Choroby slunečnice: Plíseň slunečnice
22. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1882x
Slunečnice roční je napadána řadou patogenů způsobující listové a stonkové choroby. Většina patogenů je houbového původu, v dnešním čísle se však zaměříme na plíseň Plasmopara halstedii. Plísně byly dříve také řazeny do hub (říše Fungi), ale na základě molekulárních poznatků byly přeřazeny do skupiny „houbám podobných organizmů“.
Podmínky vzniku epidemií klasových fuzárií na obilninách
21. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1861x
Infekční období klasových fuzárií má svá specifika a na rozdíl od řady původců listových chorob je vázáno jen na omezené období vývoje plodiny. Infekce nenapadá základy vyvíjejících se klasů, které jsou ukryty ve stéblech, nedochází k jejímu systemickému šíření pletivy stébel v průběhu růstu rostliny, kterou známe dobře například u snětí.
OBUJTE SE s námi DO digitální aplikace AGRILITY
Svět se mění. Bohužel se z odborníků zootechniků i agronomů stávají zajatci formulářů, hlášení a jiné administrativní práce. Agronom se na čerstvý vzduch, na „svá" pole, dostane fyzicky stále méně často. To je ten okamžik, kdy potřebuje pomocníka, který mu řekne: „Na tomto poli je problém, tady se děje něco nezvyklého". U sklizně kukuřice na siláž vidí: „Za 11 dnů je nutné mít nachystanou řezačku, pojedeme silážovat.“
Proč použít fungicidní mořidlo Systiva® v ozimých obilninách?
19. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1386x
Moření osiva ozimých obilnin je základním agrotechnickým ochranným opatřením, které má zásadní vliv na zdravotní stav, klíčivost a vitalitu rostlin. V současné době máme na trhu celou řadu standardních mořidel, které zajistí ochranu obilnin proti základním chorobám osiva a vzcházející rostliny.
Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě
Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.
Choroby petržele
12. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 7451x
Petržel obecná (Petroselinum crispum, Apiaceae) je známa především jako kořenová či listová zelenina s hladkými či zkadeřenými listy a charakteristickou vůní. Méně se ale ví o jejich léčivých účincích i o dřívějším využívání jako mystické magické byliny. Ve starověkém Egyptě se používala při kultu mrtvých, ve středověku byla součástí čarodějnických mastí.
Sněť zakrslá zničí spolehlivě sklizeň pšenice
04. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1632x
Ozimá pšenice představuje pro většinu zemědělských podniků v ČR základní komoditu pro celou ekonomiku hospodaření. Proto je potřeba myslet na kvalitu sklizně již před setím a ochránit porosty před chorobami přenášenými osivem nebo chorobami, které mohou přežívat v půdě. Dlouhodobý monitoring snětí u pšenic v ČR dokládá neustálou přítomnost spor jak sněti mazlavé pšeničné, tak sněti zakrslé.
Vplyv fungicídnej ochrany na výskyt hrdzí
02. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1866x
V priebehu vegetácie pôsobia na rastliny klimatické a agroekologické faktory, ktoré ovplyvňujú ich kvalitu a úrodu. Napadnutie rastlín hubovými patogénmi je podmienené vybranou odrodou, predplodinou, agrotechnikou. V podstatnej miere je limitujúcim faktorom počasie.
Výhodně proti listovým a klasovým chorobám obilnin
01. 07. 2022 Choroby Zobrazeno 1047x
Klasové choroby včetně fuzárií působí výnosové ztráty, ale současně mají velmi významný vliv na snižování kvality sklizeného zrna. Fuzária produkují mykotoxiny, které zůstávají v produkci a mohou působit problémy při zpracování zrna pro krmivářské a potravinářské účely. Cenově zvýhodněný balíček Delaro® a Prosaro® 250 EC nabízí ochranu komplexní ochranu obilnin proti klasovým, ale listovým chorobám celou vegetaci.
Belanty®: Na vlně revyluce v cukrové řepě
24. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1660x
Společnost BASF vyvinula v minulosti celou řadu účinných látek úspěšně používaných v cukrové řepě. Začali jsme se sírou v Kumulusu, po kterém následoval vysoce efektivní azol - epoxiconazole. Ten byl následně míchán v readymix přípravcích s fenpropimorphem (Tango® Super) nebo s prvním strobilurinem v cukrové řepě kresoxim-methylem (Juvel®).
Revyluce ve fungicidní ochraně kukuřice, cesta ke kvalitě a vysoké ekonomice
23. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1655x
Fungicid Belanty® nabízí novou možnost širokospektrální ochrany porostů kukuřice. Zaregistrována je účinnost proti fuzariózám, helmintosporiové skvrnitosti (spále) a skvrnitosti kukuřice. Účinná látka Revysol® (mefentrifluconazol) obsažená v Belanty je inovativní fungicidní účinná látka ze skupiny triazolů. Jedinečná chemická konstelace Revysolu umožňuje molekule změnit tvar podle potřeby.
Fungicidní ochrana ozimé pšenice v měnících se podmínkách
22. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1564x
Fungicidní ochrana porostů (nejen ozimé pšenice) je samozřejmou a nedílnou součástí agrotechnických opatření a představuje důležitý intenzifikační faktor. V současné době zajímavých realizačních cen komodit bude správné zvládnutí zajištění dobrého zdravotního stavu porostů důležitým předpokladem dobré ekonomiky pěstování.
Choroby řepy: Listové a kořenové choroby řepy
21. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1751x
Vadnutím listů s následným poškozením bulvy se projevuje napadení houbami rodu Verticillium (V. albo-atrum a V. dahliae) a Fusarium (F. oxysporum a F. solani). Tyto druhy jsou polyfágní, napadají široký okruh hostitelských rostlin, kulturních i planě rostoucích.
Ramuláriová skvrnitost - tmavohnědá skvrnitost ječmene
13. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1692x
V posledních dvou letech jsme zaznamenali na naší Zkušební stanici v Klukách vyšší výskyt ramuláriové skvrnitosti (podle nové terminologie tmavohnědé skvrnitosti ječmene). Tato choroba je způsobena patogenem Ramularia collo-cygni a vyskytuje se převážně na jarních a ozimých ječmenech. Běžně používané označení pro ramuláriovou skvrnitost je zkratka RCC.
Rezistence Botrytis cinerea vůči fungicidům používaných k ochraně jahodníku
12. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1916x
Šedá hniloba jahod je hospodářsky velmi závažným onemocněním jahodníku, které je celosvětově rozšířené a dobře známé. V letech příznivých pro rozvoj napadení může způsobit významné ztráty na výnosu, a to zejména u náchylnějších odrůd. Chorobu způsobuje houba Botrytis cinerea, která je polyfágním patogenem napadajícím řadu kulturních i planých rostlin.
Rzi na pšenici na počátku vegetační sezony
11. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1905x
Výskyt rzí na pšenici je každoročně otázkou vhodných klimatických podmínek pro jejich šíření a změn v populacích rzí. Časné výskyty rzí, zejména rzi plevové, souvisí i s jejich přezimováním ve formě mycelia v ozimých porostech pšenice nebo na výdrolu. Mírná zima letošního roku právě takovému způsobu šíření nahrává. Přenos patogena z přezimujícího mycelia je potvrzen i u rzi pšeničné, u rzi travní zatím prokázán nebylo.
Choroby chřestu
10. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1805x
Chřest obecný (Asparagus officinalis L., Asparagaceae) je v současné době známý především jako lahůdková zelenina, ale po tisíciletí byl ceněný jako léčivá rostlina. Před více než 5 000 lety byl v Číně chřest (příbuzný současného chřestu) využíván při léčení kašle, problémů s močovým měchýřem a vředy.
Choroby řepky z hlediska hospodářské významnosti
03. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1631x
Řepka ozimá je pro zemědělce v současné době jednou z mála plodin, jejíž pěstování je rentabilní a ziskové. I proto je po ozimé pšenici druhou nejpěstovanější ozimou plodinou (dle ČSU cca 350 tis. ha). Vysoký podíl jakékoliv plodiny v osevním postupu s sebou nese zvýšené riziko vyššího výskytu vyselektovaných plevelů, škůdců a houbových chorob. Maximální zastoupení řepky by v osevním postupu mělo dosahovat 12,5 %.
Nový všestranný fungicid do obilnin
01. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 2043x
V podobě fungicidu Hutton® Forte přichází na trh nový přípravek, který naplňuje požadavky na efektivnost současné fungicidní ochrany obilnin. Zejména v letošním roce bude třeba zohlednit účelnost, účinnost a ekonomiku fungicidního zásahu nejen s ohledem na intenzitu pěstování. Jeho všestrannost spočívá v rozsahu registrace z pohledu termínu a spektra chorob doplněná o dlouhodobé fyziologické působení s podporou vitality a tvorby výnosu.
Možnosti ochrany klasů obilnin od společnosti UPL
01. 06. 2022 Choroby Zobrazeno 1387x
V podmínkách České republiky je dlouhodobě nejpoužívanější a zaběhnutý systém dvojího fungicidního ošetření obilnin, a to v termínu T1, resp. fázi prvního kolénka a poté ochrana plně vymetaného klasu. I když technologie ochrany v termínech T2 a T3+ jsou rovněž poměrně časté, představují již relativně menší část. Vyšší intenzity pěstování jsou specifikem pouze některých regionů.
Propulse - fungicid s širokým uplatněním v ochraně rostlin
29. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 2292x
Fungicidní přípravek Propulse je možné využít v řadě plodin. Vysokou míru účinnosti zajišťují dvě špičkové účinné látky - fluopyram (SDHI) a prothioconazole (triazolthion). Vzhledem k vynikající účinnosti proti řadě chorob má tento přípravek registraci do celé řady plodin. Propulse působí dlouhodobě, má preventivní, kurativní a eradikativní účinnost a vedle vlastního fungicidního účinku zvyšuje vitalitu rostlin a zlepšuje jejich odolnost stresu.
Výskyt a význam stéblolamu v ČR a odolnost odrůd ozimé pšenice
28. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1702x
Stéblolam, jehož původci jsou Oculimacula yallundae a Oculimacula acuformis, je nejzávažnější chorobou pat stébel obilnin. Vyskytuje se převážně na pozemcích s vysokým zastoupením obilnin v osevním sledu, napadá pšenici, ječmen, oves, žito, tritikale, rýži a plané druhy trav.
První aplikace fungicidů v obilninách se blíží: Stačí si správně vybrat
11. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1898x
Společnost Adama může nabídnout pěstiteli kvalitní řešení, přitom za rozumnou cenu. Lze je sestavit přesně na míru zdravotnímu stavu porostu tak, aby porost byl řádně ochráněn proti všem hospodářsky důležitým chorobám, ale také řádně zregenerován a zachoval si vysoký výnosový potenciál směrem k vysokému výnosu. Stačí si správně vybrat.
Choroby nemají v řepce šanci
11. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1214x
V loňském roce jsme mohli poprvé vyzkoušet kombinaci fungicidů Intuity a Protiostar v ochraně řepky proti hlízence obecné. Nová hvězda Protiostar společně s Intuity tvoří nezlomný tandem.
Senzory připojené k rostlině umožňují nepřetržité sledování jejího zdraví
10. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1518x
Vědci z North Carolina State University vyvinuly sestavu senzorů, která může být připojena k rostlinám, aby mohly být nepřetržitě sledovány choroby rostlin nebo jiné stresy, jako je poškození nebo extrémní teplota. Tým vědců vytvořil senzor připojitelný k rostlině, který neinvazivním způsobem sleduje stres a choroby rostlin měřením těkavých organických sloučenin (VOC) vylučovaných rostlinami.
Pojistěte si vysoký výnos řepky
01. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1062x
Řepka ozimá je velmi náročnou plodinou na vstupy, a tak je dosažení vysokého výnosu opravdovou řeholí. Společnost Syngenta přináší v letošním roce na český trh nový fungicid Treso, který bude pro pěstitele řepky ozimé možností, jak si cestu k vysokému výnosu usnadnit.
Moudré možnosti ošetření proti hlízence v řepce
01. 05. 2022 Choroby Zobrazeno 1210x
V nejbližších dnech začne kvést řepka, a to je vždy čas, kdy je potřeba ošetřit porosty proti hlízence obecné. Tato choroba způsobuje vysoké výnosové ztráty. Uvádí se, že i 20% napadení způsobuje ztráty přes 10 %, a proto je velmi důležité zvolit pro ošetření kvalitní řešení. Návratnost této investice je při dnešních cenách řepky totiž velmi vysoká.