Ochrana obecně
Choroby a škůdci saturejky
30. 03. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3362x
Název rostliny Satureja (čeleď Lamiaceae), jejíž domovinou jsou oblasti kolem Středního moře, je odvozen od Satyrů, bytostí s horní polovinou těla muže a spodní kozla. Saturejku znali již staří Římané, kteří ji považovali nejen za afrodisiakum, ale věřili, že zlepšuje paměť i mysl. Dle záznamů se u nás používala již v 9. stol., a používá se dodnes jako koření, samostatně či ve směsích, např. čubrica či provensálské koření.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2020
18. 03. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 7888x
V integrované produkci ovoce se využívají ekologicky a ekonomicky přijatelná opatření, která pozitivně usměrňují produkci a kvalitu ovoce, se zaměřením na omezení negativních vlivů na životní prostředí a minimalizaci obsahu cizorodých látek v plodech. Významným předpokladem pro uplatnění integrované produkce je výběr vhodných stanovišť, odrůd a technologických pěstitelských postupů.
Řepky na míru
Do setí řepky je nyní ještě spousta času, avšak v našich končinách se ujal zvyk porozhlédnout se okolo, jak která řepka vypadá a přemýšlet o budoucích kandidátech na výsev už teď. Můžeme dokázat, že nabídka odrůd řepky společnosti Limagrain je komplexní a zahrnuje hybridy vhodné do všech podmínek a na každé pole.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2020
17. 03. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3920x
Porosty ozimých obilnin, kde přetrvává zaplevelení pcháčem rolním, šťovíkem kadeřavým, případně dalšími vytrvalými plevely, bude vhodné ještě ošetřit některým herbicidem s účinnou látkou MCPA, 2,4-D, clopyralid, dicamba aj. Maximální herbicidní účinnosti dosáhneme při aplikaci na plevele ve fázi listové růžice až do výšky 20–30 cm pcháče a při teplotách nad 12 °C.
Energen - 4 roky spolupráce na suchém jihu Moravy na Statku Miroslav
Aktuálně se jaro posunulo do období nižších teplot a v předpovědi příštích 14 dní by teploty neměly být nadprůměrné. To by mělo podporovat mírný pomalejší růst porostů pšenic a řepek. Což je výhodné zvláště pro slabší porosty, protože takovýto průběh počasí by mohl porosty mírně morforegulovat. Na většině území již spadly nějaké srážky, a to pomohlo k pohybu dusíku do zóny kořenů.
Medax® Max - regulátor růstu obilnin s maximální flexibilitou
05. 03. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2913x
K nejsložitějším disciplínám v ochraně rostlin patří bezesporu aplikace růstových regulátorů. Nejsložitější je tato aplikace proto, že vyžaduje správné rozhodnutí o použití v době, kdy musíme vycházet ze znalostí odrůdy, přípravy půdy, termínu setí, úrovně nastavené výživy a vývojových fází obilnin. Kromě toho podle povětrnostních podmínek máme na tento zásah většinou málo času (nízké teploty v předjaří, déšť a vítr nebo pokročilá vývojová fáze).
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Průběh pěstitelského ročníku obilnin 2018/19 na území Moravy a Slezska
25. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2100x
Společnosti Zkušební stanice Kluky, spol. s r.o. a Agrotest fyto, s.r.o. provozují službu „monitoring - signalizace - doporučení“ od roku 2010 a zaměřují se na sledování škodlivých činitelů v porostech zemědělských plodin. Naše pracoviště působí v rámci území Moravy a Slezska. Tento příspěvek spojuje výsledky plošných sledování i experimentálních analýz získaných dat do stručné výroční zprávy, kterou v Agromanuálu zveřejňujeme.
Rok 2019 ve znamení ochranářských kauz
20. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2885x
Hodnotit právě končící rok 2019 z pohledu České asociace ochrany rostlin (CCPA), tedy výrobců a držitelů registrací převážně chemických přípravků na ochranu rostlin, není právě jednoduché. Smyslem tohoto textu není přesvědčovat přesvědčené. Spíše jde o to, přiznat, co se v roce 2019 povedlo, co nevyšlo, a také informovat o tom, co je potřeba udělat a co se připravuje. To vše z pohledu výrobců přípravků na ochranu rostlin.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2020
19. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 4704x
Kadeřavost listů broskvoně způsobuje houba Taphrina deformans. Je nejčastější a hospodářsky nejvýznamnější onemocnění broskvoní, nektarinek, ale i broskvomandloní a mandloní, které se pravidelně objevuje v jarním období. O jeho intenzitě rozhoduje především průběh počasí od vyrašení do počátku květu.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2020
18. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 4081x
Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu. K holomrazům jsou o -2 až -4 °C citlivější nedostatečně vyvinuté, slabé rostliny a porosty přehnojené dusíkem.
Klimatické podmínky a průběh vegetačního roku 2018/19 na střední Moravě
13. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 4913x
Léto 2018 bylo oproti těm minulým dosti výjimečné. Zatím co běžně trvá období s vyššími teplotami od poloviny května do půli srpna, loni to bylo více než 5 měsíců prakticky bez přestávky a letní dny s denní teplotou nad 25 °C se vyskytovaly ještě v říjnu. Loňské léto v pražském Klementinu bylo nejteplejší v historii této nejstarší stanice v zemi, na níž se počasí nepřetržitě sleduje od roku 1775.
Hodnocení plodin v ročníku 2018/19
13. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2597x
Zakládání porostů řepky se neslo nad společným jmenovatelem, kterým bylo trvalé, téměř plošné sucho.
Škodliví činitelé a ochrana brambor v roce 2019
13. 02. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3596x
Výskyt škodlivých činitelů u brambor v roce 2019 byl většinou slabší až průměrný. Výjimkou byla pouze mandelinka bramborová, která v některých lokalitách ohrozila porosty více než v předchozích letech. Na některých lokalitách se projevily negativně také intenzivní srážky na začátku září, které podpořily výskyt plísně na hlízách a měkké hniloby u náchylných odrůd.
Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2018/19 v Čechách a výhled do jara 2020
22. 01. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 4043x
Uvedená fakta o výskytu chorob a škůdců v roce 2018/19 jsou čerpána z pravidelně jedenkrát týdně sledovaných stanovišť na cca 160 místech České republiky, z toho na 85 místech v Čechách (viz mapa) v rámci projektu MSDfyto proti chorobám a škůdcům.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - leden a únor 2020
16. 01. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 4952x
Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stadiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví, apod.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - leden a únor 2020
15. 01. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2773x
Problém není v nedostatku deště, ale v celkovém rozložení srážek. Ačkoli jsme stejně jako v předchozích letech také po většinu loňského roku informováni prostřednictvím médií o pokračujících rizicích sucha a nutnosti se na důsledky projevů sucha cíleně adaptovat, nelze rok 2019 zařadit za předchozích pět let jako další suchý rok.
Poškození polních plodin v roce 2019
14. 01. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3093x
V tomto pojednání každoročně hodnotíme průběh ročníku a jeho vliv na zdravotní stav polních plodin. I v roce 2019 měl na stav porostů velký vliv průběh počasí a to jak velké sucho a vysoké teploty, tak i mnohde vydatné srážky ve druhé polovině léta. S ohledem na velmi mírné zimy v minulých letech a změny v hospodaření v krajině byl však hlavním tématem pěstitelského roku hraboš polní a obrovské škody, které způsobil jeho kalamitní výskyt.
Choroby a škůdci borůvky
23. 12. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 22733x
Do rodu Vaccinium je zařazeno téměř 450 druhů, které se vyskytují především v chladnějších oblastech na severní polokouli. Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.) je rozšířena v Evropě a severozápadní Asii na kyselých, chudých, ale humózních a vlhkých půdách. Její tmavě modré plody se sbírají pro přímý konzum a další zpracování, k léčebným účelům jsou využívány plody a listy.
Co ještě udělat na zahradě, než přijde zima
13. 11. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 3671x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí sekat na krátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději 5 cm vysoký i vyšší, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy.
Choroby a škůdci majoránky
29. 10. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 7304x
Původním místem výskytu majoránky je jihozápadní Asie a severní Afrika. Pěstovali ji již ve starověku v Egyptě, v Řecku ji používali na výrobu mastí pro zvýšení lesku vlasů, přidávali ji do vína k získání lásky, případně jako léčivou rostlinu proti bolestem uší a zubů.
Ochrana ovoce v integrované produkci pro období září a října
30. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 2517x
S příchodem podzimních měsíců se pomalu uzavírá vegetační sezona a sní i ochrana sadů. Případné aplikace pesticidů se týkají jen středně pozdních a pozdních odrůd jádrovin, které postupně dozrávají a probíhá jejich sklizeň.
Choroby a škůdci kostivalu
27. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 2853x
Kostival lékařský (Symphytum officinale L., Boraginaceae) se přirozeně vyskytuje na vlhkých stanovištích v Evropě a Asii, sekundárně i v Severní Americe. Jako vysoce přizpůsobivá bylina se objevuje také na loukách či v opuštěných zahradách, kde je považována za plevel. Z planých druhů byly vyšlechtěny kultivary využívané v okrasném zahradnictví. Kostival uplandský (S.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2019
25. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 3564x
U jádrovin můžeme moniliniovou hnilobu (Monilinia fructigena) a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní přípravky: Geoxe 50 WG - ochranná lhůta (OL) 3 dny, Pomax - OL 5 dnů; Bellis - OL 7 dnů, Luna Experience, Moon Privilege, - OL 14 dnů nebo pozdní ošetření proti strupovitosti některým z přípravků s kratší ochrannou lhůtou: Talent, Zato 50 WG - OL 14 dnů aj.
Nejčastější rezidua pesticidů v medu a pylu z lokalit s intenzivním hospodařením
24. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 10885x
Aplikace přípravků na ochranu rostlin je často nezbytnou součástí zemědělské výroby. Při jejich používání musíme mít na zřeteli ochranu životního prostředí, proto hledáme postupy, které umožní chránit před a účinky pesticidů necílové organizmy. Typickým zástupcem necílových organizmů, jsou opylovači.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2019
24. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 3605x
Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.
Testování účinnosti vybraných přípravků na ochranu rostlin v maloparcelkových pokusech
03. 09. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 2626x
V návaznosti na povinnosti vyplývající z novelizovaného zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči byl pro tyto účely zaveden program ověřování účinnosti vybraných chemických a nechemických přípravků na ochranu rostlin, případně pomocných rostlinných přípravků. Tato iniciativa vznikla za účelem zavádění integrované ochrany rostlin definované § 5 odst. 4 písm. f) téhož zákona a funguje od roku 2013.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2019
16. 08. 2019 Ochrana obecně Zobrazeno 2524x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů moniliovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Houby lze od sebe rozlišit i makroskopicky - M. fructigena obvykle mívá na napadených plodech konidiofory s konidiemi uspořádány spíše v soustředných kruzích a napadá častěji jádrové ovoce, zatímco M.