BASF
BASF
BASF

AGRA

Ochrana rostlin a pěstování

Užitečné organizmy (36): Parazitoidi ploštic

Užitečné organizmy (36): Parazitoidi ploštic

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 920x

Ploštice patřily v minulosti mezi škůdce různých plodin, proti kterým se prováděla cílená ochrana. V současné době je většina druhů pod prahem škodlivosti a kromě klopušek bývá vzácnost se s nimi v porostech setkat. Doufejme, že domácí druhy zůstanou nadále pouze vítaným zpestřením biodiverzity, problém však nastane s invazními druhy, které do několika let naruší systém pěstování ovoce, zeleniny i dalších plodin.

Užitečné organizmy (37): Jesenkovití

Užitečné organizmy (37): Jesenkovití

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 607x

Jesenkovití (Platygastridae) jsou drobní parazitoidi (0,5–4 mm) s převážně černým tělem a světlýma nohama, méně často je tělo světle hnědé až rezavé. Přes svoji nenápadnost jsou významnými regulátory škodlivých bejlomorek a používají se i k boji s invazními druhy.

Limagrain
Energen

Stále platný popis aktuálního stavu a rizik vývoje porostů

Po celý únor, díky vyšším teplotám a srážkám, probíhala intenzivní regenerace porostů na lehčích půdách. Nyní, na začátku března, obilniny rychle směřují do aktivního růstu, bohužel často s nedostatkem N, Mg, S, a Ca. U řepky přistupuje další problém. Krytonosec, který přezimuje jako dospělec, má již odpracováno a nakladeno.

Užitečné organizmy (38): Plamčice

Užitečné organizmy (38): Plamčice

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 676x

Nadčeleď plamčice (Ceraphronoidea) zahrnuje drobné druhy s nedostatečně prozkoumanou biologií. Na celém světě bylo dosud popsáno 639 druhů ve 27 rodech, ale ve skutečnosti jich bude několikanásobně více. Obdobně jako u jiných málo prozkoumaných skupin je hodnověrnost publikovaných údajů nejistá, v závislosti na kvalitě diagnostiky.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Užitečné organizmy (39): Megaspilidae

Užitečné organizmy (39): Megaspilidae

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 589x

Z pohledu ochrany rostlin lze plamčice z čeledi Megaspilidae považovat spíše za škůdce než užitečné organizmy, protože většina druhů se známou biologií patří mezi parazitoidy predátorů a hyperparazitoidy jiných parazitoidů. Při vyšších počtech mohou negativně ovlivnit početnost nepřátel mšic v agrocenózách i v uzavřených prostorech skleníků.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Užitečné organizmy (40): Nepřátelé žlabatky kaštanovníkové

Užitečné organizmy (40): Nepřátelé žlabatky kaštanovníkové

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 568x

Žlabatka kaštanovníková (Dryocosmus kuriphilus) je invazní druh pocházející z Číny. Nejdříve se rozšířila do Japonska (1941), později do Ameriky (1974) a Nepálu (1999). V Evropě byla nalezena v roce 2002 v Itálii, kam byla přivezena s kaštanovníky z Číny o 2–3 roky dříve. Od té doby se šíří Evropou, až v roce 2012 přijela v napadených stromcích kaštanovníků i do České republiky.

Užitečné organizmy (41): Nové čeledi chalcidek

Užitečné organizmy (41): Nové čeledi chalcidek

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 783x

Chalcidky jsou převážně drobné až velmi drobné druhy, některé z nich jsou okem téměř neviditelné. Mnoho druhů patří mezi důležité parazitoidy hospodářsky významných škůdců a jsou často záměrně introdukovány k regulaci invazních druhů. Jsou hojně využívány jako bioagens do skleníků i polních plodin. U některých mikroskopických škůdců jsou chalcidky jedinými známými parazitoidy.

Užitečné organizmy (42): Netradiční hostitelé

Užitečné organizmy (42): Netradiční hostitelé

01. 05. 2019 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 623x

Blanokřídlí parazitují nejčastěji vývojová stadia, méně často i dospělce hmyzu. V porovnání s parazitickými dvoukřídlími, kteří se vyvíjejí např. v žížalách, ploštěnkách nebo plžích, využívají hostitele z jiných živočišných tříd velmi málo.

Významné listové choroby pšenice

Významné listové choroby pšenice

30. 04. 2019 Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 8149x

Každoročně se na pšenici setkáváme s řadou chorob houbového původu. Nadcházející jarní období určí jejich šíření po celou vegetační dobu, a také škody, které později způsobí na výnosu. Mezi nevýznamnější patří listové skvrnitosti, rzi, padlí travní.

Ochrana ovocných dřevin během dubna

Ochrana ovocných dřevin během dubna

29. 04. 2019 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY spol. s r.o. Sady a vinice Zobrazeno 3596x

Období rašení ovocných stromů můžeme vztáhnout k měsíci dubnu, který Karel Čapek charakterizuje jako „požehnaný měsíc zahradníkův“. Toto tvrzení bezesporu platí i pro ovocné sady, neboť příroda se teprve nyní dala do skutečného pohybu a zimní klid a jednotvárnost jsou postupně nahrazovány rašící zelení i prvními květy.

Výnosná investice v nejisté sezóně

Výnosná investice v nejisté sezóně

29. 04. 2019 Ing. Jiří Matuš; Limagrain Česká a Slovenská republika Osivo a sadba Zobrazeno 3174x

Podmínky pro pěstování řepky se začínají komplikovat. Na jedné straně klesají výkupní ceny, na druhé straně tlačí na výnosy známé i neznámé choroby, přibylo šíření viru. Investoři se v nejisté sezóně upínají k jistotám, opouští riziková aktiva a stáhují se do bezpečnějších přístavů třeba vládních dluhopisů. Takový postup si při pěstování řepky nemůžeme dovolit. Musíme, stejně jako šlechtitelé, nalézt kombinaci vysokého výkonu a jistoty.

Do sucha jako dělaný

Do sucha jako dělaný

29. 04. 2019 Ing. Jiří Matuš, Ing. Milena Mařáková; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 3169x

Ranost, suchovzdornost a nenáročnost jsou hlavní přednosti hybridu řepky ozimé Alicante. Má tak v popisu všechny vlastnosti potřebné k tomu, aby obstál v podmínkách aridnějších oblastí.

Fungicidní ochrana pšenice ozimé v proměnlivých podmínkách

Fungicidní ochrana pšenice ozimé v proměnlivých podmínkách

18. 04. 2019 Ing. Milena Bernardová, Ing. Tomáš Fiala; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 3711x

Pšenice ozimá je nejpěstovanější obilninou v České republice. V roce 2018 jí bylo pěstováno na našem území podle Českého statistického úřadu 820 tisíc ha, což je více než 33 % z celkové osevní plochy. Tento fakt vypovídá o důležitosti této plodiny a odůvodňuje zájem o kvalitní komplex pěstitelské technologie, jejíž samozřejmou součástí je ochrana proti chorobám.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2019

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2019

16. 04. 2019 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 8938x

Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2019

Aktuální přehled ochrany polních plodin - duben a květen 2019

15. 04. 2019 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3138x

Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.

Virová žlutá zakrslost ječmene

Virová žlutá zakrslost ječmene

12. 04. 2019 Ing. Jana Chrpová, CSc., Ing. Lucie Slavíková, Ing. Jiban Kumar, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Ing. Pavel Mařík; SELTON s.r.o. Choroby Zobrazeno 3670x

Virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV - Barley yellow dwarf virus) je přenášen některými druhy mšic, z nichž jsou u nás nejvýznamnější Rhopalosiphum padi - mšice střemchová, Sitobion avenae - kyjatka osenní a Metopolophium dirhodum - kyjatka travní. Obilniny jsou v ČR infikovány BYDV ve dvou fázích.

Velikost semen a produktivita porostu ječmene

Velikost semen a produktivita porostu ječmene

11. 04. 2019 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Osivo a sadba Zobrazeno 3130x

Pro kvalitní založení porostů hraje důležitou roli výše výsevku i kvalita osiva. V poslední době se často diskutuje o vlivu velikosti semen na polní vzcházivost a výnosy. Velikost a hmotnost semen se u osiva vyjadřuje hodnotou hmotnosti tisíce semen (HTS), která je vlastností genotypu a ovlivňuje ji cela řada vnějších faktorů.

Efektivní herbicidní ochrana v ozimých obilninách na jaře

Efektivní herbicidní ochrana v ozimých obilninách na jaře

10. 04. 2019 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D, Prof. Ing. Josef Soukup CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 3041x

Přestože z hlediska konkurenčního působení plevelů je vhodné odstranit plevel z porostu ozimých obilnin ještě v průběhu podzimní vegetace, má jarní herbicidní ošetření své nezastupitelné uplatnění jako základní ošetření proti plevelům, zejména v aridnějších oblastech, či při opožděném setí pšenice (obr. 1).

Jak naočkovat osivo sóji a zajistit úspěšnou fixaci vzdušného dusíku?

Jak naočkovat osivo sóji a zajistit úspěšnou fixaci vzdušného dusíku?

09. 04. 2019 Jürgen Recknagel a kol. Osivo a sadba Zobrazeno 4232x

Rostliny sóji luštinaté (Glycine max), stejně jako všechny luskoviny, hostí hlízkovité bakterie, které fixují vzdušný dusík (N). V sóji jsou to bakterie Bradyrhizobium japonicum, které se přirozeně nevyskytují v evropských půdách. Pečlivá inokulace osiva, popřípadě půdy, je nutná k tomu, aby se vyvíjející se kořeny vzcházející sóji dostatečně kolonizovaly bakteriemi již na počátku vegetace.

Invázne a expanzívne druhy rastlín v podmienkach Slovenska (1) - Ambrózia palinolistá

Invázne a expanzívne druhy rastlín v podmienkach Slovenska (1) - Ambrózia palinolistá

07. 04. 2019 Ing. Peter Mižík; Agrofert a.s. Plevele Zobrazeno 3988x

V minulosti, zvlášť koncom 90. rokov aj neskôr, vážne ekonomické problémy v poľnohospodárskej prvovýrobe zapríčinili pokles starostlivosti o zaburinenosť areálov podnikov a nevyužívaných hospodárskych stavieb aj okolitých plôch, ako sú silážne žľaby, komposty, starý maštaľný hnoj a odľahlé plochy dvorov. Týka sa to aj okolia síl, ale aj železničných staníc aj iných miest, ktoré sú ľudskou činnosťou narušované.

Nejlepší odrůdy hrachu pro vaše pole

Nejlepší odrůdy hrachu pro vaše pole

06. 04. 2019 Ing. Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 4421x

Pěstování hrachu prochází v poslední době značnou renesancí. Plochy množení se za posledních 5 let více než zdvojnásobily. Hrách patří k plodinám, zlepšujícím půdní úrodnost a poutajícím půdní dusík. Je jednou z možností, jak splnit podmínky greeningu pro získání dotací. Dalším významným využitím hrachu je jeho zařazení do luskovinoobilních směsek (LOS) nebo ke sklizni celých rostlin (GPS).

Rezistence řepkových škůdců proti různým druhům insekticidů

Rezistence řepkových škůdců proti různým druhům insekticidů

05. 04. 2019 Ing. Marek Seidenglanz a kol. Škůdci Zobrazeno 2909x

Za stavu, kdy je rezistence některých škůdců realitou, je nutné změnit přístup k ochraně porostů, které tito škůdci poškozují. Jedná se vždy o změnu typu od jednoduššího ke složitějšímu. Mluví se o anti-rezistentních postupech (strategiích). Základem pro jejich smysluplné uplatnění je především dobrá znalost toho, u kterých škůdců a ke kterým účinným látkám (nebo skupinám látek) rezistence vznikla.

Priaxor® EC v první sezóně předčil očekávání

Priaxor® EC v první sezóně předčil očekávání

04. 04. 2019 Ing. Václav Pavelka; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 2063x

V současné době se ochrana zemědělských kultur před škodlivými činiteli nachází v přelomovém období. Tlak na omezení používání prostředků na ochranu rostlin stále roste, a kvůli často nedostatečně odborné argumentaci v masových médiích je mnohdy výsledkem fakt, že zemědělec je vnímán takřka jako třídní nepřítel.

Stonkoví krytonosci na ozimé řepce

Stonkoví krytonosci na ozimé řepce

03. 04. 2019 Ing. Tomáš Hovorka, RNDr. Jiří Skuhrovec, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 2754x

Podobně jako v minulých letech i v roce 2018 byly zaznamenány škodlivé výskyty obou druhů stonkových krytonosců a lze předpokládat nárůst plošné škodlivosti především krytonosce řepkového i do budoucích let.

Delan® Pro - jistota do sadů a vinic

Delan® Pro - jistota do sadů a vinic

02. 04. 2019 Ing. Jana Volková; BASF spol. s r. o. Sady a vinice Zobrazeno 2171x

Přípravek Delan® Pro je registrován na jabloně proti strupovitosti a nově do révy vinné proti plísni révové a černé hnilobě. V době, kdy existuje přes 40 přípravků proti plísni révové, s účinnými látkami, kterých je kolem 20, není lehké vzbudit zájem o další přípravek. Navíc když jsou roky, kdy se plíseň révová vyskytuje v menší míře.

Vaše spokojenost především - Razantní vstup na trh s osivy řepky pod křídly společnosti BASF

Vaše spokojenost především - Razantní vstup na trh s osivy řepky pod křídly společnosti BASF

31. 03. 2019 Ing. Roman Sýkora; BASF s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1709x

Informací o nákupu šlechtění osiv společností BASF již byla spousta. Avšak nyní přichází čas hlouběji se zorientovat v nabídce osiv řepky, které budou dostupné na našem trhu v roce 2019. Na mnoha polních přehlídkách bude k vidění mnoho nových odrůd řepky ozimé. Chtěli bychom vám následujícím článkem pomoci k orientaci v nabídce osiv společnosti BASF.

1 .. 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 .. 75
detail