Plevele
NicodiGUARD a MesotriGUARD - osobní strážci vaší kukuřice
23. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 1778x
Kukuřice je v raných růstových fázích velmi vnímavá ke konkurenci plevelů i všem rozmarům počasí, proto musíme k ochraně přistupovat zodpovědně ale bez váhání. Pro kukuřici je nejvhodnější CPOST ošetření (2.–4. list kukuřice) a v praxi je na něj kladen stále větší důraz. Na CPOST aplikaci potřebujeme herbicidní kombinaci, která si poradí se základním spektrem, ale dokáže omezit i vytrvalé plevele.
Výskyt plevelů v porostech cukrovky
23. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 2522x
Oproti předchozím letům byla míra zaplevelení porostů cukrovky v roce 2021 nižší. Přesto se stále setkáváme s plochami silně zaplevelenými, kde je intenzita výskytu plevelů i přes provedená regulační opatření natolik vysoká, že dochází k významným ztrátám na výnosech. Které druhy plevelů jsou v současnosti v cukrovce nejškodlivější?
Práce s porosty ozimů v přísušku až hlubokém suchu
Pokud se podíváme na mapky z portálu Intersucha, tak vidíme, že na Moravě a Slovensku bude dopad nedostatku vláhy velmi silný. Pokud to spojíme s tím, že máme vysoké procento porostů obilnin, které byly vyseté velmi pozdě, tak díky vláhovému průběhu jara ztrácíme čas pro dobré odnožování a obecně pro kvalitní nárůst hmoty všech ozimých obilnin.
Herbicidy pro preemergentní ošetření kukuřice do všech podmínek
15. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 2537x
Herbicidní ochranu kukuřice není možné řešit jednotným standardním postupem, protože vlhkostní podmínky v období setí kukuřice jsou každý rok rozdílné. Proto je třeba v herbicidní ochraně nabídnout takové přípravky, které dokážete využít v době vlhka preemergentně, ale nastane-li sušší období, použijete tytéž přípravky spolehlivě v časně postemergentním segmentu. Přípravek nezůstane skladem.
Kukuřice bez plevelů
15. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 1691x
Každý pěstitel si klade otázku, jak vyřešit jedním herbicidním ošetřením většinu plevelů na pozemku, aby kukuřice zůstala bez plevelů až do sklizně. Odpovědí je použití některého z následujících herbicidů a herbicidních kombinací.
Incelo® vám přinese klid
05. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 3737x
Výskyt jednoletých trav je nutné sledovat v celém osevním postupu. V jednotlivých plodinách jejich význam narůstá, proto je třeba používat účinná řešení pro úspěšnou eliminaci. Herbicid Incelo® řeší velmi široké spektrum trávovitých plevelů včetně sveřepů, psárky polní a mrvky myší ocásek v obilninách. Aplikace v kombinaci se smáčedlem BioPower® zajistí vysokou účinnost za všech podmínek. Jeho použití není vyloučeno z OP II.
Výskyt barborky obloučnaté v ozimé řepce
02. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 2115x
Problémem v současné době jsou zavlékané invazní plevelné rostliny, které mohou působit poměrně značné škody. Významné jsou i expanze našich původních rostlin z nezemědělské půdy na půdu ornou jako například mrvka myší ocásek (Vulpia myuros).
Základní preemergentní a časně postemergentní herbicidní ošetření kukuřice
01. 05. 2022 Plevele Zobrazeno 4955x
Kukuřice jako čtvrtá nejrozšířenější plodina v České republice se v pěstuje zhruba 320 tis. ha. V našich podmínkách stále dominuje pěstování na siláž pro potřeby živočišné výroby, v menším měřítku pak zrnová kukuřice a v neposlední řadě také vzrůstající využití pro bioplynové stanice. Ať už je kukuřice využívána a pěstována pro jakékoliv účely, základním stavebním kamenem pro dosažení vysokého výnosu je správně zvolená herbicidní ochrana.
Ozimé obilniny je třeba odplevelit a dočistit na jaře
29. 04. 2022 Plevele Zobrazeno 2371x
Výkupní ceny obilnin byly v době sepsání tohoto článku zajímavé a pokud na této úrovní zůstanou, lépe ještě porostou, vyplatí se do obilnin na jaře investovat. Prvním vstupem do obilnin by i přes vysokou cenu mělo být dusíkaté hnojení a hned za ním je již čas myslet na odplevelení nebo dočištění obilnin od plevelů.
Herbicidní rezistence u heřmánkovce nevonného v ČR
27. 04. 2022 Plevele Zobrazeno 2880x
Herbicidní rezistence je nežádoucí doprovodný jev související s nesprávným používáním herbicidů. Doba, za kterou se může rezistence v populaci plevele vyvinout, závisí nejen na mechanizmu účinku a způsobu používání herbicidů, ale také na genetických a reprodukčních vlastnostech jednotlivých plevelných druhů a v podniku používaných agrotechnických postupech, které nepřímo ovlivňují populační dynamiku plevelů.
Možnosti regulace trávovitých plevelů v porostech ozimých obilnin na jaře
25. 04. 2022 Plevele Zobrazeno 2454x
Regulace trávovitých plevelů v porostech obilnin je s ohledem na vzájemnou blízkou příbuznost poměrně obtížná. Přesto jsou k dispozici účinné herbicidy k regulaci většiny trávovitých plevelů v ozimé pšenici. V ječmenu a žitě může být regulace některých trávovitých plevelů složitější.
Konkurence plevelů v jarním ječmenu
21. 03. 2022 Plevele Zobrazeno 2708x
Jarní ječmen je plodinou, která má oproti ostatním obilninám výborně rozvinutou schopnost konkurovat plevelům. Tuto schopnost podporují podmínky, které mají pozitivní vliv na rychlý růst a vývoj ječmene. Konkurence jarního ječmene se efektivně projevuje především vůči jednoletým dvouděložným plevelům. Ve srovnání s ozimými obilninami je regulace zaplevelení u jařin obecně efektivnější.
Zázračně čisté obilí
20. 03. 2022 Plevele Zobrazeno 2666x
Herbicidní ochrana neošetřených porostů ozimých obilnin patří mezi klíčové agronomické zásahy na prahu nové sezóny. Spolehlivé řešení použitelné už v časném jaru představuje nový herbicid Prodigy.
Saracen Max - bez plevelů, bez starostí
19. 03. 2022 Plevele Zobrazeno 2203x
Zcela nové možnosti v ochraně ozimých a jarních obilnin proti dvouděložným plevelům na jaře přináší Saracen Max. Posouvá hranice v herbicidní ochraně obilnin díky svým jedinečným vlastnostem, které ocení každý pěstitel.
Buďte připraveni na jarní start sezóny
19. 03. 2022 Plevele Zobrazeno 1911x
Primárním cílem období vývoje mladých rostlin na jaře je vybilancovat naživení porostů, třeba díky biostimulačnímu přípravku StimStart (120 g/l N, 50 g/l P2O5, 100 g/l K2O, volné L-aminokyseliny, humínové a fulvonové kyseliny, AcreciActiv® komplex). Aplikujte pro podporu vývoje kořenového systému a zdravých odnoží.
Rezidua herbicidů v půdě a jejich vliv na následné plodiny
25. 02. 2022 Plevele Zobrazeno 6851x
Problematika reziduí pesticidů rezonuje ve veřejném i odborném prostoru čím dál častěji. Nejčastěji jsou za tímto účelem analyzovány vzorky povrchových i podpovrchových vod a potravin, začíná se však také s monitoringem půd (ÚKZÚZ). Vytváří se tímto způsobem tlak na zemědělce, jako na hlavní znečišťovatele prostředí, zejména vod, kde jsou často rezidua pesticidů nacházena i v nadlimitních koncentracích.
Ekosystémové služby v zemědělství (2): Regulace plevelů ekosystémovými službami
13. 12. 2021 Plevele Zobrazeno 2764x
Boj proti plevelům představuje jeden z ekonomicky nejnáročnějších aspektů rostlinné produkce. Plevele nejvíce snižují potencionální výnos, a to v průměru až o 10 %. Ke snižování výnosů plevely dochází především následkem konkurence plevelů s plodinou o prostor, živiny, světlo a další faktory potřebné k růstu. Kromě snížení výnosu také plevele znehodnocují kvalitu sklizeného zrna.
Vegetativní reprodukce vytrvalých plevelů
06. 12. 2021 Plevele Zobrazeno 4242x
Základní způsobem rozmnožování rostlin je generativní reprodukce. Vegetativní reprodukce představuje doplňkový způsob rozmnožování, který je často využíván některými vytrvalými druhy. Ty se rozmnožují prostřednictvím diaspor vegetativního původu (např. hlízami, cibulemi, pacibulkami, částmi oddenků, kořenových výběžků a kořeny s adventivními pupeny).
Eliminace výdrolu kulturních trav pěstovaných na semeno v následných polních plodinách se zřetelem na řepku ozimou
03. 12. 2021 Plevele Zobrazeno 2361x
Osivo trav je významným exportním artiklem a je součástí celkového potenciálu vývozu osiv v České republice. Pěstování trav na semeno klade zvýšené nároky zejména na efektivitu produkce výnosu a tím ekonomiku celého pěstitelského procesu. Současně je třeba zajistit i odpovídající kvalitu produkce osiva trav, která bude odpovídat evropským a světovým parametrům.
Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Tolice (vojtěšky)
12. 11. 2021 Plevele Zobrazeno 7413x
Tolice (Medicago) je rod z čeledi bobovité. Jsou to jednoleté nebo víceleté byliny, výjimečně keře. Nejznámějším kulturním druhem je tolice setá (Medicago sativa L.), více známá jako vojtěška setá nebo tolice vojtěška. Pěstují se i další kulturní druhy, např. tolice dětelová (Medicago lupulina L.) a tolice srpovitá neboli vojtěška srpovitá (Medicago falcata L.).
Regulace plevelů v semenných porostech trav (2): Obecná doporučení a ochrana ostatních druhů
18. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 2763x
V minulém dílu jsme si vysvětlili obecné zásady ochrany semenářských porostů trav a seznámili se s možnostmi ochrany jílků a kostřav vůči plevelům. V tomto dílu navážeme ochranou semenářských porostů lipnic, srhy laločnaté, bojínku lučního, psárky luční, Festulolií, ovsíku vyvýšeného, trojštětu žlutavého a psinečků.
Hustota porostu řepky ozimé a regulace zaplevelení
15. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 3247x
Řepka ozimá je v rámci zemědělství České republiky hojně využívána pro svůj vysoký potenciál slušných příjmů, a také pro svoji vhodnost v rámci osevního postupu jako přerušovač obilnin. V příštích letech lze očekávat další nárůst jejích ploch. Předpokladem pro toto tvrzení je odklon Evropy od dovážení palmového oleje. Francie chce jako BIO složku do paliv využívat právě produkty z řepky.
Vliv počasí na účinnost herbicidů v ozimých obilninách a porovnání účinnosti na dvou odlišných lokalitách v předchozím pěstitelském roce
13. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 2094x
Přestože je v současnosti do obilnin registrováno široké spektrum herbicidů s různým mechanizmem účinku, dochází k postupným restrikcím účinných látek, což může v budoucnu způsobovat pěstitelům velmi výrazné komplikace s regulací některých plevelů, zejména v sušších oblastech nebo na podnicích, které uplatňují minimalizační technologie zpracování půdy a zaměřují se především na pěstování ozimých plodin.
Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Čičorka pestrá
12. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 2620x
U nás se jako kulturní plodina se pěstuje pouze jeden druh čičorky, a to čičorka pestrá (Coronilla varia L.). Druh v češtině vystřídal několik názvů (věnečenka strakatá, čičorečka pestrá, věnečenka strakatá, čičorka strakatá), než se nakonec ujal název čičorka pestrá, který zavedl L. J. Čelakovský v roce 1879.
Škodlivost plevelů v porostech ozimé pšenice
05. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 2946x
Škodlivost plevelů v ozimé pšenici může výrazně ovlivnit kvalitu zrna a výnos. Pšenice patří k plodinám velmi náročným na úrodnost půdy a dostupnost vláhy. Citlivě reaguje výnosem na danou předplodinu, která má velký význam pro kvalitu zrna. Řada druhů plevelů má vysokou konkurenceschopnost a prosadí se i v silných porostech pšenice.
Ošetření semenných porostů jetelovin a dalších pícnin: Štírovníky
01. 10. 2021 Plevele Zobrazeno 3007x
Jako kulturní druhy se pěstují tři druhy štírovníku: štírovník růžkatý (Lotus corniculatus L.), štírovník jednoletý (Lotus ornithopodioides L.) a štírovník bažinný (Lotus uliginosus L.).