahy pesticidů a jejich reziduí ve vodách mohou být nebezpečné jak pro člověka, tak pro vodní organizmy. Z toho důvodu je nutné předcházet znečištění povrchových i podzemních hlavně nebezpečnými pesticidy - náprava následků je vždy dražší a méně účinná. Snižování koncentrací ve vodách je rovněž požadavek evropské legislativy, kterou převzala i Česká republika.
Co ještě udělat na zahradě, než přijde zima
18. 12. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2157x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí sekat ho nakrátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději 5 cm a vyšší, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy.
Ochrana ovoce v ekologické a nízkoreziduální produkci - Doporučení pro období září a října
24. 09. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1696x
S příchodem podzimních měsíců probíhá sklizeň většiny hlavních tržních odrůd jablek, jako jsou Golden Delicious, Jonagored, Idared, Braeburn, Fuji, Topaz a další. V sadech již nenajdeme ranější odrůdy, jako jsou např. Gala, Rubinola, Bohemia, Rubín a Šampion, jejichž sklizeň většinou spadá na přelom srpna a září. V letošním roce kvůli vysokým teplotám a suchu dozrává ovoce v předstihu, což určitě promítne do sklizně zmíněných odrůd.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2018
18. 09. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2347x
U jádrovin můžeme moniliniovou hnilobu a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní. Kadeřavost listů broskvoně patří u nás k všeobecně známé hospodářsky významné chorobě broskvoní.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2018
17. 09. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2437x
Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2018
19. 08. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1998x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Vzhledem k trvající citlivosti hroznů vinné révy k napadení, až do fáze bobule velikosti hrachu, je vhodné pokračovat i v tomto období v ošetření rizikových porostů. Může docházet i k sekundárním infekcím.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2018
18. 08. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1933x
Kyselé půdy snižují u řepky výnos, proto je třeba již v předstihu dle rozboru povápnit, nejlépe již k předplodině a vápenaté hmoty rovnoměrně zapravit do celého orničního profilu. Vápnění půdy také snižuje výskyt některých chorob a škůdců. Přestože je to plodina s vysokou konkurenční schopností, tak dlouhá doba růstu a „redukce“ olistění rostlin přes zimní období poskytují prostor a čas pro rozvoj plevelů klíčících již na podzim.
Přípravky na ochranu rostlin
07. 08. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2975x
Článek volně navazuje na téma, které bylo rozpracované v Agromanuálu 1/2017 a pojednávalo o obecném dělení přípravků na ochranu rostlin, o tom, jak přípravky vznikají, jaké složky obsahují a jaké mohou být jejich výsledné formulace. Těmito událostmi ovšem život přípravků nekončí, spíše je na samém začátku, proto se v tomto článku zaměřím na jejich další osud, kterým je jejich povolování a používání.
Ochrana brambor od sázení do sklizně
31. 07. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 5956x
Úspěšné pěstování brambor vyžaduje od zemědělců rozsáhlé znalosti, a také určitý cit pro optimální provádění jednotlivých pěstitelských zásahů. V současné době je k dispozici celá řada přípravků na ochranu brambor, které jsou schopny zabezpečit účinné pokrytí pěstitelských rizik.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2018
16. 07. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2080x
Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i hnědé/terčovité skvrnitosti listů (Alternaria alternata, A. solani) ve všech porostech. Významnou roli v prevenci proti plísni bramboru hraje také desikace natě, která by se měla uskutečnit zhruba 3 až 4 týdny před plánovanou sklizní.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2018
13. 07. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3099x
Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nezastavili primární infekci) v ošetření proti strupovitosti jabloně, hrušně (Venturia inaequalis , V. pyrina) a padlí jabloně (Podosphaera leucotricha). Rovněž sledujte podle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.
Ochrana ovoce v ekologické a nízkoreziduální produkci - Období května
09. 07. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3678x
Počátek vegetace hraje v pěstování ovoce zásadní význam, neboť v této době se vytváří předpoklady pro budoucí úrodu. V jarním období, kdy se rozvíjejí květy a zakládá násada i listová plocha, jsou všechny ovocné druhy velice zranitelné vůči škůdcům i patogenům.
Přípravky pro výnos a kvalitu jarního ječmene
25. 06. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1609x
Regulace růstu jarního ječmene patří k velmi důležitým opatřením zejména v intenzivních technologiích pěstování. Regulací růstu rozumíme celkové ovlivnění porostu vedoucí nejen ke zvýšení odolnosti proti poléhání, ale i ke zvýšení výnosu a udržení kvality zrna.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červen a červenec 2018
23. 06. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 4531x
Podle potřeby pokračujte (v případě, že nebyla plně pokryta primární infekce) v ošetření proti strupovitosti a padlí jabloně. Rovněž sledujte dle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete. Obdobně ošetřete i švestky proti červivosti - obaleči švestkovému, jehož samečci nalétávají do feromonových lapačů podstatně více i za chladnějšího počasí.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - červen a červenec 2018
22. 06. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2451x
Sledujte podle signalizace výskyt plísně bramboru a lokálně i hnědé skvrnitosti listů bramboru. Cílem fungicidní ochrany proti plísni bramboru je oddálení infekce natě, omezení šíření choroby v porostu a zabránění infekce hlíz. Plíseň bramboru ) je nejvážnější houbovou chorobou, která každoročně poškozuje porosty brambor a rajčat. Choroba přezimuje v napadených hlízách a po výsadbě prorůstá do nadzemní části rostlin.
Možnosti využití biostimulátorů pro stabilizaci výnosů obilnin
18. 05. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2267x
Zemědělství je ovlivněno celou řadou faktorů, z nichž nejvýznamnějším je vliv počasí. V posledních letech jsme svědky nejrůznějších extrémních situací v počasí a i do budoucna musíme podle meteorologických odborníků počítat se stále častějšími extrémními výkyvy.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2018
17. 05. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3620x
Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů obilnin nejpozději ve fázi BBCH 50–51 (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Ze škůdců sledujte podle signalizace zejména vajíčka a larvy kohoutků, mšice a v oblastech, kde se škodlivě projevují larvy bejlomorky sedlové a plodomorek (plodomorky pšeničné a plevové), také výskyty těchto škůdců. Aktuální je to zejména tam, kde se obilniny pěstují 2 a více let po sobě.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2018
16. 05. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 4202x
Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období škodí zejména padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) a strupovitost jabloně a hrušně (Venturia inaequalis a V. pyrina). Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy, svilušky a různé druhy mšic.
Fungicidní ochrana obilnin s využitím fungicidů firmy Bayer v různých pěstitelských podmínkách
02. 05. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1766x
V České republice se setkáváme s rozličnými klimatickými a půdními podmínkami. I v oblastech, které jsou nedaleko od sebe, často i v rámci jednoho zemědělského podniku můžeme najít naprosto odlišné podmínky pro pěstování obilnin. Vedle rozdílných podmínek daných lokalitou se liší i průběh počasí v jednotlivých letech.