Choroby
Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách
07. 03. 2022 Choroby Zobrazeno 1982x
Fungicid Flexity obsahuje účinnou látku metrafenon.Tato fungicidní látka se systémovým působením patří do skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.
Principy biologické ochrany proti houbovým chorobám rostlin
04. 03. 2022 Choroby Zobrazeno 2456x
Houby a houbám podobné organizmy jsou nejvýznamnějšími patogeny rostlin způsobující každoročně velké ztráty na zemědělských produktech. Pro zajištění kvalitní produkce nezávadných potravin je vhodné houbové patogeny, ale i jiné škůdce redukovat, a to pomocí správných agronomických a dalších pěstebních postupů s využitím pesticidů.
Řepky na míru
Do setí řepky je nyní ještě spousta času, avšak v našich končinách se ujal zvyk porozhlédnout se okolo, jak která řepka vypadá a přemýšlet o budoucích kandidátech na výsev už teď. Můžeme dokázat, že nabídka odrůd řepky společnosti Limagrain je komplexní a zahrnuje hybridy vhodné do všech podmínek a na každé pole.
Choroby řepy: Listové choroby řepy (3)
22. 02. 2022 Choroby Zobrazeno 3656x
Na listech řepy cukrovky můžeme pozorovat nejen listové skvrnitosti nebo padlí, ale také rzivost a plísňovitost řepy. Obě jmenované choroby se vyskytují zřídka a nezpůsobují závažné ztráty na výnosu řepy.
Energen - krácení obilnin
Vzhledem k tomu, že se v nížinách dostáváme ke krácení obilnin, rozhodli jsme se probrat toto téma. Mluvíme o něm každý rok, ale přichází nám dotazy, kde se chcete ujistit o konkrétním stavu porostu a zásahu do něj. A proto přicházíme s každoročním opakováním tohoto tématu. Dále v textu naleznete souhrnná doporučení do jednotlivých plodin. Těm se budeme podrobněji věnovat v dalších článcích.
Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2020/21
15. 02. 2022 Choroby Zobrazeno 2116x
Průběh vegetace a výskyt škodlivých organizmů úzce souvisí s průběhem počasí na dané lokalitě. Během vegetačního období 2020/21 měl zásadní význam zejména neobvykle chladný průběh jara doprovázený nejprve nedostatkem a následně přebytkem srážek, které výrazně ovlivnily jak růst a vývoj rostlin, tak výskyt jednotlivých škodlivých organizmů.
GREEN ON – unikátní spojení výživy a stimulace rostlin
Společnost NOVUM CZech, s.r.o. získala výhradní zastupení pro distribuci listových hnojiv GREEN ON od německé firmy Phytoplanta pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Tyto produkty se vyznačují velmi vysokou přijatelností živin, snadnou manipulací, zcela bezproblémovou mísitelností s přípravky na ochranu rostlin. Hnojiva jsou koncipována svým složením na míru každé plodině.
Choroby kukuřice
24. 01. 2022 Choroby Zobrazeno 4436x
Kukuřice setá (Zea mays L.) je jednou z nejvíce pěstovaných plodin na našem území. V dřívějších dobách se na našem území pěstovala zejména jako minoritní plodina. Svoji popularitu získala až ve druhé polovině 20. století. Dle Českého statistického úřadu, byla v letošním roce (2021) kukuřice pěstována na 318 tis. ha. V loňském roce (2020) se kukuřice pěstovala celkem na 313 tis. ha, z toho na zeleno a na siláž 234 tis.
Choroby řepy: Listové skvrnitosti řepy (pokračování)
21. 01. 2022 Choroby Zobrazeno 2335x
V minulém čísle jsme se seznámili s významnými patogeny řepy - Cercospora beticola a Phoma betae, způsobující listové skvrnitosti řepy cukrovky a dalších druhů rodu Beta. Podobné příznaky na listech vyvolává i další patogen Ramularia beticola.
Choroby řepy: Listové skvrnitosti řepy
10. 01. 2022 Choroby Zobrazeno 4638x
Při napadení listů řepy houbovými patogeny dochází ke snížení asimilační plochy, a tím i ke ztrátám na výnosu kořene a ke snížení cukernatosti. V současné době nejrozšířenějším patogenem způsobující listové skvrnitosti je Cercospora beticola. V menší míře se na listových skvrnitostech může podílet i Phoma betae a Ramularia betae.
Acceleron® - moderní způsob ochrany kukuřice
09. 01. 2022 Choroby Zobrazeno 2195x
Rozvoj mohutného kořenového systému je základním předpokladem pro dosažení velké výkonnosti rostlin kukuřice, tvorbu vysokého výnosu a výborné kvality produkce. Kořenový systém nezodpovídá pouze za dostatečné ukotvení rostlin v půdě, ale zejména za zprostředkování zabezpečení dostatku živin a vody pro rozvoj rostliny.
Verticillium longisporum na řepce ozimé - účinnost biologický preparátů v řízených podmínkách
06. 01. 2022 Choroby Zobrazeno 1932x
Zástupci hub rodu Verticillium mají široký hostitelský okruh (slunečnice, brambory, bavlník, olivovník, rajče, salát, vodní meloun). Dva hlavní zástupci rodu Verticillium - V. longisporum a V. dahliae - byli detekováni na řepce v severní a střední Evropě. Diagnostika jednotlivých druhů je poměrně složitá, některé druhy V. longisporum se mohou morfologicky lišit a podobat se V. dahliae (Depotter et al.
Choroby řepy: Choroby vzcházejících rostlin - spála řepy
22. 11. 2021 Choroby Zobrazeno 2925x
Spála řepy patří k významným onemocněním cukrové řepy. Vyskytuje ve všech oblastech pěstování řepy, především na utužených a zamokřených půdách. Jedná se o komplexní onemocnění způsobené různými mikroorganizmy vyskytujícími se v půdě a patogeny přenosnými osivem.
Možnosti využití a choroby druhů lupiny
18. 11. 2021 Choroby Zobrazeno 4813x
Semena druhů pěstovaných lupin jsou velmi hodnotná a využívají se do krmných směsí pro hospodářská zvířata a také se využívají pro potravinářské účely.
Houbové choroby chmele
10. 11. 2021 Choroby Zobrazeno 2770x
Plíseň chmele, choroba, kterou způsobuje Pseudoperonospora humuli (Miyabe & Takah.) G. W. Wilson 1914, je v současné době nejzávažnější houbovou chorobou ohrožující produkci chmele ve všech chmelařských oblastech, převážně pak ve vlhčích regionech (Gent a kol., 2015).
Choroby řepy: Bakteriální choroby řepy (II.)
26. 10. 2021 Choroby Zobrazeno 2393x
V podmínkách České republiky nemají bakteriální choroby řepy hospodářský význam. V porostech se objevují jen zřídka, častější výskyty jsou zaznamenávány v zamokřených půdách v období s optimálními teplotami pro rozvoj bakterie.
Nové druhy houbových patogenů na dřevinách a okrasných rostlinách (I.)
23. 10. 2021 Choroby Zobrazeno 3011x
Jednou z největších výzev v rostlinolékařství, pěstování zemědělských plodin, lesních dřevin, okrasných a dalších rostlin je nepochybně zavlékání nepůvodních druhů škůdců a patogenů. Fenomén zavlékání těchto organizmů je stejně starý jako zemědělství samo, nárůst jeho významu je však výrazněji spjat až s počátkem novověku a zejména nastupujícími hlubokými celospolečenskými změnami koncem 18. a počátku 19.
Choroby řepy: Bakteriální choroby řepy (I).
11. 10. 2021 Choroby Zobrazeno 1585x
Bakteriální choroby se v porostu řepy cukrovky v ČR nevyskytují tak často jako houbové choroby, ale pokud nastanou vhodné podmínky pro růst a množení bakterií, mohou výrazně snížit výnos a cukernatost a posléze i skladovatelnost bulev.
Virové patogeny bramboru
23. 09. 2021 Choroby Zobrazeno 4403x
Lilek brambor (Solanum tuberosum) je významnou potravinou, jeho hlízy mají dobrou stravitelnost, jsou zdrojem škrobu, bílkovin a některých důležitých vitamínů. Jeho plocha pěstování se v současné době pohybuje kolem 30 tis. ha, z čehož asi 10 % tvoří sadbové porosty. Jelikož se jedná o plodinu vegetativně rozmnožovanou, velký význam mají virové patogeny, neboť v sadbových hlízách přežívají a mohou tak být přenášeny do další vegetační sezony.
Toprex je zpět pro podzimní ošetření řepky
23. 09. 2021 Choroby Zobrazeno 2450x
Minulý týden bylo rozhodnuto o obnovené registraci přípravku Toprex pro podzimní ošetření řepky ozimé. Později seté řepky jsou často nevyrovnané v růstu, a tak je Toprex ideálním řešením právě pro tyto porosty. Toprex větší rosliny řepky zreguluje a drobným rostlinám neublíží. Ideální doba na aplikaci je fáze 4. listu.
Využití odrůdové rezistence v ochraně před virovými chorobami obilnin
14. 09. 2021 Choroby Zobrazeno 2499x
Na území České republiky jsou dlouhodobě sledováni dva nejvýznamnější původci virových chorob - virus zakrslosti pšenice (WDV - Wheat Dwarf Virus) a virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV - Barley Yellow Dwarf Virus). Za závažné můžeme považovat obě choroby, které střídavě nabývají na významu.
Vliv fuzarióz klasu na kvalitu odrůd pšenice
13. 09. 2021 Choroby Zobrazeno 3742x
V roce 2020 byly na porostech pšenice i ječmene pozorovány fuzariózy klasů často a napadení bylo v mnoha případech silné. Následkem toho se nyní v obilovinách opakovaně setkáváme s nálezy mykotoxinů, a to někdy i s velmi vysokými hodnotami.
Choroby řepy (2): Virové choroby řepy (II.)
09. 09. 2021 Choroby Zobrazeno 3125x
Virové choroby řepy se projevují především žloutnutím listové čepele, mohou se vyskytovat ve všech pěstitelských oblastech řepy cukrovky. V porostu řepy cukrovky se první příznaky virových žloutenek objevují v červenci až srpnu v závislosti na náletu mšic. Viry se často vyskytují ve směsných infekcích.
Cercospora beticola na cukrovce - co je nového
27. 08. 2021 Choroby Zobrazeno 3717x
Cercosporová listová skvrnitost řepy (Cercospora beticola) patří dlouhodobě a pravidelně k nejvážnějším houbovým patogenům napadajícím listy cukrovky. V posledních letech se nejen zvýšila četnost výskytu, ale rozšířilo se také geografické rozšíření i na sever Evropy do Skandinávie, severních oblastí Polska a do pěstitelských oblastí Francie, kde v minulosti měla minoritní hospodářskou škodlivost.
Choroby slunečnice dominující v České republice v minulých třech letech
23. 08. 2021 Choroby Zobrazeno 2944x
Na výskytu chorob všech plodin se výrazně podílí momentální klimatické faktory, vlastnosti půdy na dané lokalitě (včetně zásobení živinami a jejich formě) a vlastnosti pěstované odrůdy/hybridu. Obecně platí, že zprávy o chorobách podávají pracovníci výzkumných stanic a různých úřadů. Jimi zakládané pokusy jsou v ČR u slunečnice směrovány téměř výhradně na zkoušení účinnosti pesticidů.
Fungicidní ochrana a stimulace a sóji v roce 2020
20. 08. 2021 Choroby Zobrazeno 2419x
Z důvodu absence ochrany sóji proti houbovým chorobám v ČR testujeme třetím rokem i vybrané fungicidy. Přestože se v současné době na našem území tato ochrana jeví jako méně významná, je v budoucnu velmi pravděpodobné (z důvodu zvyšování ploch sóji a globální změny klimatu), že se stane velmi významnou.
Využití přírodních látek s antifungální aktivitou při produkci chmele
13. 08. 2021 Choroby Zobrazeno 2797x
V rámci tříletých pokusů, ve kterých byly použity vybrané přírodní látky s antifungálním účinkem, byl sledován jejich vliv na produkci a kvalitu chmelových hlávek. Jako přírodní látky s antifungálním účinkem byly vybrány výtažky z mořských řas a terpeny z pomerančovníku, tymiánová silice a chmelový extrakt. Využití těchto látek by mohlo znamenat rozšíření spektra používaných přípravků pro fungicidní ochranu.
Povětrnostní podmínky v roce 2020 z hlediska pěstování brambor a výskytu plísně bramboru
09. 08. 2021 Choroby Zobrazeno 2974x
Povětrnostní podmínky v roce 2020 svým charakterem ve vegetačním období připomínaly některé roky z druhé poloviny minulého století. Přestože jsme byli na jaře varováni, že by mohlo hrozit až pětisetleté sucho, opak byl pravdou a vyšší úhrny srážek na mnoha místech způsobily mj. silnější výskyt houbových chorob a v podzimních měsících komplikovaly sklizeň.