Limagrain
Limagrain
Limagrain

AGRA

Plevele

Kukuřice bez plevelů

Kukuřice bez plevelů

22. 04. 2023 Ing. Vladimír Čech; AG NOVACHEM s.r.o. Plevele Zobrazeno 1644x

Každý pěstitel si klade otázku, jak vyřešit jedním herbicidním ošetřením většinu plevelů na pozemku, aby kukuřice zůstala bez plevelů až do sklizně. Odpovědí je použití některého z následujících herbicidů a herbicidních kombinací.

Alternativní způsoby regulace plevelů u brambor

Alternativní způsoby regulace plevelů u brambor

20. 04. 2023 Ing. Pavel Kasal, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. Plevele Zobrazeno 1863x

Regulace plevelů v konvenčním systému pěstování brambor je v současné době spolehlivě řešena pomocí herbicidů. Ačkoliv spektrum registrovaných účinných herbicidních látek do brambor není široké, lze na základě znalosti konkrétního druhového spektra plevelů zvolit vhodné řešení jedním nebo kombinací více herbicidů.

Proseeds
Limagrain

Vyvážené silážní hybridy pro zdravé a spokojené krávy

Ačkoliv výměra zemědělské půdy každoročně stále klesá, pro podniky s živočišnou výrobou tvoří pole oseté kukuřicí základní prvek krmivové základny a její výměra se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Nejen proto, ale i kvůli bioplynovým stanicím se kukuřice v posledních letech ustálila v popředí nejpěstovanějších plodin.

Nové strategie regulace plevelů v kukuřici

Nové strategie regulace plevelů v kukuřici

13. 04. 2023 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup CSc., Ing. Josef Kučera; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 1480x

Strategie herbicidní regulace plevelů v porostech kukuřice byly donedávna postaveny na třech základních aplikačních termínech (preemergentní, časně-postemergentní a postemergentní), přičemž časně-postemergentní ošetření získalo v průběhu minulé dekády mezi pěstiteli největší oblibu. Důsledky klimatické změny a restrikce herbicidů však zásadním způsobem ovlivňují účinnost donedávna velmi efektivních strategií regulace plevelů v této plodině.

Rozklad slámy kukuřice

Nová podpora rozkladu posklizňových zbytků kukuřice v půdě

Kukuřice, zvláště ta sklizená pro zrno, zanechává na pozemku značné množství rostlinných zbytků s obtížnějším mikrobním rozkladem. Přeměna v půdě je pozvolná a rostlinné zbytky komplikují založení a omezují vzcházení následných plodin. Standardním opatřením pro podporu půdního rozkladu je aplikace vyrovnávací dávky dusíkatých hnojiv, která však s ohledem na pozdější podzimní operaci vykazuje omezenou efektivitu a environmentální rizika, než rozklad regulovaný efektorem aktivity přirozených půdních mikroorganizmů.

Prodigy

Prodigy

10. 04. 2023 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 1252x

Hledat paralelu mezi britskou hudební skupinou The Prodigy, jejíž hudba se skládá z mnoha různorodých stylů od rave k hardcore techno s alternativně rockovými, breakbeat a punkovými elementy, a herbicidním přípravkem Prodigy pro postemergentní hubení plevelů v obilninách, je pouze na první pohled nemožné.

Věnujte pozornost výskytu trav

Věnujte pozornost výskytu trav

08. 04. 2023 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Plevele Zobrazeno 1629x

V měnících se podmínkách hospodaření dochází k posunům ve výskytu plevelných trav. Mění se zastoupení jednotlivých druhů, stoupá jejich škodlivost a vyvíjí se rezistence k řadě účinných látek. Velký význam sehrávají nejvíce zastoupené chundelka metlice, lipnice roční a oves hluchý. Změny v systémech hospodaření s sebou přináší rozšiřující se výskyt mrvky myší ocásek, etablování sveřepů, jílků a psárky polní.

Kagura - strážce čistých polí

Kagura - strážce čistých polí

07. 04. 2023 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 1192x

V několika posledních letech se nám daří přinášet každoročně nová řešení do ochrany rostlin. Letošní sezóna nebude výjimkou. Jednou z novinek je spolehlivý, pro kukuřici bezpečný herbicid Kagura přímo z dílny společnosti Sumi Agro.

Regulace a prognóza zaplevelení v jarním ječmeni

Regulace a prognóza zaplevelení v jarním ječmeni

03. 04. 2023 Ing. Jan Winkler, Ph.D., Ing. Igor Děkanovský Plevele Zobrazeno 1636x

V současné době je regulace plevelů postavena především na aplikaci herbicidů. Vysoká účinnost herbicidů ovšem vyvíjí extrémní selekční tlak na společenstva plevelů. Důsledkem je přežití pouze odolných druhů plevelů, případně vznik rezistentních populací plevelů. Změny v druhovém složení plevelů se projevují také rozšířením druhů invazních, které jsou vysoce adaptabilní na podmínky prostředí.

Zaplevelení mezerovitých porostů po špatném přezimování obilnin

Zaplevelení mezerovitých porostů po špatném přezimování obilnin

23. 03. 2023 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Plevele Zobrazeno 1429x

V souvislosti s postupným oteplováním klimatu je možné v posledních letech pozorovat i teplejší průběh i v období vegetačního klidu. Počet dní, kdy je půda pokryta sněhem nebo kdy se teploty pohybují po bodem mrazu, není velký. V průběhu zimy jsou poměrně četné teplé periody, kdy se teploty pohybují nad 5 °C.

Opravné herbicidní zásahy v ozimých obilninách na jaře

Opravné herbicidní zásahy v ozimých obilninách na jaře

20. 03. 2023 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 2113x

K regulaci plevelů v ozimých obilninách se využívají především půdní herbicidy aplikované na podzim. Téměř všechny plochy ozimého ječmene a žita a většina ploch ozimé pšenice jsou herbicidně ošetřeny již na podzim. Hlavním důvodem tohoto trendu je poměrně vysoká účinnost používaných půdních herbicidů, a to zejména za vlhčího počasí, které bývá v ČR v říjnu poměrně běžné. V některých letech (např.

Jak nejlépe odplevelit ozimé obilniny po dlouhém podzimu?

Jak nejlépe odplevelit ozimé obilniny po dlouhém podzimu?

07. 03. 2023 Ing. Josef Cvingraf; Corteva Agriscience Plevele Zobrazeno 1457x

Minulý podzim byl poměrně příznivý k většímu využití podzimních přípravků pro odplevelení ozimých obilnin. Přesto stále velká část ploch čeká na jarní aplikaci herbicidu Orcane nebo Huricane na pozemcích chundelkou a dvouděložnými pleveli. Tam, kde chundelka neroste, zůstává prostor pro nejrozšířenější přípravky v tomto segmentu Mustang 4×4, Mustang Forte a Zypar. Většinu z výše jmenovaných přípravků nabízí možnost použití i na pozemcích v OP II.

Změny v plevelových společenstvech

Změny v plevelových společenstvech

24. 02. 2023 Ing. Jan Štrobach a kol. Plevele Zobrazeno 1751x

Spektrum plevelů vyskytujících se v agroekosystémech je ovlivňováno celou řadou faktorů, jako jsou klimatické podmínky, střídání plodin, zpracování půdy, výživa rostlin, použití herbicidu a samozřejmě působení člověka v nezemědělské sféře. Vlivem těchto faktorů plevelová společenstva procházejí stále poměrně složitým vývojovým cyklem, při kterém se v průběhu času mění jak v početnosti, tak v druhovém složení.

Vliv restrikcí účinné látky glyphosate na šíření plevelů

Vliv restrikcí účinné látky glyphosate na šíření plevelů

03. 02. 2023 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 4299x

Účinná látka glyphosate byla zavedena na americký trh firmou Monsanto v roce 1974. Herbicid Roundup se zpočátku využíval pouze jako neselektivní herbicid k regulaci nežádoucí vegetace, po sklizni plodiny nebo naopak před jejím výsevem, či vzejitím. Následně však našel další využití, a to i mimo zemědělství.

Podzimní výsevy meziplodin do meziřadí chmelnic a regulace plevelů

Podzimní výsevy meziplodin do meziřadí chmelnic a regulace plevelů

11. 01. 2023 Ing. Jiří Dreksler a kol. Plevele Zobrazeno 1788x

Úplný zákaz herbicidů ve chmelnicích, včetně jejich využití jako defoliantů při pěstování chmele, je důvodem hledání nových možností omezení rozvoje plevelů. Dalším faktorem vedoucím k zamyšlení se nad změnou systémů regulace plevelů jsou diskutované požadavky ve vztahu k omezení zpracování půdy z důvodu emisí skleníkových plynů a samozřejmě hledání cest úspory pohonných hmot při kultivaci.

Střídání účinných látek je zásadní pro dlouhodobě udržitelnou a účinnou herbicidní ochranu

Střídání účinných látek je zásadní pro dlouhodobě udržitelnou a účinnou herbicidní ochranu

26. 11. 2022 Ing. Lukáš Svoboda; AgroProtec s.r.o. Plevele Zobrazeno 682x

S příchodem prvních podzimních dnů a zejména po zasetí ozimých obilnin začíná každoroční zamyšlení, na jakém základě postavit herbicidní strategii. Dostupnost herbicidních účinných látek se v posledních letech silně omezuje, řada oblíbených a široce používaných byla zakázána (trifluralin, isoproturon, chlorsulfuron), nad dalšími se diskutuje, zda by měly být zakázány (chlorotoluron) nebo jen omezeny (flufenacet, diflufenican).

Mrvka myší ocásek - nově se šířící trávovitý plevel

Mrvka myší ocásek - nově se šířící trávovitý plevel

21. 11. 2022 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 3437x

V posledních letech dochází k intenzivnímu šíření trávovitých plevelů (obr. 1 a 2). Hlavní příčinou je jejich dobrá přizpůsobivost podmínkám, které vyvolává klimatická změna. Jedná se vesměs o stepní rostliny, kterým vyhovují dlouhá suchá období přerušována kratšími, ale intenzivními srážkovými obdobími.

Kostřavojílky - nově se šířící trávy

Kostřavojílky - nově se šířící trávy

09. 11. 2022 Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 2131x

Kostřavojílky (Festulolium), jak již z názvu vyplývá, jsou travním druhem, který vznikl křížením kostřavy (Festuca) a jílku (Lolium). Nejčastěji se používají druhy kostřavy rákosovité (Festuca arundinacea), kostřavy luční (Festuca pratensis) a jílku mnohokvětého (Lolium multiflorum) či jílku vytrvalého (Lolium perenne).

Chování herbicidů v půdě - metazachlor

Chování herbicidů v půdě - metazachlor

24. 10. 2022 Ing. Martin Kočárek, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 2424x

Celosvětová spotřeba pesticidů se každým rokem zvyšuje. Podle údajů FAO se průměrné celosvětové používání pesticidů na orné půdě zvýšilo z 2,06 kg/ha v roce 2018 na 2,66 kg/ha v roce 2020. Podle různých zdrojů tvoří herbicidy 40–60 % z celosvětové spotřeby pesticidů. Pouze malá část aplikovaných herbicidů (0,1 %) zasáhne cílovou rostlinu (U.S. EPA, 2001).

Příčiny šíření trávovitých plevelů

Příčiny šíření trávovitých plevelů

19. 10. 2022 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc. a kol. Plevele Zobrazeno 2288x

Hlavním cílem integrované regulace plevelů na orné půdě je postupně snížit zaplevelenost, co nejvíce eliminovat konkurenci plevelů vůči kulturním rostlinám při zachování diverzity plevelných druhů v agroekosystému. Smyslem fungujícího systému regulace na jednotlivých pozemcích a celých farmách je harmonické spojení zpracování půdy, agrotechniky, využití herbicidů i celé řady dalších faktorů.

Zpracování půdy a zaplevelení polních plodin

Zpracování půdy a zaplevelení polních plodin

10. 10. 2022 Ing. Jan Winkler, Ph.D. a kol. Plevele Zobrazeno 1500x

Zpracování půdy je jedním ze základních prostředků používaných pro regulaci plevelů. Způsoby zpracování se vyvíjejí a mění. Tento vývoj je dán novými konstrukcemi zemědělského nářadí, ale také změnami v ostatních způsobech regulace plevelů. Zredukovat operace a hloubku zpracování půdy bylo umožněno plošnou a dostupnou aplikací vysoce účinných herbicidů. Změny ve zpracování půdy a v regulaci vyvolávají odezvu ve vegetaci plevelů.

Akce podzim 2022 pro herbicidní ochranu obilnin

Akce podzim 2022 pro herbicidní ochranu obilnin

08. 10. 2022 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Praha Plevele Zobrazeno 1682x

S cenově zvýhodněnými balíčky podzimních herbicidů bude možné opět efektivně řešit velmi široké spektrum plevelů. Vzhledem k omezeným možnostem regulace nově nastupujících trav v jarním období je zahájení ochrany proti nim již na podzim velmi důležité.

Suchovzdorné a teplomilné plevele

Suchovzdorné a teplomilné plevele

29. 09. 2022 Ing. Jan Winkler, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně, Ing. Igor Děkanovský; Fakultní nemocnice Brno Plevele Zobrazeno 4148x

Klimatické změny jsou pro pěstování plodin velkým problémem, protože ohrožují výnosy. Rychle se měnící průběh počasí může omezovat efektivitu regulace škodlivých činitelů včetně plevelů. Dle obecně přijímaných předpovědí bude pokračovat oteplování, doprovázené změnami frekvence a distribuce dešťových srážek. Změny se budou týkat také směrů a intenzity proudění větrů. Bude docházet ke zvyšování potenciální evapotranspirace.

Súčasný stav rozšírenia inváznych druhov burín na Slovensku

Súčasný stav rozšírenia inváznych druhov burín na Slovensku

28. 09. 2022 Ing. Peter Mižík; Agrofert o.z. Agrochémia Plevele Zobrazeno 3214x

Aj keď sa stále pre určité druhy burín používa termín invázne, väčšina z nich je už plne naturalizovaná a sú rozšírené na takom rozsiahlom území, že možnosť odstrániť ich už prakticky neexistuje. Len trochu spomaliť šírenie a možno skonštatovať, že situácia v rozširovaní inváznych a v súčasnosti expanzívnych druhov burín sa každým rokom zhoršuje.

Problémy s regulací plevelů v ozimé řepce

Problémy s regulací plevelů v ozimé řepce

26. 09. 2022 RNDr. Tomáš Spitzer, Ph.D.; Agrotest fyto, s.r.o. Plevele Zobrazeno 1938x

Podzimní termín regulace plevelů v ozimé řepce byl a stále zůstává základním pěstebním opatřením pro její úspěšné pěstování. Je to dáno velmi úzkým spektrem dostupných a použitelných herbicidně účinných látek a koncentrací termínu pro aplikaci do termínu preemergentního nebo časně postemergentního.

Regulace plevelů v meziporostním období

Regulace plevelů v meziporostním období

25. 09. 2022 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc. a kol. Plevele Zobrazeno 1895x

Systémy regulace plevelů na orné půdě jsou chápány jako komplex opatření, která mají za následek snížení zaplevelení na poli a v širších souvislostech i na plochách nacházejících se bezprostředně vedle pole. Mezi nejvýznamnější součásti systému patří především dodržování pravidel střídání plodin, zpracování půdy, dodržování agrotechnický zásad, kultivace, aplikace herbicidů, výživa rostlin a sklizeň plodin.

Regulace trávovitých plevelů a výdrolu obilnin v ozimé řepce

Regulace trávovitých plevelů a výdrolu obilnin v ozimé řepce

24. 09. 2022 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc. a kol. Plevele Zobrazeno 1740x

Druhové spektrum plevelů na orné půdě se neustále mění vlivem vývoje technologií pěstování plodin. Významně se na změnách spektra plevelů v posledních patnácti letech projevilo především snížení počtu plodin, tzv. plodin tržních, které přinášejí zemědělcům zisk. Nejrozšířenějšími se staly ozimé obilniny (pšenice, ječmen) a ozimá řepka. Dlouhodobé nedodržování základního pravidla střídání plodin přispívá k rychlému šíření celé řady plevelů.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15
detail