Ochrana obecně
Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2021
15. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1984x
Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu.
Poškození polních plodin v roce 2020
12. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1028x
V minulých letech jsme hodnotili průběh vegetace polních plodin v kontextu velkého sucha, vysokých teplot, silného slunečního záření a nedostatku vláhy pro rostliny. Politikové a další osoby volali „po zadržování vody v krajině“.
Když linka, tak Onca - ryze česká odrůda ozimé řepky
Špičkové liniové odrůdy výnosově za hybridy příliš nezaostávají a pokud se jim věnuje náležitá agronomická péče a pozornost, dokážou je často překonat. Takovým moderním liniovým materiálem je odrůda Onca, registrovaná v roce 2021. Jak během registračních, tak navazujících maloparcelních i poloprovozních pokusů potvrdila svoji výkonnost a zaujala přední příčku v kategorii doporučených liniových odrůd.
Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2019/20 v Čechách a výhled do jara 2021
09. 02. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1247x
Ročník 2019/20 přinesl po deseti letech změnu, a nelze ho jednoduše označit, tak jako několik předchozích, jako teplý a suchý. Naopak se vystřídalo v průběhu posledního roku několik výrazných etap.
Podzimní ošetření řepky proti chorobám a škůdcům
26. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1101x
Řepka olejka ozimá patří k intenzivně pěstovaným plodinám. Vitalitu a zdraví rostlin řepky ovlivňujeme již jejím zařazení do osevního sledu, zpracováním půdy, předseťovou přípravou, volbou odrůdy, termínem a hustotou setí dále ošetřeními proti plevelům, škodlivým organizmům, morforegulací a stimulací růstu včetně výživy.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - leden a únor 2021
15. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 2596x
Předjaří a časné jaro je nevhodnějším obdobím k prohlídce a případně i ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stadiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví apod.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - leden a únor 2021
14. 01. 2021 Ochrana obecně Zobrazeno 1805x
Stav a přezimování ozimů ovlivňuje sklizeň předplodiny, kvalita zpracování půdy, termín setí, rychlost vzcházení, zapojení a celková kondici i zdravotní stav porostu na počátku zimy, ale významný vliv má zejména průběh počasí.
Zhodnocení ochrany rostlin na střední Moravě za rok 2020
25. 11. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1464x
Hospodaření v zemědělské prvovýrobě je pod silným tlakem ekonomických a zejména přírodních vlivů a je čím dál tím náročnější a složitější. V letošním roce nejenom jarní mrazy, ale lokálně také intenzivní přívalové dešťové srážky s kroupami a vichrem působily škody, a v jarních měsících v mnoha oblastech i nadále pokračovalo sucho.
Zahrada před zimou - Co ještě udělat, než přijde zima?
07. 11. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2992x
Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí sekat nakrátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději 5 cm vysoký i vyšší, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy. Posečenou trávu sbíráme do koše, případně ji shrabujeme spolu se spadaným listím.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2020
16. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2047x
U jádrovin lze moniliniovou hnilobu (a také sazovitost, mušincovitost a některé skládkové choroby) omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní.Zdravotní stav plodů a skladovatelnost zlepšuje i přidání listových vápenatých hnojiv do postřiku. Na odrůdách letního typu póru škodí rzivost česnekovitých (Puccinia alli). Výskyt rzivosti podporuje nízká teplota a vysoká vzdušná vlhkost nebo slabé dešťové srážky.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2020
15. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1855x
Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.
Choroby a škůdci křenu
07. 09. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3078x
Křen selský (Armoracia rusticana G. M. Sch., Brassicaceae) se původně vyskytoval v oblastech východní části Evropy a západní Asie, odkud byl přivezen do střední Evropy, kde se značně rozšířil. V České republice se pěstuje od 12. století. V současné době je známý jako kořeninová zelenina, jako léčivá rostlina byl využíván mnohem dříve, k posílení organizmu, např.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2020
17. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2437x
Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů peckovin i jádrovin moniliniovou hnilobou. Původcem choroby je vřeckatá houba Monilinia laxa a někdy i její blízce příbuzná Monilinia fructigena. Při ohrožení vinic chorobami nebo škůdci pokračujte podle potřeby v ošetření proti plísni révy, padlí révy, obalečům - obalečíku jednopásému, obaleči mramorovanému a případně i šedé hnilobě hroznů révy.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2020
14. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1723x
Na lokalitách, kde byl vloni škodlivý výskyt slimáků, slimáčků a plzáků, je potřeba věnovat pozornost i těmto škůdcům. V polních kulturách největší škody způsobují slimáci na vzcházející řepce a obilninách vyžíráním klíčků. Vylíhlí slimáčci se v prvních fázích vývoje živí řasami. Ty rostou hlavně na vlhčích (zastíněných) a kyselejších lokalitách.
Choroby a škůdci řepíku lékařského
03. 08. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1468x
Původním místem výskytu řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria L., Rosaceae) je Evropa, severní Afrika, jihozápadní Asie a Severní Amerika, kde roste jako vytrvalá bylina na slunných, chudých půdách. V zahraničí patří řepíky (Agrimonia procera, syn. Agrimonia odorata a Agrimonia pilosa) k ekonomicky a zahradnicky významným rostlinám, ale pěstování je často ovlivňováno výskytem rzi.
Hlavní choroby a škůdci cukrovky v Polsku v současnosti
29. 07. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1123x
Cukrovku v Polsku pěstuje více než 30 600 pěstitelů na výměře více než 240 000 ha. V sezoně 2017/18 bylo dosaženo rekordního výnosu kořene 68,12 t/ha při cukernatosti 16,5 %. Průměrná velikost pěstované plodiny na pěstitele je 7,8 ha a tento průměr se v posledních letech neustále zvyšuje v důsledku ukončení pěstování u malých pěstitelů.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2020
16. 07. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2650x
Podle potřeby pokračujte v ošetření proti strupovitosti jabloně, hrušně (Venturia inaequalis, V. pyrina) a padlí jabloně (Podosphaera leucotricha). Červenec je rozhodujícím obdobím k zabránění výskytu padlí na jabloních v příštím roce. Rovněž sledujte podle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2020
15. 07. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1347x
Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i hnědé/terčovité skvrnitosti listů (Alternaria alternata/solani) ve všech porostech. Na lokalitách se škodlivým výskytem plísně (nad 25 %) je vhodné provést (nejlépe desikací) likvidaci natě, aby nedošlo k napadení hlíz.
Choroby a škůdci třezalky
11. 07. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1544x
Místem původního výskytu třezalky tečkované (Hypericum perforatum L.) je Evropa, Asie a severozápadní Afrika, odkud byla zavlečena do mírných a subtropických oblastí téměř celého světa. V České republice se vyskytuje spíše jako planě rostoucí bylina na slunných, sušších stanovištích.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červen a červenec 2020
16. 06. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3812x
Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nepokryli primární infekci) v ošetření proti strupovitosti jabloně (Venturia inaequalis) a padlí jabloně (Podosphaera leucotricha). Rovněž sledujte dle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - červen a červenec 2020
15. 06. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2132x
Sledujte podle signalizace výskyt plísně bramboru (Phytophthora infestans) a lokálně i hnědé skvrnitosti listů bramboru (Alternaria solani). Prognóza výskytu je na eagri.cz. Cílem fungicidní ochrany proti plísni bramboru je oddálení infekce natě, omezení šíření choroby v porostu a zabránění infekce hlíz.
Přípravky společnosti Coteva Agriscience v máku od setí až do sklizně
29. 05. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1507x
Společnost Corteva Agriscience nabízí preemergentní i postemergentní herbicidy, fungicidy, růstové regulátory a insekticidy. S přípravky této společnosti lze ošetřovat porosty máku od setí až do sklizně.
Využití biologické ochrany v produkci rostlin
21. 05. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 3461x
Ochrana plodin proti působení biotického stresu je stále jednou z klíčových otázek zemědělství. Po érách nadbytečných a často i neúčelných plošných aplikací chemických přípravků jsou v současnosti metody integrované ochrany rostlin zaměřeny na efektivnost, zkvalitnění pěstovaných plodin, ochranu necílových organizmů a udržitelnost.
Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2020
16. 05. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 5330x
Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období zejména škodí padlí jabloně a strupovitost jabloně a hrušně. Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů jsou sbalené listy, svilušky a různé druhy mšic. Na hrušních může také škodit rzivost hrušně a místy i mera skvrnitá a mera hrušňová.
Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2020
15. 05. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 2127x
Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů ozimé pšenice nejpozději ve fázi BBCH 50–51 (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Ze škůdců sledujte podle signalizace zejména vajíčka a larvy kohoutků, mšice a v oblastech, kde se škodlivě projevují larvy bejlomorky sedlové a plodomorek (pšeničné a plevové), také výskyty těchto škůdců.
Fotosoutěž k Mezinárodnímu roku zdraví rostlin 2020
13. 05. 2020 Ochrana obecně Zobrazeno 1097x
Usnesením Valného shromáždění OSN byl rok 2020 vyhlášen Mezinárodním rokem zdraví rostlin. Smyslem fotosoutěže je tedy ukázat život rostlin jako nezastupitelné a mnohostranně prospěšné součásti naší planety, ale také zachytit rostliny jako živé organizmy trpící chorobami, škůdci a nepříznivými podmínkami prostředí, a které potřebují péči.