Pevná konstanta pro zdraví a energii obilnin
11. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 645x
V podobě fungicidu Cayunis® přichází na trh nový fungicid, který přináší inovativní přístup k úspěšnému řešení širokého spektra houbových chorob pro podporu tvorby výnosů za různých povětrnostních podmínek. Tento fungicid naplní očekávání z pohledu vysoké účinnosti a ekonomiky fungicidního zásahu ve všech oblastech při různé intenzitě pěstování obilnin.
Prognóza výskytu stéblolamu na obilninách a způsoby ochrany
11. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 830x
Ztráty na výnosech způsobené chorobami pat stébel mohou dosahovat více než 30 %. Úspěšnou chemickou ochranu v posledních letech komplikuje omezování dostupných fungicidních přípravků Evropskou unií a vznik rezistentních kmenů patogenů vůči účinným látkám fungicidů. Základem spolehlivé strategie ochrany obilnin proti stéblolamu, nejzávažnější chorobě pat stébel obilnin, se jeví pěstování odolných odrůd.
Listová hnojiva a novinky od společnosti Innvigo
10. 06. 2024 Hnojení Zobrazeno 700x
Také v letošním roce společnost Innvigo přináší pestrou nabídku speciálních kapalných a rozpustných listových hnojiv s širokým využitím v řadě plodin, mezi něž patří i letošní novinky CuProte a Nano Active Forte.
Ochrana proti škůdcům cukrovky po ukončení moření osiva neonikotinoidy
10. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 1193x
Od počátku 90. let byla technologie pěstování cukrovky v Evropě, včetně ČR založena na moření osiva neonikotinoidy. Očekává se, že zákaz moření osiva cukrovky neonikotinoidy od roku 2024 bude zásahem do technologie pěstování s negativními dopady na efektivitu pěstování cukrovky a udržení dosahovaných výnosů. Současně se očekávají zásadní změny v ochraně proti škůdcům vzcházející cukrovky a proti přenašečům virů žloutenek cukrovky.
Romeo si plodiny zamilují
09. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 689x
Nový fungicid Romeo se zcela unikátní účinnou látkou a ojedinělým mechanizmem působení můžete využít k ochraně řepky olejlky, hořčice, révy vinné, zeleniny, jahodníku, jabloní, bylin, okrasných rostlin a trávníků proti houbovým patogenům a na celkové posílení odolnosti rostlin.
Účinná a selektivní ochrana kukuřice proti nežádoucímu zaplevelení
08. 06. 2024 Plevele Zobrazeno 671x
Pěstování kukuřice není tak náročné na počet pesticidních vstupů jako u některých jiných polních plodin. Právě proto je však volba účinného a vysoce selektivního herbicidu jedním ze základních kamenů úspěšného pěstování této plodiny. Vzhledem k tomu, že se jarní období v posledním období vyznačuje teplým a suchým průběhem počasí, má tento jev mimo jiné za následek odklon od používání čistě preemergentně aplikovaných herbicidů.
Nová generace řepky se skokovým nárůstem výnosu
07. 06. 2024 Osivo a sadba Zobrazeno 359x
V letošním roce šlechtitelská společnost Lidea uvádí na trh přelomovou generaci hybridů řepky, se skokovým nárůstem výnosového potenciálu, efektivnějším využitím dusíku, geneticky podmíněnou rezistencí vůči viru žloutenky vodnice a s lepší odolností podzimním škůdcům. To významně posouvá výnosový potenciál hybridů a zároveň zvyšuje jeho stabilitu i v méně příznivých podmínkách.
Ochrana porostů máku setého proti vyskytujícím se hmyzím škůdcům
07. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 798x
Mák setý se zařadil k plodinám, u kterých musíme dbát zvýšené pozornosti při jejich pěstování. Dobře zvolený pozemek, výběr odrůdy či vhodná příprava půdy jsou důležité před samotným založením porostu. V technologii pěstování patří k těm jednodušším operacím.
Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy
06. 06. 2024 Stimulace Zobrazeno 4096x
Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.
Kagura - osvědčené odplevelení kukuřice
06. 06. 2024 Plevele Zobrazeno 620x
Pro postemergentní odplevelení porostů kukuřice jste v loňském roce mohli poprvé využít nový přípravek Kagura z dílny společnosti Sumi Agro. Jedná se o vysoce selektivní herbicid se dvěma účinnými látkami se širokým plevelohubným záběrem.
Výskyt chorob obilnin a možnosti fungicidní ochrany
06. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 412x
Obilniny se pěstují na téměř 55 % orné půdy v České republice. V roce 2023 bylo oseto obilninami na našem území podle Českého statistického úřadu 1 326 tis. ha. Obilniny jsou pěstovány ve všech výrobních oblastech a jsou také důležitými předplodinami pro následné plodiny. To je pádný důvod, proč se zabývat obilninami. Výše jejich výnosu závisí na celkové kondici a zdraví porostů. Zdravotní stav může být ovlivněn řadou faktorů.
Virová zakrslost ozimého ječmene
05. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 783x
V letošním jarním období bylo možné pozorovat nebývale vysoké ochoření ozimého ječmene žlutou virovou zakrslostí ječmene. Výskyty byly nejen v nížinných oblastech východních Čech, ale i v polohách s nadmořskou výškou kolem 450 m n. m.
Technologie BioAktiv CZ je odpovědí na zemědělské výzvy roku 2024
04. 06. 2024 Stimulace Zobrazeno 580x
Když přemýšlíme nad inovacemi našich produktů a agrotechnik, myslíme na globální i lokální kontext a výzvy, které jsou teprve za dveřmi a zemědělství jako takové budou ovlivňovat. Zároveň nezapomínáme na českého zemědělce, který se sice dokáže držet tradice zuby nehty, ale není mu cizí ani zavádění moderních technologií a přístupů ve výživě rostlin a instinkt přizpůsobení se. Co nás tedy s největší pravděpodobností v roce 2024 čeká?
Mirage® C: Nejen stéblolam na výbornou
03. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 477x
Po loňském vypadnutí léty oblíbené účinné látky prochloraz vyvstala před pěstiteli ozimých obilnin otázka, která účinná látka může efektivně nahradit zásah na první jarní ozdravění porostu, a to zejména tam, kde hrozí napadení porostu pravým stéblolamem? Řešení ale tady je. Naštěstí ještě účinnější.
Vliv organických hnojiv na erozní parametry půdy
03. 06. 2024 Hnojení Zobrazeno 1029x
V České republice představuje půda klíčový faktor v rostlinné produkci, a proto je intenzivně zkoumána z hlediska její kvality a vlastností. Jako komplexní směs minerálních a organických látek disponuje půda pomalou regenerační schopností. Porušení tohoto regeneračního cyklu, způsobené například nevhodnou volbou osevních postupů, vede ke snížení obsahu organické hmoty v půdě a následné erozi.
Topsil - novinka pro sílu a odolnost
02. 06. 2024 Stimulace Zobrazeno 813x
V letošním roce uvádí společnost CHEMAP AGRO s.r.o. na trh nový přípravek s obchodním názvem Topsil. Přípravek patří do skupiny rostlinných biostimulantů a vznikl na základě spolupráce společnosti s pracovištěm růstových regulátorů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tedy na základě stejné spolupráce jako již dříve vznikl úspěšný přípravek Aucyt® Start.
Akú antirezistentnú ochranu zvoliť proti blyskáčikom a šešuľovým škodcom repky?
01. 06. 2024 Škůdci Zobrazeno 558x
Po úspešnej ochrane proti krytonosovi štvorzubom a repkovom nadchádza obdobie, ktoré je typické výskytom blyskáčika repkového a ďalších škodcov na kvetoch a šešuliach repiek. Pre pestovateľov repky na ochranu proti stonkovým krytonosom tohto roku pribudol významný insekticíd vo forme prípravku Sivanto® Energy.
Moderní fungicidní ochrana cukrovky na bázi účinné látky Revysol®
01. 06. 2024 Choroby Zobrazeno 825x
Cukrová řepa dokáže zajistit vysoké zisky, ale proto, abyste získali vysoký výnos a cukernatost, musíte této plodině zajistit intenzivní ochranu. Fungicidy Alonty® a Belanty® od společnosti BASF znamenají novou éru ochrany cukrové řepy poté, co jsme v roce 2020 přišli o registraci účinné látky epoxiconazole.
Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů
31. 05. 2024 Stimulace Zobrazeno 3229x
Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.
Užitečné organizmy (52): Microgastrinae (II)
31. 05. 2024 Škůdci Zobrazeno 733x
Kokony lumčíků z podčeledi Microgastrinae mohou být ukryté v místě žíru housenky, ale u nemalé části druhů jsou nápadné, často viditelné z několika metrů. Tím se liší od většiny parazitoidů, kteří se naopak snaží ukrýt před zraky predátorů a parazitoidů.
Kompletní služby pro variabilní aplikace
30. 05. 2024 Precizní zemědělství Zobrazeno 849x
S technologiemi, které šetří čas, peníze a v praxi opravdu fungují, se mohli seznámit účastníci dubnového semináře na statku Kumberk poblíž Plzně, pořádaném společnostmi Varistar, Dagros a Newia. Přednášky s ukázkami techniky se věnovaly preciznímu zemědělství a přínosu variabilních aplikací pro praxi.
Půdoochranná opatření s důrazem na zadržení vody v hrůbcích při pěstování brambor
29. 05. 2024 Technologie pěstování Zobrazeno 1084x
Brambory jsou v České republice pěstovány většinou na svažitých pozemcích. Na nich může docházet ke ztrátám a degradaci půdy vodní erozí, a to zejména v období, kdy povrch půdy není dostatečně chráněn rostlinným pokryvem. To platí zejména v případě nevhodně zvolených pěstebních postupů. Snižování projevů vodní eroze je součástí legislativních opatření. Brambory jsou z důvodu rizika vodní eroze považovány za nebezpečnou plodinu.
Ochrana praporcového listu a klasů obilnin
28. 05. 2024 Choroby Zobrazeno 605x
Proti klasovým fuzáriím je určen fungicid Prosaro® 250 EC v době kvetení. V nabídce pro letošní rok je cenově zvýhodněný balíček Cayunis® + Prosaro® Pack se slevou 10%. Fungicid Hutton® Forte není primárně určen k ochraně klasů, ale rozsah jeho registrace a velmi dobrá účinnost proti klasovým fuzáriím v pšenici ozimé a v ječmeni jarním toto použití nabízí. Toho lze s výhodou využít, pokud plánujeme jedno fungicidní ošetření na přelomu T2 a T3.
Aplikace přípravků podle pravidel
27. 05. 2024 Mechanizace Zobrazeno 1244x
Nejen použití vhodného přípravku na ochranu rostlin nebo moderní aplikační techniky, ale zejména dodržování správných postupů a zohledňování pravidel pro používání přípravků i aplikační techniky jsou zárukou efektivity, přesnosti, ale hlavně bezpečnosti pro lidské zdraví a životní prostředí.
Začátek škodlivosti expandující kněžice zeleninové
24. 05. 2024 Škůdci Zobrazeno 1548x
Kněžice zeleninová (Nezara viridula) se řadí z celosvětového hlediska mezi nejškodlivější druhy. Tento původně jihoevropský druh se s oteplováním postupně posouvá na sever a mimo samovolného šíření využívá k přesunu i služeb dopravních společností.