Choroby
Moderní nabídka fungicidů BASF pro ochranu obilnin
01. 03. 2025 Choroby Zobrazeno 455x
Rok 2025 představuje sezónu, kdy společnost BASF zavádí na trh v České republice další nový fungicid. Přípravek Osiris® Revy završí zavádění řady fungicidů založených na nejmodernějším isopropanolovém azolu Revysol® (mefentrifluconazol). Vy si tak můžete vybrat z velmi bohaté nabídky přípravků na různorodé bázi účinku.
Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2023/24
27. 02. 2025 Choroby Zobrazeno 484x
Povětrnostní podmínky mají výrazný vliv na intenzitu výskytu škodlivých organismů a průběh vegetace na dané lokalitě. Začátek vegetačního období 2023/24 byl poznamenán mimořádným suchem, během podzimu se však vláhová situace zlepšila a až do sklizně přetrvávaly nadprůměrně vysoké teploty a s výjimkou měsíce dubna i vysoké úhrny srážek.
Luxus, Kalbex a Inka - špičkové pšenice pro každého agronoma
Doba, kdy bylo možné pouze volit mezi výnosem a kvalitou, je pryč. Moderní agronomie si žádá odrůdy, které zvládnou obojí - a ještě více. Pšenice nové generace ze Selgenu přinášejí řešení nejen pro náročné pěstitele, ale i pro měnící se klimatické a ekonomické podmínky. Seznamte se s trojicí – Luxus, Kalbex a Inka, která nastavuje nový standard.
Choroby luskovin: Houbové choroby fazolu
19. 02. 2025 Choroby Zobrazeno 359x
K nejzávažnějším chorobám keříčkových odrůd fazolu patří antraknóza fazolu. Škodlivost se projevuje snížením klíčivosti semen, žloutnutím a usycháním listů, snížením jakosti zelených lusků. Podobné příznaky může vyvolat i komplex patogenů způsobující kořenovou spálu a vadnutí fazolu. K oslabení rostlin může také dojít při vyšším infekčním tlaku rzi fazolové.
Absolut-ně efektivní pšenice
Kvalita zrna potravinářské pšenice z posledních 2 ročníků vykazovala nižší obsah bílkovin v zrnu. Naplno se projevilo, jak je důležité dbát na rozložení rizik při pěstování potravinářské pšenice i volbu konkrétní odrůdy. Řešením je určitě volba odrůd s kvalitu E, ale tato kvalita je zpravidla vykoupena o něco nižším výnosovým potenciálem. Kvalitou na úrovni (často i nad úrovní) elitních odrůd, a přitom vynikající výnos zrna srovnatelný s nejvýnosnějšími „A" pšenicemi poskytuje středně raná německá odrůda s názvem Absolut.
Choroby luskovin: Šedá a bílá hniloba luskovin
24. 01. 2025 Choroby Zobrazeno 488x
Šedá a bílá hniloba luskovin patří k hospodářsky závažným chorobám. Rostliny jsou náchylné k infekci především v přehoustlých porostech nebo při déletrvajícím dešti. Původci těchto chorob jsou polyfágní fytopatogenní houby, které napadají všechny druhy luskovin. Po infekci dochází k tvorbě skvrn, lámání stonků a předčasnému zasychání rostlin. Při vyšším infekčním tlaku dochází k značným ztrátám na výnosu.
Energen - Fruktus s posledním fungicidem
Energen Fruktus Plus s posledním fungicidem do klasu jarního ječmene podporuje tok asimilátů do klasu. Výsledkem je lepší plnění zrna, zvýšení objemové hmotnosti, zvýšení podílu předního zrna a naředění dusíku v zrnu. Výsledek je podobný jako při používání Aktivátoru do pšenic. Rozdíl je v tom, že Aktivátor navíc podporuje zvýšení dusíkatých látek, což je výhodné pro pšenice a nikoli pro sladovnické ječmeny.
Účinnost vybraných rostlinných silic proti bakterii Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum
03. 01. 2025 Choroby Zobrazeno 754x
Jedním z původců bakteriální měkké hniloby hlíz bramboru je pektinolytická bakterie Pectobacterium carotovorum subsp. carotovorum (Pcc). Onemocnění významně redukuje výnos, zhoršuje se kvalita a skladovatelnost hlíz bramboru. Hniloba se může projevit již v půdě, krátce po sklizni, nebo až v průběhu skladování (Vokál, 2013).
Účinky biostimulantu Albit v porostech sóji luštinaté
Pěstební postupy sóji jsou často omezovány na základní péči spočívající v ošetření proti škodlivým faktorům. Zažité postupy reagují na základní poznatek o samo zajištěné výživě rostlin prostřednictvím vázání dusíku z atmosféry. Možností, jak podpořit početnost a aktivitu hlízkových bakterií na kořenech sóji, je použití otestovaného biostimulantu Albit se širším signálním mechanismem účinku v systému půda-kořen-rostlina.
Syndrom nízké cukernatosti cukrové řepy
01. 01. 2025 Choroby Zobrazeno 784x
Syndrom nízké cukernatosti cukrové řepy je onemocnění cukrové řepy, které bylo poprvé zjištěno v roce 1991 ve Francii. Choroba je vyvolána bakteriemi, které jsou přenášeny křísem žilnatkou rákosní. Ochrana proti jejímu šíření spočívá ve správném využití pěstitelských opatření a ve šlechtění odolných odrůd.
PROFYTO - Obchodní značka vybraných přípravků na ochranu rostlin
Díky neustálému tlaku společnosti a státních orgánů na snižování spotřeby přípravků na ochranu rostlin se snižuje množství registrovaných účinných látek a v některých případech bývá i problematická jejich dostupnost. V případě některých chorob a škůdců se už nyní dostáváme do situace, kdy velmi těžko hledáme účinné a efektivní řešení, protože zastoupení účinných látek jednoduše chybí.
Choroby luskovin: Rzivost hrachu a bobu
18. 12. 2024 Choroby Zobrazeno 574x
Rzi v našich podmínkách obvykle nezpůsobují větší poškození rostlin. Vyšší škody mohou vznikat hlavně v pozdě setých porostech, na zamokřených půdách, či na pozemcích přehnojených dusíkem. Při silném napadení porostu dochází k předčasnému dozrávání a zasychání rostlin a snižuje se tak hmotnost a kvalita sklizených semen.
Odolnost pšenice špaldy rzím, padlí travnímu, listovým skvrnitostem a snětím mazlavým
13. 11. 2024 Choroby Zobrazeno 1114x
Pšenice špalda (Triticum spelta) je pluchatá hexaploidní pšenice. Na rozdíl od pšenice seté má pluchu a plušku přirostlou k obilce, zrna se proto při zpracování musí mechanicky loupat. Rozpadavý klas špaldy má při přezrání sklon rozlamovat se na klásky.
Choroby luskovin: Kořenová spála a vadnutí luskovin
08. 11. 2024 Choroby Zobrazeno 935x
Kořenovou spálu a vadnutí rostlin luskovin způsobuje komplex patogenů, polyfágní původci chorob kulturních a planých rostlin rodu Fusarium, Pythium, Aphanomyces, Rhizoctonia solani a Thielaviopsis basicola, a také původci chorob luskovin rodu Ascochyta.
Regulace růstu a choroby řepky na podzim
05. 11. 2024 Choroby Zobrazeno 272x
V posledních letech přibývá porostů založených v první polovině srpna. Časné založení porostu přináší řadu výhod v podobě vyšší odolnosti porostu proti škůdcům, ale také nutnost zařadit regulátor růstu do pěstitelské technologie. Pro dobrý účinek morforegulátorů je důležitý nejen počet listů, ale i jejich pokryvnost a teplota po aplikaci.
Bakteriofágy jako perspektivní nástroj v ochraně rostlin proti bakteriím rodu Xanthomonas
28. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 882x
Bakterie patří k mikroorganismům, které způsobují závažné choroby rostlin. Jsou obávanými patogeny z důvodu velmi omezených možností ochrany. Použití antibiotik je v produkčním zemědělství nemožné, k chemické ochraně se používají účinné látky na bázi mědi, baktericidní účinek má i stříbro. Výzkumníci tak hledají další efektivní možnosti z hlediska účinnosti a bezpečnosti pro člověka, necílové organismy a prostředí.
Choroby luskovin: Strupovitost hrachu
15. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 2280x
Strupovitost hrachu způsobuje komplex tří patogenů rodu Didymella. Tato choroba je celosvětově rozšířena, projevuje se kořenovými a krčkovými hnilobami, skvrnitostí a strupovitostí nadzemních částí rostlin. Patogeny se mohou na rostlinách hrachu vyskytovat společně, dochází k předčasnému a nouzovému dozrávání rostlin, redukci tvořících se lusků, a tím i ke snížení výnosu a kvality semen.
Virová onemocnění maliníku (3): Přenašeči virů maliníku - roztoči a háďátka
14. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 1344x
Přenos virů maliníku byl prokázán nejen mšicemi (viz minulý díl), ale také sedmi druhy fytoparazitických háďátek. Za přirozený vektor viru skvrnitosti listů maliníku (raspberry leaf blotch virus [RLBV]) je považován vlnovník maliníkový, Phyllocoptes gracilis (Acari: Eriophyidae). Nelze však vyloučit, že i další druhy roztočů mohou některé viry maliníku přenášet.
Biologická ochrana (5): Sekundární metabolity bakterií účinné proti původcům chorob
11. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 2544x
V minulém dílu našeho seriálu jsme si představili bakteriální metabolity, které lze s úspěchem používat v boji proti hmyzím škůdcům. Řada látek, které produkují symbiotické bakterie entomopatogenních hlístic, má však i účinky baktericidní nebo fungicidní.
Okénko do zahraničí: Nadějné nedestruktivní senzory podporují zabezpečení dostatku potravin a udržitelné zemědělství
09. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 2303x
Výzkumníci z Disruptive & Sustainable Technologies for Agricultural Precision (DiSTAP) v Singapuru se svými spolupracovníky publikovali přehledový článek (review) pojednávající o nedávném pokroku v nedestruktivním monitorování zdraví rostlin od elektrochemických polí (arrays) po nanosenzory a elektronické nosy, a proč je sledování zdraví rostlin atraktivní a udržitelnou strategií, kterou lze použít ...
Fungicídna rezistencia huby Cercospora beticola v Slovenskej republike
02. 10. 2024 Choroby Zobrazeno 1377x
Cukrová repa (Beta vulgaris) je v európskych krajinách najužitočnejšou surovinou obsahujúcou sacharózu na výrobu cukru. Zároveň je to ale aj plodina náchylná na škodcov a mnohých rastlinných patogénov. V našich podmienkach sa medzi najdôležitejšie patogény napádajúce nadzemné časti cukrovej repy zaraďujú Cercospora beticola, Alternaria spp., Phoma betae, Ramularia beticola, Erysiphe polygoni a Pseudomonas syringae.
Okénko do zahraničí: Bakteriální smrtící směs
24. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 759x
Mnoho bakterií, které ničí úrodu a ohrožují naše zásobování potravinami, používá společnou strategii k vyvolání choroby, vstřikují směs škodlivých proteinů přímo do buněk rostliny.
Odolnost pšenice vůči viru žluté zakrslosti ječmene
16. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 1137x
Virová žlutá zakrslost ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV) patří k závažným chorobám obilnin. BYDV přenáší více než 20 druhů mšic, nejvýznamnějšími přenašeči jsou Rhopalosiphum padi (mšice střemchová), Sitobion avenae (kyjatka osenní), Metopolophium dirhodum (kyjatka travní).
Suché léto 2023 ovlivnilo výskyt klasových fuzarióz
12. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 925x
Každoročně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský provádí průzkum výskytu původců růžovění v zrnu pšenice a výstupy jsou výsledkem spolupráce s oddělením genetiky a šlechtění rostlin Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Výsledky ukázaly, že rok 2023 patřil co do infekcí klasovými fuzariózami mezi ty méně problematické, a to díky suchému průběhem léta, jehož závěr zkomplikovaly deště.
Poloprovozní polní pokusy s odrůdami řepky rezistentními vůči Plasmodiophora brassicae v sezoně 2022/23
11. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 851x
Patogen Plasmodiophora brassicae Wor. je již po staletí známý jako původce nádorovistosti kořenů brukvovitých. Tato choroba se nevyhýbá ani řepce olejce. Větší problémy na plochách s řepkou začal patogen způsobovat již kolem roku 2011. Vzbudil tak pozornost jak vědecké, tak zemědělské veřejnosti zejména v severních Čechách a na severní Moravě.
Virová onemocnění maliníku (1): Rostlinné viry infikující malinu
09. 09. 2024 Choroby Zobrazeno 1366x
Rod Rubus (čeleď Rosaceae) zahrnuje ostružiník (Rubus fruticosus L.), maliník (Rubus idaeus L.) a jejich hybridy. Podle databáze FAOSTAT se celosvětová produkce malin zvyšuje od roku 2015 a průměrná celosvětová produkce za pět let (2016–2020) byla odhadnuta na 846 515 tun. Maliny se mohou konzumovat čerstvé nebo zpracované.
Choroby luskovin: Plíseň a padlí hrachu
21. 08. 2024 Choroby Zobrazeno 1993x
V České republice se z luskovin pěstuje především hrách, sója a lupina. Ostatní druhy jako bob, vikev, fazol se pěstují jen na velmi malých plochách nebo se nepěstují vůbec. Tak jako viry a bakterie, i houby a houbám podobné organizmy mohou způsobit poměrně velké ztráty na výnosu luskovin.
Více výkonu pro vás
02. 08. 2024 Choroby Zobrazeno 996x
AsorbitalTM je patentově chráněná technologie pro zvýšení účinnosti účinných látek vyvinutá týmem specialistů společnosti ADAMA. Jedinečný profil složení obsahuje speciální systém rozpouštědel a vestavěných smáčedel, který zvyšuje aktivitu prothioconazolu, zajišťuje jeho vyvážené šíření, lepší příjem listů a vynikající systémovou migraci v listech.
Využití lapačů spor při signalizaci houbových chorob v bramborách
02. 08. 2024 Choroby Zobrazeno 1135x
Integrovaná ochrana rostlin je založena na využívání všech dostupných informací s cílem minimalizovat používání chemických přípravků na nezbytnou míru. Mezi škodlivé činitele u brambor, kde se bez chemické ochrany neobejdeme a spotřeba přípravků proti nim je největší, patří plíseň bramboru a alternariové skvrnitosti.
Výskyt houbového patogenu Verticillium nonalfalfae na chmelu v České republice
01. 07. 2024 Choroby Zobrazeno 1596x
Verticiliové vadnutí chmele je cévní onemocnění způsobené půdními houbovými patogeny Verticillium nonalfalfae (dříve V. albo-atrum sensu lato) a V. dahliae. Letální forma patogenu způsobující rozsáhlé ekonomické škody byla v Evropě potvrzena ve Spojeném království, Slovinsku a Německu. Mírná forma verticiliového vadnutí se vyskytuje v Německu, Polsku, Belgii, Francii, a také ve Slovinsku. Patogen V.