BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2020

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2020

16. 07. 2020 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3008x

Podle potřeby pokračujte v ošetření proti strupovitosti jabloně, hrušně (Venturia inaequalis, V. pyrina) a padlí jabloně (Podosphaera leucotricha). Červenec je rozhodujícím obdobím k zabránění výskytu padlí na jabloních v příštím roce. Rovněž sledujte podle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2020

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2020

15. 07. 2020 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 1905x

Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i hnědé/terčovité skvrnitosti listů (Alternaria alternata/solani) ve všech porostech. Na lokalitách se škodlivým výskytem plísně (nad 25 %) je vhodné provést (nejlépe desikací) likvidaci natě, aby nedošlo k napadení hlíz.

Proseeds
Energen

Doporučení do jarních sladovnických ječmenů

U jarních obilnin ve fázi odnožování můžeme ovlivnit jejich celkový výnosový potenciál a architekturu porostu. Jarní ječmeny, jarní pšenice a ovsy mají obecně významně méně času pro svůj vývoj než ozimy, a proto má význam jim v období odnožování věnovat maximální pozornost. Podpora tvorby kořenů, zvýší příjem živin z půdy.

RWA Czechia vstoupila na náš trh

RWA Czechia vstoupila na náš trh

15. 07. 2020 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 2907x

Od dne 1. 7. 2020 působí na českém trhu s přípravky na ochranu rostlin, osivy a dalšími produkty pro zemědělství nový subjekt RWA Czechia s.r.o., který vznikl převzetím společnosti BOR, s.r.o. Změny související s převzetím i dlouhodobou tradicí této společnosti představil JUDr. Jaroslav Záluský přímo v sídle společností v Unhošti, která se nachází nedaleko Kladna.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Nežádoucí úlet postřiku a jak jej omezovat

Nežádoucí úlet postřiku a jak jej omezovat

14. 07. 2020 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Česká společnost rostlinolékařská, Brno Mechanizace Zobrazeno 2664x

Nežádoucí úlet a jeho omezování je středem zvýšené pozornosti odborníků v oblasti aplikačních technologií již řadu let. Ověřovány a zkoušeny jsou mimo jiné podmínky jeho vzniku a způsoby, jak jej maximálně eliminovat.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Ochrana pšenice proti fuzariózám klasu

Ochrana pšenice proti fuzariózám klasu

14. 07. 2020 Ing. Jana Chrpová, CSc., Ing. Jana Palicová, Ph.D., Ing. Jana Kozová; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 1567x

Fuzariózy klasu jsou nejvýznamnější klasovou chorobou pšenice. Vzhledem k tomu, že některé druhy rodu Fusarium jsou producenty mykotoxinů, dochází u napadeného zrna nejen k redukci výnosů, ale i ke snížení hygienické kvality zrna. K napadení porostů obilnin přispívá zúžení osevních postupů i zvýšené využití minimalizace nebo bezorebného zpracování půdy.

Klasická výživa a moderní trendy v kukuřici

Klasická výživa a moderní trendy v kukuřici

13. 07. 2020 Ing. Jaroslav Tomášek, Ph.D., Ing. Jan Brinar, Bc. Jakub Schamberger; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 3019x

Pěstování polních plodin procházelo během vývoje lidstva mnoha mezníky. Dalo by se říci, že jsme již prošli dlouhou cestou zkušeností a zemědělci jsou již dobře informováni o možnostech úspěšného pěstování kukuřice, této moderní obilniny.

Choroby a škůdci třezalky

Choroby a škůdci třezalky

11. 07. 2020 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 2179x

Místem původního výskytu třezalky tečkované (Hypericum perforatum L.) je Evropa, Asie a severozápadní Afrika, odkud byla zavlečena do mírných a subtropických oblastí téměř celého světa. V České republice se vyskytuje spíše jako planě rostoucí bylina na slunných, sušších stanovištích.

Síra na list - vhodný doplněk výživy máku

Síra na list - vhodný doplněk výživy máku

10. 07. 2020 Doc. Ing. Petr Škarpa, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 2883x

Mák patří mezi tradiční plodiny pěstované v ČR. V posledních letech se jeho cena stabilizovala, a i v případě průměrného výnosu je při zachování kvality plodinou vysoce rentabilní. Většina pěstitelů má technologii pěstování máku vyřešenou, a to jak z pohledu agrotechniky, tak i vstupů chemie (hnojiv, pesticidů), mnoho z nich se však nebrání vyzkoušet postupy pro ně netradiční.

Implementace inovované půdoochranné pěstební technologie cukrové řepy

Implementace inovované půdoochranné pěstební technologie cukrové řepy

09. 07. 2020 Prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc. a kol. Technologie pěstování Zobrazeno 2711x

Cukrová řepa je plodina, která je náročná na půdní a klimatické podmínky. Půda a její kvalita patří mezi rozhodující faktory při jejím pěstování. Je snaha, aby vlastní pěstování cukrové řepy přispívalo ke zvyšování půdní úrodnosti. Proto musí být využívány postupy příznivé pro půdu a mezi ně patří i využívání půdoochranných technologií.

Choroby kukuřice (4): Houbové choroby kukuřice III.

Choroby kukuřice (4): Houbové choroby kukuřice III.

08. 07. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2246x

Kromě obecné listové spály kukuřice způsobené patogeny rodu Cochliobolus a Setosphaeria, o které jsem se zmínila v minulém čísle, můžeme na listech kukuřice pozorovat antraknózovou listovou spálu kukuřice, způsobenou vřeckovýtrusnou houbou Glomerella graminicola (a.: Colletotrichum graminicola). Patogen napadá kukuřici, čirok a trávy.

Zvláštnosti výživy sóje a jej vplyv na odolnosť voči chorobám

Zvláštnosti výživy sóje a jej vplyv na odolnosť voči chorobám

07. 07. 2020 Ing. Peter Mižík; Agrofert o. z. Agrochémia Hnojení Zobrazeno 4567x

V súčasnosti prevažuje zaradenie sóje medzi dve obilniny, prípadne ako prerušovač sledu pšenice. Zanecháva v pôde pre následnú plodinu 20–40 kg čistého N/ha po rozložení pozberových zvyškov a dobre rozvinutou koreňovou sústavou zlepšuje pôdnu štruktúru.

Škodcovia cesnaku a cibule

Škodcovia cesnaku a cibule

06. 07. 2020 Ing. Ján Tancik, PhD.; Ecophyta, s. r. o. Nitra Škůdci Zobrazeno 39003x

Rastliny cesnaku a inej cibuľovej zeleniny napáda mnoho druhov fytofágov počas celej vegetácie. Mnohé z nich škodia aj po zbere na uskladnených produktoch, ale len niekoľko z nich sa vyskytuje častejšie a spôsobujú významné zníženie kvality a kvantity úrody.

Galleko® - riešenie pre ozimné pšenice a jačmene

Galleko® - riešenie pre ozimné pšenice a jačmene

05. 07. 2020 Mgr. Martin Šotik; Galleko Stimulace Zobrazeno 2434x

Zimná prestávka pomaly ale isto končí a jarné práce sa pozvoľna začínajú rozbiehať. Čo nevidieť však budú v plnom prúde. Je pravdou, že zima nijak zvlášť porastom ozimných pšeníc a jačmeňov, neublížila. Zatiaľ sa nám vyhli holomrazy a taktiež dní s dennou teplotou pod bodom mrazu bolo minimum. Dúfajme, že to teraz už tak aj zostane. Porasty ozimných obilnín sú v rámci celého Slovenska i Česka v slušnej kondícii.

Vitalic - stimulátor na regeneraci kořenů, nadzemní biomasy a zpevnění pletiv

Vitalic - stimulátor na regeneraci kořenů, nadzemní biomasy a zpevnění pletiv

05. 07. 2020 Ing. Zora Marková-Špirakusová; Amagro s.r.o. Stimulace Zobrazeno 2079x

Vitalic je kombinovaný sofistikovaný stimulátor růstu na bázi lignohumátu draselného s vysokým podílem huminových kyselin a vzácných fulvokyselin ke stimulaci růstu kořenů a nitrofenolátů draselných, které chrání a zpevňují pletiva.

Manuál k výběru odrůd řepky ozimé

Manuál k výběru odrůd řepky ozimé

05. 07. 2020 Ing. David Bečka, Ph.D. a kol. Osivo a sadba Zobrazeno 2839x

V Čechách je registrováno kolem 110 a na Slovensku dokonce asi 180 odrůd ozimé řepky. K tomu se pěstuje řada odrůd z EU katalogu. Každoročně přibývají novinky, které kromě vyššího výnosu vynikají i dalšími vlastnostmi.

Acceleron Elite - komplexní moření řepky Dekalb

Acceleron Elite - komplexní moření řepky Dekalb

05. 07. 2020 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 2939x

Za poslední měsíc se učíme žít jiným způsobem, než jsme byli zvyklí, učíme se přijímat nová pravidla, na která jsme snad nikdy nepomysleli. Příroda však stále žije svým neměnným životem.

Fungicidní ochrana a stimulace sóji v roce 2019

Fungicidní ochrana a stimulace sóji v roce 2019

04. 07. 2020 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 1878x

Jelikož počasí na většině území ČR bylo velmi suché a teplé, výskyt a rozvoj houbových chorob byl jen ojedinělý a velmi nízký. Občas byl zaznamenán velmi slabý výskyt hlízenky (Sclerotinia sclerotiorum).

Invazní a nebezpečné druhy plevelů v porostech kukuřice

Invazní a nebezpečné druhy plevelů v porostech kukuřice

03. 07. 2020 Ing. Jan Winkler, Ph.D., Ing. Barbora Kotlánová, Ing. Igor Děkanovský; Mendelova univerzita v Brně Plevele Zobrazeno 4908x

Plevele představují pro pěstitele kukuřice stále hlavní problém. Přítomnost plevelů snižuje výnos zrna i biomasy a jejich regulace je finančně i časově náročná.

Všechno začíná osivem

Všechno začíná osivem

02. 07. 2020 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 1888x

Ochrana vašeho výnosu začíná u volby vhodného osiva. Kromě samotné odrůdy je dnes základem bohaté úrody také volba správného mořidla. Můžete mít nejúrodnější pole a nejlepší osivo, ale pokud ho nedokážete ochránit, je váš výnos ohrožen. Když se řekne mořidla od BASF, většině z vás se asi nejdříve vybaví Kinto® Duo nebo Systiva®.

Použití a vlastnosti Systivy

Použití a vlastnosti Systivy

02. 07. 2020 Ing. Václav Pavelka, Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 1549x

Přípravek Systiva® (Xemium® 333 g/l) pro fungicidní ošetření osiva je v praxi posledních let dobře známý z používání především v jarním, ale i ozimém ječmeni. Nyní se zaměřujeme na jeho používání také v ozimé pšenici, kde má velký potenciál. O Systivě se toho už hodně napsalo, proto jsem se rozhodl zaměřit na praktické uplatnění Systivy a očekávání.

Jak na očistu postřikovače po ukončení aplikace

Jak na očistu postřikovače po ukončení aplikace

01. 07. 2020 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Česká společnost rostlinolékařská, Brno Mechanizace Zobrazeno 3384x

Každý postřikovač by měl po aplikaci přípravků, nejlépe ještě na ošetřovaném pozemku, projít očistou, aby z pole odjížděl zbaven zbytků postřiku, kterým může být znečištěn jak z vnějšku, tak samozřejmě zevnitř. Správná očista po ukončení aplikace by měla být prováděna pravidelně, důkladně, a také v souladu s požadavky na bezpečnost obsluhy a ochranu životního prostředí.

Kompletní ochrana porostů brambor

Kompletní ochrana porostů brambor

01. 07. 2020 Ing. Jan Herman; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 2390x

Na základě nařízení EU o zákazu používání účinné látky diquat ke dni 4. 2. 2020 zmizely z našeho trhu přípravky k desikaci brambor. Jediný prostředek, který je v současné době možné k tomuto účelu použít, je herbicid Kabuki od společnosti Sumi Agro Czech. Ale nejen Kabuki tvoří naši nabídku do bramboru. V portfoliu najdete celou řadu dalších přípravků ke spolehlivé ochraně brambor po celou dobu vegetace.

Ochrana a zejména regulace plevelů v sóji v roce 2019

Ochrana a zejména regulace plevelů v sóji v roce 2019

30. 06. 2020 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 2238x

Rok 2019 se vyznačoval značně atypickým průběhem počasí, což se v posledních letech začíná stávat téměř pravidlem. Hlavní problematická období z pohledu růstu a ochrany sóji uvádíme níže.

Ochrana ovoce v integrované produkci: Doporučení pro měsíc červen

Ochrana ovoce v integrované produkci: Doporučení pro měsíc červen

30. 06. 2020 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY spol. s r.o. Sady a vinice Zobrazeno 1408x

Zatímco během května, zejména v jeho první polovině, stále ještě můžeme pociťovat vliv odcházejícího zimního období, v červnu se počasí stabilizuje a nabývá letního charakteru. Rostoucí vegetace a příznivé klima tvoří ideální podmínky pro rozvoj škůdců i chorob.

Kdy, proč a jak používat mimokořenovou aplikaci živin

Kdy, proč a jak používat mimokořenovou aplikaci živin

29. 06. 2020 Ing. Gabriela Kurešová, Ph.D., RNDr. Ivana Raimanová, Ph.D., Bc. Gabriela Lotová; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Listová hnojiva Zobrazeno 5040x

Rostliny pro svůj růst a vývoj potřebují dostatečný přísun živin. Rostlina je získává především prostřednictvím kořenového systému z půdní zásoby. Během vegetace mnohdy dochází k narušení tohoto procesu a rostlinám se pak živiny nedostávají. Častou příčinou je zhoršená dostupnost živin z půdy, která nastává v důsledku nedostatku vody, přemokření, nízké teploty půdy, nevyhovující půdní rekci případně jiných důvodů.

1 .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 .. 110
detail