Ochrana obecně
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2018
17. 04. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 7271x
Na jádrovinách, škodí v tomto období zejména padlí jabloně, strupovitost jabloně a strupovitost hrušně, svilušky a různé druhy mšic, dále obaleči pupenoví - na koncích letorostů jsou sbalené listy, mladé plůdky jabloní po odkvětu poškozují pilatka jablečná, pilatka hrušková a zobonosky. Na hrušních škodí také rzivost hrušně a mera skvrnitá.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2018
16. 04. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2918x
U zapojených porostů ozimé pšenice na vyšší hladině hnojení je předpoklad škodlivého výskytu chorob: padlí pšenice, feosferiové skvrnitosti pšenice (braničnatky plevové) a septoriové skvrnitosti pšenice (braničnatky pšeničné), hnědé rzivosti pšenice (rzi pšeničné) a dalších. Rozvoj chorob v porostech bude zvláště záležet na dalším průběhu počasí.
Když linka, tak Onca - ryze česká odrůda ozimé řepky
Špičkové liniové odrůdy výnosově za hybridy příliš nezaostávají a pokud se jim věnuje náležitá agronomická péče a pozornost, dokážou je často překonat. Takovým moderním liniovým materiálem je odrůda Onca, registrovaná v roce 2021. Jak během registračních, tak navazujících maloparcelních i poloprovozních pokusů potvrdila svoji výkonnost a zaujala přední příčku v kategorii doporučených liniových odrůd.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2018
20. 03. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 5697x
V integrovaném systému pěstování ovoce se využívají ekologicky a ekonomicky přijatelná opatření, která pozitivně usměrňují produkci a kvalitu ovoce, se zaměřením na omezení negativních vlivů na životní prostředí a minimalizaci obsahu cizorodých látek v plodech. Významným předpokladem pro uplatnění integrované produkce je výběr vhodných stanovišť, odrůd a technologických pěstitelských postupů.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2018
15. 03. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 4747x
Výskyty chorob bází stébel, zejména na ozimé pšenici a ozimém ječmeni, zjišťujeme na konci odnožování, kdy se na listových pochvách objevují nespecifické nahnědlé skvrny. V převážné míře se může jednat o poškození způsobené sněžnou plísňovitostí obilnin (plíseň sněžná, Monographella nivalis), houbami rodu Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Cochliobolus sp. a místy i o stéblolam pšenice (Oculimacula yallundae).
Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2018
17. 02. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2993x
Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2018
16. 02. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3783x
Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.
Ochrana brambor proti škodlivým činitelům v roce 2017
09. 02. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3404x
Pěstování brambor v loňském roce stejně jako v roce předchozím nepřineslo výrazné dramatické události, pokud se týká ochrany proti škodlivým činitelům. Výnos byl celkově poněkud nižší, ale mezi pěstitelskými lokalitami byly značné rozdíly, neboť se opozdila výsadba, vzcházení bylo pomalé a byly velké diference ve srážkách, některé porosty nedostaly dostatek srážek v období intenzivního růstu, jiné jich měly nadbytek v nevhodné době.
Výskyt chorob, škůdců a a výživový stav porostů řepky na Moravě a ve Slezsku
07. 02. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 1697x
Z odebraných vzorků rostlin ze sledovaných porostů z Moravy a ze Slezska byly provedeny anorganické rozbory rostlin. Výsledky analýz byly vyhodnoceny podle optimálního obsahu živin v sušině nadzemní biomasy u ozimé řepky na podzim, v růstové fázi 6 a více pravých listů (graf 1–3).
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - leden a únor 2018
18. 01. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 3900x
Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stádiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví, apod.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - leden a únor 2018
17. 01. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 2287x
I když podzim 2017 tomu nenasvědčoval, sucho nezadržitelně pokračuje a v některých oblastech, zejména v letním období, je stále citelnější. Zásoba spodní vody se nedoplňuje a hladina spodních vod stále klesá. Povodně přicházejí znenadání a jejich ničivé následky jsou okamžité, ale sucho nastupuje pomaleji, projevuje se postupně a trvá déle.
Rezidua pesticidů v orných půdách České republiky
01. 01. 2018 Ochrana obecně Zobrazeno 16049x
Alarmující výsledky z monitoringu reziduí pesticidů v podzemních a povrchových vodách evokují otázku, zda i orná půda může obsahovat významnou kontaminaci pocházející z intenzivního používání pesticidů v současnosti či minulosti. Na tento problém se zaměřil v minulých letech výzkum týmu z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX). Zajímavé výsledky byly publikovány v renomovaném odborném časopise Science of the Total Environment.
Poškození polních plodin v roce 2017
04. 12. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2108x
„Sucho, sucho, sucho“ - takový byl ročník 2017 na mnoha místech České republiky. Nedostatek vláhy spolu s vysokými teplotami a velmi vysokým UV zářením na řadě míst negativně ovlivnil výsledné výnosy polních plodin.
Zhodnocení ochrany zahrad, sadů a vinic na střední Moravě za rok 2017
30. 11. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 1664x
V intenzívně pěstovaných sadech převládaly slabé až střední výskyty škodlivých organizmů. Střední až silnější výskyty byly zjišťovány zejména na neošetřovaných stromech extenzivních sadů a stromořadí. Druhá polovina dubna přinesla výrazné ochlazení s výskytem mrazů, které na řadě míst způsobily škody.
Zhodnocení ochrany polních plodin na střední Moravě za rok 2017
29. 11. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 1730x
V závěru roku máme možnost ohlédnout se za rokem 2017 a případně ho porovnat s předchozími léty. Můžeme bilancovat a porovnávat dosažené výsledky i kvalitu produkce, do které jsme se rozhodli v průběhu roku investovat. Hospodaření v zemědělské prvovýrobě je však pod silným tlakem ekonomických a zejména přírodních vlivů a je čím dál tím náročnější a složitější.
Co ještě udělat na zahradě, než přijde zima
27. 11. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2708x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí jej sekat nakrátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději vysoký 5 cm a více, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy. Posečenou trávu sbíráme do koše, případně ji shrabujeme spolu se spadaným listím.
Rezidua pesticidů v povrchových vodách - legislativa, rizika, aktuální stav
17. 10. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 4091x
Rezidua pesticidů spolu s rezidui humánních léčiv, prostředků každodenní péče (kosmetika, detergenty, repelenty), a různými průmyslovými kontaminanty (plastifikátory, zpomalovače hoření, antikorozní prostředky) patří k nejčastěji nalézaným organickým mikropolutantům povrchových vod.
Využití biologické ochrany rostlin v systému ekologického pěstování plodin
27. 09. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 7218x
Biologická metoda ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům využívá dvě základní strategie - 1) podpora užitečných organizmů v daném prostředí a 2) introdukce, vnášení takových organizmů do prostředí. Při pěstování kulturních rostlin se jak v konvenčních, tak ekologických systémech používá první strategie, jen ji tak obvykle neoznačujeme - z hlediska platné legislativy je vše obsaženo ve vyhlášce č.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2017
16. 09. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 3310x
U jádrovin můžeme moniliniovou hnilobu (Monilinia fructigena) a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní. Kadeřavost listů broskvoně (Taphrina deformans) patří u nás k všeobecně známé hospodářsky významné chorobě broskvoní.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2017
15. 09. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2400x
Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.
Regulace řepky ozimé
15. 09. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 3307x
Intenzivní pěstování řepky vyžaduje v současné době poměrně velké množství zásahů cílené proti chorobám, škůdcům nebo ovlivňující habitus či fyziologii rostlin. Některé zásahy tvoří základ pěstování řepky, jiné jsou třešničkou na dortu ve snaze dosažení špičkových výnosů. Jedním ze základních ošetření je podzimní použití přípravků s morforegulačním účinkem.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2017
15. 08. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2575x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Houby lze od sebe rozlišit i makroskopicky - M. fructigena obvykle mívá konidiofory s konidiemi uspořádány spíše v soustředných kruzích a napadá častěji jádrové ovoce, zatímco M.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2017
14. 08. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2273x
Hlavním předpokladem dobrého a rychlého vzcházení ozimé řepky a dobré účinnosti aplikovaných půdních herbicidů, kromě dalších faktorů, je jemně drobtovitá, stejnoměrně připravená a dobře ulehlá půda. Příliš kypré či hrudovité (kamenité) půdy je třeba před aplikací herbicidů uválet.
Časné výsevy řepky vyžadují silnou morforegulaci
01. 08. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2015x
Časnější zásevy řepky (od 5. do 15. srpna) se nejčastěji potýkají s bujným růstem. Mnohdy se takto sejí vzrůstné hybridy řepky mající rychlý nástup vegetace. Bezesporu je nutné tyto řepky brzdit v růstu, neboť intenzivně prodlužující se vegetační vrchol by za podmínek silnější zimy s výskytem holomrazů mohl vymrznout.
Dny pro mák s množstvím informací
31. 07. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 2643x
Výměra máku setého na našich polích meziročně poklesla o zhruba 15 %. Letošní plocha osetá mákem se v ČR odhaduje kolem 30 tis. ha nebo o něco málo více. V současné sezóně mák v ČR zaselo přes 700 zemědělců. Více než 200 pěstitelů sdružuje spolek Český modrý mák z.s.
Speciální plodiny a profesionální smáčedla
26. 07. 2017 Ochrana obecně Zobrazeno 3848x
Ve speciálních plodinách byly vždy zaváděny nové technologické i vědecké poznatky do praxe dříve než v klasické polní výrobě. Pěstitelé ovoce, révy i zeleniny však také pocítili jako první tlak veřejnosti na snižování spotřeby pesticidních látek. Tento tlak zde už před řadou let přispěl k zavedení integrovaných systémů ochrany, které se v polní výrobě teprve etablují.