Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2017
15. 07. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2782x
Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i hnědé/terčovité skvrnitosti listů (Alternaria alternata, A. solani) ve všech porostech. Na lokalitách se škodlivým výskytem plísně (nad 25 %) je vhodné provést (nejlépe desikací) likvidaci natě, aby nedošlo k napadení hlíz.
Řepkový med je (zatím) bez rizika
20. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 4110x
Jak rozkvete řepka, objeví se obavy: neobsahuje ten dobrý řepkový med nějaké zbytky chemických přípravků na ochranu rostlin? Existuje více různých typů látek a přípravků, které mohou být před květem nebo při květu do řepky aplikovány. Může se jednat o insekticidy proti hmyzu, fungicidy proti plísním nebo o tekutou výživu rostlin.
Osvědčená podzimní stimulace porostů ozimé řepky
Ozimá řepka je bezesporu náročnou plodinou na výživu a hnojení. Aby byl účinek hnojiv během podzimu dostatečný, a to zvláště při přísušku, vysokých teplotách nebo naopak za chladu a přemokření, osvědčilo se použití rostlinných biostimulantů s obsahem metabolitů půdních bakterií v období po vzejití porostů. Zajištěný stav výživy rostlin v listopadu je obrazem schopnosti porostů přezimovat nebo vegetovat ze zásobních látek v teplejší zimě.
Nepolehlé porosty a zdravé makovice zajistí Tilmor
19. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 1991x
Vzhledem k tomu, že mák je plodina, která je u nás ve srovnání s okolními evropskými státy mimořádně hojně pěstována, je běžné, že nová řešení ochrany této plodiny jsou výsledkem zkoušení nových přípravků v našich podmínkách. Práce specialistů na ochranu máku je z tohoto pohledu naprosto klíčová.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červen a červenec 2017
16. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 6704x
Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nepokryli primární infekci) v ošetření proti strupovitosti a padlí jabloně. Červenec je rozhodujícím obdobím k zabránění výskytu padlí na jabloních v příštím roce. Rovněž sledujte dle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - červen a červenec 2017
15. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2936x
Sledujte podle signalizace výskyt plísně bramboru a lokálně i hnědé skvrnitosti listů bramboru. Cílem fungicidní ochrany proti plísni bramboru je oddálení infekce natě, omezení šíření choroby v porostu a zabránění infekce hlíz. Aby byla aplikace fungicidů proti plísni bramboru účinná, musí být zahájena včas (preventivně) a fungicidní clona musí být udržovaná bez přerušení po celou dobu vegetace.
Co nového v řepkách od Syngenty?
11. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 1451x
Novinky v portfoliu osiv řepek přinášíme každý rok. Letos tomu nebude jinak, a proto vás sluníčkem zahřeje SY Florida a „vykoukne“ na vás SY Alibaba.
Ochrana sóji v roce 2016
09. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 5563x
Přestože je sója v našich podmínkách, dosud značně okrajovou plodinou, zaznamenáváme při jejím zvyšujícím se zastoupení v osevních sledech (zejména u některých zemědělských podniků) častější výskyt některých škodlivých organismů.
Jeden balíček, mnoho použití
07. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2128x
Společnost Syngenta v letošním roce oslavuje významné dvacetileté výročí od uvedení fungicidu Amistar. Při této slavnostní příležitosti přináší na trh pěstitelům nový balíček, který je charakteristický maximální flexibilitou a univerzálností do řady plodin - prověřený produkt Amistar Xtra spolu s praktickým partnerem, fungicidem Magnello.
Jarní ječmen nepolehne
06. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 4400x
Regulace růstu jarního ječmene patří k velmi důležitým opatřením zejména v intenzivních technologiích pěstování. Regulací růstu rozumíme celkové ovlivnění porostu vedoucí nejen ke zvýšení odolnosti proti poléhání, ale i ke zvýšení výnosu a udržení kvality zrna. Nejdelší internodia se u jarního ječmene nacházejí pod klasem, proto je rozhodující termín pro ochranu proti polehnutí v době před metáním.
Postemergentní hubení plevelů v kukuřici herbicidem Monsoon
01. 06. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 3039x
Letošní dosavadní průběh počasí nám připomněl, jak v nedávné minulosti vypadaly zimy a měsíc duben to, jak vypadá opravdový „apríl“. Klimatické podmínky tedy nedovolily výrazné rané setí kukuřice na velkých rozlohách, nicméně další nárůst teplot již umožnil výsev kukuřice.
Agrovital multifunkční pomocná látka vhodná i do kombinací s nově zaváděnými pesticidy
30. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2505x
Používání pomocných látek v oblasti ochrany rostlin se stalo standardním opatřením, které směřuje k efektivnímu využívání potenciálu přípravků na ochranu rostlin. Na trhu je v současné době celá řada smáčedel na bázi alkoholů, minerálních i rostlinných olejů, organosilikonů i akrylamidů. Tato „smáčedla“ jsou chemické sloučeniny, které snižují povrchové napětí aplikovaných kapalin, proto se využívají především jako smáčedla.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2017
17. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 11662x
Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období zejména škodí padlí jabloně a strupovitost jabloně a hrušně . Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy; svilušky a různé druhy mšic. Na hrušních může také škodit rzivost hrušně a místy i mera skvrnitá a mera hrušňová.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2017
15. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 8126x
Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů nejpozději ve fázi BBCH 50–51 (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Ze škůdců sledujte podle signalizace zejména vajíčka a larvy kohoutků, mšice a v oblastech, kde se škodlivě projevují larvy bejlomorky sedlové a plodomorek (pšeničné a plevové) také výskyty těchto škůdců. Aktuální je to zejména tam, kde se obilniny pěstují dva a více roků po sobě.
Porostům je třeba věnovat pozornost i krátce před sklizní
12. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2257x
Každému zemědělci dá nemalé úsilí dopracovat se ke slibné úrodě. Proto je výhodné případné nedostatky odstraňovat i těsně před plánovanou sklizní. V tomto období lze ještě korigovat např. pozdní zaplevelení, vytrvalé plevele, a také je možno již v předstihu plánovat sklizeň sjednocením porostů, urychlením dozrávání a nesmíme zapomínat i na zrychlení průchodnosti kombajnů porostem.
Jistota účinku regulátorů růstu - tank mix se smáčedlem Gondor
08. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2765x
Porosty ozimých obilnin jsou po letošní zimě v nižších růstových fázích, než tomu bylo ve dvou předcházejících letech. Jednak podzim 2016 byl suchý a porosty pomalu vzcházely a po „klasické“ zimě, kdy došlo k promrznutí půdy a úplnému zastavení vegetace na minimálně 6–7 týdnů. Proto bude nutné ošetřit řadu porostů na podporu odnožování přípravky na bázi CCC, tuto aplikaci bude potřeba provést co nejdříve po obnovení růstu ozimů.
Pro zkušené profesionály a bezstarostnou sklizeň
01. 05. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 3250x
Kdybychom chtěli sečíst všechny doposud ošetřené hektary regulátorem růstu Moddus v České republice, dostali bychom se na neuvěřitelnou výměru 1,7 milionu hektarů. Regulátor růstu Moddus byl u nás poprvé uveden už v roce 2006 a velmi brzy poté se stal nejprodávanějším regulátorem růstu vůbec. Toto prvenství si drží doposud a jeho obliba mezi pěstiteli i nadále roste. Není se čemu divit.
Jak dát pozor na včely
27. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 9834x
Chov včel v České republice je historicky velmi rozšířený. Podle posledních informací je na území ČR chováno více než 650 000 včelstev a patříme tak k nejzavčelenějším zemím Evropy. Včelařství navíc zažívá v posledních letech určitou renesanci a zejména menších zájmových včelařů přibývá i mezi mladými lidmi. První poučkou zemědělce, bez ohledu na paragrafy tedy musí být, že při ochraně rostlin je do 5 kilometrů od každého pozemku nějaký úl.
Ochrana pšenice ozimé proti poléhání
24. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 6633x
Regulace růstu obilnin patří k velmi důležitým opatřením nejen v intenzivních technologiích pěstování. Regulací rozumíme celkové ovlivnění porostu vedoucí ke zvýšení odolnosti poléhání a zkrácení stébla. Poléhání obilnin je limitujícím faktorem pěstování, protože v jeho důsledku dochází k přímým ztrátám na výnose a ke znehodnocení kvality produkce.
Hodnocení citlivosti čmeláka zemního k účinným látkám pesticidů v roce 2016
20. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2888x
V přírodě se vyskytuje celá řada hmyzích druhů, která svým životním cyklem velmi ovlivňuje produkci zemědělských plodin. Jednou takovou velkou skupinou jsou opylovači. Bez těchto velmi výkonných pomocníků by nebyl časem možný život na zemi. Svoji činností podporují neustálý vývoj a reprodukci rostlin, jsou součástí přirozených společenstev krajiny.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2017
15. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 21356x
Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2017
14. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 4307x
Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.
Rostlinné pesticidy - Curcuma longa - kurkumovník dlouhý
13. 04. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 5046x
V dnešním dílu si představíme další rostlinu, kterou známe spíše z jejího kuchařského využití, než jako rostlinu obsahující léčivé či pesticidní látky. Představíme si totiž kurkumu neboli indický šafrán, což je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa L., syn. Curcurma domestica Valeton).
Zvýšení jistoty vzcházení a překonání stresu ultrapřesnou výživou
30. 03. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2990x
Účelnost přesného založení porostů se potvrzuje každoročně. Dobrý start porostu se pozná v silném kořeni. Absence životaschopného kořene má za následek omezenou tvorbu výnosu, důvodem je redukce listové plochy. Následný nedostatek asimilátů v generativní fázi vývoje se projeví zhoršením výnosu i kvality produkce.
Tilmor - pro jaro bez chorob
27. 03. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2563x
Řepka patří mezi vysoce perspektivní plodiny pěstované v České republice. Cena této komodity se oproti jiným drží na stabilně vysoké cenové hladině. Měnící se klimatické podmínky mají vliv na vyšší tlak chorob v jarním období, než tomu bylo v předcházejících letech obvyklé.
Jak na zaplevelení obilin na jaře?
Kvalitní a inovovaná řešení je k dispozici
26. 03. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2124x
Společnost ADAMA přináší zajímavá řešení s dobrým poměrem užitku a ceny a s širokou registrací. Důkazem toho je i inovovaný Balíček Trimmer 500 + Tomahawk (dříve Trimmer + Tomigan, zvaný Legend). Balíček je ucelené řešení, které kromě úplného plevelohubného spektra nabízí i stále bezprecedentní šetrnost vůči kulturní plodině, což zejména oceňují pěstitelé sladovnického ječmene.